Saturday, 18 July 2015
23 October 2020

«اعلام موجودیت انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه»

2010 November 21

لازم به ذکر است برخی الفاظ استفاده شده در این مطلب به دلیل مغایرت با ادبیات مورد استفاده در رادیو کوچه بازنویسی شده است.

منبع : کردانه

انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه توسط کسانی شکل گرفته که در مبارزات آزادی‌خواهی همگام با مردم ایران بوده و به اجبار برای تداوم آن ترک وطن کرده و هم‌چنان با دغدغه آزادی مردم ایران به سر می‌برند و شامل تمامی طیف‌ها با افکار و سلایق گوناگون سیاسی است.

بیش از یک‌صد سال است که جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران آغاز شده است. در این سالیان ما شاهد چندین جنبش آزادی خواهی بوده‌ایم. همان‌طور که یک‌بار دیگر دیدیم در سال 88 مردم آگاهانه برای رسیدن به حقوق اساسی خویش با قدرت تمام در ایجاد و شکل‌گیری جنبش سبز، جنبشی که در تداوم جنبش‌های صده اخیر در مقابل حوادث انتخاباتی صورت گرفت، جهت احقاق حقوق خویش دست به دست هم داده و در شکلی نو مبارزه را ادامه دادند. اما دولت برآمده از این اتخابات، در این راه فرزندان ملت را در اعتراضات خیابان‌ها کشته‌، روانه زندان‌ها و یا از وطن تبعید کرد. اما چنین وضعیتی نه تنها موجب نشد که تبعیدشدگان دست از آرمان‌های آزادی‌خواهی خویش بردارند بلکه امیدوارانه و با تکیه بر داشته‌های خویش از فرهنگ مبارزه و آگاهی از سیر جنبش‌های صده اخیر ایران، بر آن شدند که در این فضا برای هم‌بستگی گروه‌های مختلف سیاسی که دغدغه ایران آزاد برای رسیدن به فضای دموکراتیک را در سر می‌پرورانند دور هم جمع شده و به ایجاد انجمنی به نام انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه در حمایت از مبارزات مردم ایران اقدام نمایند. این انجمن اهداف و مرام‌نامه‌ای را به شرح زیر مشخص کرده است:

انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه:

انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه توسط کسانی شکل گرفته که در مبارزات آزادی خواهی همگام با مردم ایران بوده و به اجبار برای تداوم آن ترک وطن کرده و هم‌چنان با دغدغه آزادی مردم ایران به سر می‌برند و شامل تمامی طیف‌ها با افکار و سلایق گوناگون سیاسی می‌باشد زیرا ما فارغ از هر نوع گرایشی به رفراندوم در فضایی آزاد جهت حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش در رسیدن به جامعه‌ای دموکراتیک بااحترام به آزادی بیان و حقوق اساسی اقلیت‌های قومی، مذهبی، زنان، کارگران، فرهنگیان، دانش‌گاهیان در چهارچوب حفظ تمامیت ارضی ایران اعتقاد داریم باور ما براین است که خرد جمعی در مسایل گوناگون تنها راه برون رفت از مشکلات خواهد بود به همین دلیل تمامی موضع‌گیری‌های این انجمن با اجماع اعضای شورا انجام شده و سپس توسط سخن‌گو به اطلاع عموم خواهد رسید.

این انجمن بیست و نهم آبانماه هزار و سیصد و هشتادو نه شمسی برابر با بیستم نوامبر دوهزاروده میلادی موجودیت خود را اعلام می دارد.

اما اهداف اساسی از شکل گیری این انجمن:

1. هم‌بستگی بین گروه‌های مختلف تبعیدی در ترکیه و بهره مندی از تواناییهای آنان جهت تقویت مبارزات مردمی ایران و رفع مشکلات و دفاع از حقوق تبعید‌شدگان با احترام به اندیشه‌هایشان.

2. هم‌بستگی با اپوزیسیون داخل و خارج در راستای اهداف تعیین شده و شناساندن فعالین سیاسی در تبعید به آن‌ها

3. تلاش و تمرین برای هم‌بستگی بین تفکرات مختلف در راه آزادی، جامعه مدنی و حقوق بشر در ایران

شورای هم‌بستگی ابتدا سه ماه به صورت موقت مسوولیت‌ها را به عهده خواهد داشت. پس از آن با حضور اعضا و برگزاری انتخابات، شورای دایم شکل می‌گیرد.

اعضای شورای هم‌بستگی عبارتند از: کیوان امینی، مزدک عبدی پور، رحیم همتی، پویا غلامرضایی، پری نشاط، رحیم محمدی، بهیه جیلانی، کاظم نجفی

4. شورای موقت با اتفاق آراء آقای رحیم همتی را به عنوان سخنگو معرفی می کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,