Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
میکروفون-در آستانه عید قربان عید مسلمانان

«سهم گوسفند‌ها در شادی ما»

2010 November 22

شکوفه/ دفتر ترکیه/ رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

کوچه‌ها و خیابان‌ها همه ساکت‌اند. این روزها مصادف با عید قربان در ترکیه شده است. وقتی که در خیابان‌های ساکت و آرام راه بروی دقیقن یاد روزهای عید نوروز می‌افتی که کم‌تر کسی توی خیابان است. بیش‌تر مردم در خانه‌هایشان و کنار خانواده‌هایشان هستند. چند روز قبل از این، بازار‌ها پر بودند از آدم‌هایی که مشغول جنب و جوش هستند. یک چیزی تو مایه‌های عید نوروز خودمان و روزها و شب‌‌های پیش از عید  نوروز که مغازه‌ها پر بودند از آدم و فروش‌گاه‌ها همه مشغول فروختن وسایل‌های نو.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این‌جا توی ترکیه، این‌قدر که ما برای نوروز وقت می‌گذاریم خانه تکانی می‌کنیم، لباس نو می‌خریم و خودمان را آماده می‌کنیم، برای عید قربان مراسم می‌گیرند.

عید قربان یکی از اعیاد مهم اسلامی هست و امسال، توی ترکیه عید قربان 9 روز برگزار می‌شود.

اول تا سومین روز عید، به غیر از عده‌ای که قربانی‌هایشان را در خانه‌ها‌شان سر می‌برند، بقیه، گاو، گوسفند و شتر‌هایشان را به پنج‌شنبه بازار می‌آورند.

پنج‌شنبه بازاری که روزهای پنج‌شنبه میوه فروشی است و بقیه‌ی روزها، محل توقف اتومبیل.

برای دیدن مراسم قربانی کردن احشام، به پنج‌شنبه بازار آمدم. بسیاری از ایرانی‌ها هم این‌جا هستند و برای تماشا آمده‌اند. همه‌ی خانواده‌ها، به نحوی مشغولند. همه‌ی اعضای خانواده دور تا دور جمع شده‌اند و مشغول پاک‌کردن گوشت و تقسیم کردن آن هستند.

کنعان که از ساعت 8 صبح به این‌جا آمده می‌گوید:

من به هم‌راه خانواده‌ام از ساعت 8 صبح این‌جا هستیم. تقریبن کارمان رو به اتمام است و فکر می‌کنم حدود دو ساعت دیگر از این‌جا برویم. ما برای قربانی گاو کشتیم و حدود 2400 لیر آن را خریدیم. تصمیمان بر این است که اول گوست را بین فامیل‌ها تقسیم کنیم بعد اگر چیزی ماند به خیریه.

این روزها بازار سوجوک فروشی‌ها هم گرم است. سوجوک نوعی سوسیس ترکی است که از گوشت چرخ کرده، فلفل و ادویه‌های مخصوص سوجوک و سیر تهیه شده که در درون روده‌ی گوسفند و گاو به صورت فشرده پر می‌شود. خانواده‌ها، قربانی‌هایشان را به صورت سوجوک، و در حالت نمک سود انبار می‌کنند تا بتوانند مصرف یک‌سالشان را تضمین کنند.

با وجود همه‌ی تاکیدهایی که دولت مبنی بر عدم حضور کودکان در میدان قربان‌گاه کرده، بچه‌ها هم در این مراسم حضور دارند. دیدن صحنه‌ی سر بریدن گاو و گوسفندان هرچند که برای کسانی که نذر دارند خیلی مهیج است اما به گمانم برای بچه‌ها این‌طور نیست.

از پنج‌شنبه بازار دور می‌شوم. هنوز بوی خون به مشام می‌آید. با خودم فکر می‌کنم کاش حیوانات هم می‌توانستند به جای این‌که سر بریده بشوند، هم‌راه کسانی که عید می‌گیرند به عید دیدنی بروند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,