Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
به اتهام جاسوسی

«یک شهروند آمریکایی از ویتنام اخراج شد»

2009 July 27

ر20090727_news_vietnam

وزنامه کارگر، چاپ ویتنام نوشت دولت این کشور یک شهروند آمریکایی ویتنامی الاصل را به اتهام تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد بازداشت فعالان سیاسی و آزادیخواه ویتنام از این کشور اخراج شده است.

به نوشته این روزنامه، وو تان هوا، 25 ساله،  روز گذشته (جمعه) در حضور نماینده رایزنی آمریکا در ویتنام از فرودگاه بین المللی «هو چی مینه سیتی» به آمریکا بازگردانده شده است.

بنا به این گزارش، «وو تان هوان» روز 16 ژوئیه، یک هفته پس از ورودش به ویتنام، به همراه اسناد در ضدیت با مقامات دولتی و نیز مدارکی حاوی اطلاعاتی در مورد فعالان سیاسی در بند در این کشور، دستگیر شده است.

پلیس ویتنام معتقد است که این شهروند آمریکایی از سوی حزب دموکرات ویتنام مستقر در آمریکا که مخالف حزب کمونیست حاکم محسوب می شود، برای جاسوسی به این کشور اعزام شده است.

حزب حاکم کمونسیتی ویتنام، هیچ گونه حرکت چالش انگیز علیه حاکمیت بلامنازع خود در این کشور تک حزبی را تحمل نمی کند.

در چند ماه گذشته و در ناآرمی های اخیر این کشور، پلیس ویتنام دهها فعال سیاسی و آزادی خواه این کشور را به اتهام حمایت از حزب در تبعیت دموکرات این کشور بازداشت کرده است.

این اقدام دولت ویتنام با اعتراض شدید گروه های مدافع حقوق بشر مواجه شده است. اما دولت ویتنام این اعتراضات را رد کرده و آن را مداخله در امور داخلی خود می داند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|