Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
چالش جدید دولت اوباما،

«تاسیسات غنی‌سازی اروانیوم جدید کره شمالی»

2010 November 22

خبر / رادیو کوچه

یک دانشمند هسته‌ای آمریکایی مدعی شده که در دیدار هفته گذشته‌اش از کره شمالی به او تاسیسات پهناور اتمی نشان داده شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، زیگفرید هکر یکی از محققان دانش‌گاه استنفورد گفت  که در این سفر به او صدها سانتریفوژ غنی‌سازی اروانیوم نشان داده شده که از آن‌ها می‌توان در ساخت تسلیحات اتمی استفاده کرد.

مقامات آمریکایی می‌گویند که وقتی بازرسان بین‌المللی تسلیحات اتمی در آوریل 2009 میلادی از کره شمالی اخراج شدند، این تاسیسات وجود نداشت.

مقامات کره شمالی به او گفته‌اند که پیش از این دو هزار سانتریفوژ را نصب و راه‌اندازی کرده‌اند، اما به او اجازه عکس‌برداری از این سانتریفوژها را نداده‌اند. هم‌چنین او مجاز نبوده که در مورد ادعای مقامات کره شمالی مبنی بر غنی‌سازی اورانیوم با غلظت پایین برای استفاده در نیروگاه هسته‌ای تحقیق کند.

مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که کره شمالی در تلاش است تا برای تولید بمب‌های اتمی، اورانیوم را با غلظت بالا غنی‌سازی کند.

گزارش نیویورک تایمز در حالی منتشر شده که استفن بوزورث، نماینده ارشد آمریکا در مورد مسایل کره شمالی به کشورهای آسیایی سفر کرده است. یکی از اهداف او در این سفر احیای مذاکرات شش جانبه در مورد برنامه اتمی کره شمالی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,