Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
مطبوعات‌ سه‌شنبه ایران،

«ایران به‌هیچ قدرتی مجال ماجراجویی درخلیج‌فارس را نمی‌دهد»

2010 November 23

اعظم / رادیو کوچه

azam@koochehmail.com

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایران

1) «تجارت ایران با جهان اسلام به 50 میلیارد دلار می‌رسد»

http://www.iran-newspaper.com

«افقهی»، رییس کل سازمان توسعه تجارت: «مبادلات تجاری ایران با کشورهای اسلامی در سال 1997، 5.2 میلیارد دلار بوده که این میزان در سال 2009 به حدود 30 میلیارد دلار رسیده که حاکی از رشد 12 برابری است.»

امضای موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد، ایجاد اتحادیه گمرکی، بازار مشترک و اتحادیه اقتصادی از مراحل شکل گیری هم‌گرایی اقتصادی ایران با کشورهای اسلامی است.

ایران آمادگی امضای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و آزاد را با کشورهای اسلامی دارد که از آن جمله می‌توان به امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با لبنان و موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با ترکیه اشاره کرد.

2) «صدور حکم اعدام در ملاعام برای عامل جنایت سعادت‌آباد»

http://www.iran-newspaper.com/

گروه حوادث عامل جنایت سعادت‌آباد با حکم 5 قاضی دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام در ملاعام شد.

«سعیده» – متهم ردیف دوم – نیز از اتهام معاونت در قتل تبرئه و به شلاق محکوم شد.

به گزارش خبرنگار ما، «یعقوب علی» معروف به «مهدی» – 31 ساله – صبح ششم آبان در حوالی میدان کاج سعادت آباد، مرد 30 ساله‌ای به نام «محمدرضا» معروف به «یزدان» را مقابل چشمان حیرت‌زده مردم با ضربه‌های کارد از پا درآورد.

جام جم

1) متکی درهمایش بین‌المللی خلیج فارس،

«ایران به‌هیچ قدرتی مجال ماجراجویی درخلیج‌ فارس را نمی‌دهد»

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100891710940

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که خلیج فارس محیط فوری سیاست خارجی ایران ‏است و به هیچ کشور و قدرتی مجال تشنج‌آفرینی و ماجراجویی در آن را نخواهد داد گفت: «ملت ایران در مقابل انگیزه خائنانه دشمنان مصمم و با استقامت به وظیفه تاریخی خود عمل می‌کند.‏»

2) به دلیل آلودگی هوا، «تهران روز چهارشنبه تعطیل است»

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100891740711

«مرتضا تمدن» استان‌دار تهران و رییس کمیته اضطراری آلودگی هوای شهر تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به دلیل تداوم شرایط آلوده تهران و با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر افزایش میزان آلودگی هوا در روز چهارشنبه این کمیته تصمیم گرفت روز چهارشنبه 3/9/89 کلیه ادارات دولتی، بانک‌ها، سازمان‌ها، نهادها و مدارس و دانش‌گاه‌های شهر تهران تعطیل شوند.»

کیهان

1) محسنی اژه‌ای: «برخورد با سران فتنه حتمی است»

http://www.kayhannews.ir/890902/2.htm#other201

حجت‌الاسلام والمسلمین غلام‌حسین محسنی اژه‌ای در برخورد دست‌گاه قضایی با سران فتنه تاکید کرد.

سخن‌گوی قوه قضاییه روز دوشنبه در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان که از او پرسید با توجه به این‌که «میرحسین موسوی» در بیانیه اخیر خود ادعاهای واهی علیه نظام مطرح کرده است، آیا این به لحاظ حقوقی مصداق استمرار جرم نیست و بالاخره وضعیت رسیدگی به پرونده سران فتنه به کجا انجامید با تاکید بر استمرار جرم از سوی موسوی تصریح کرد: «آقایی که شما از او نام بردید و امثال او دارند برگی بر اوراق پرونده و اتهامات خودشان می‌افزایند و اگر ادامه بدهند حتمن با آن‌ها برخورد خواهد شد.»

2) در پی وخامت بیماری صورت پذیرفت

«اعزام شاه عربستان به آمریکا، ولیعهد اول قدرت را به دست گرفت»

http://www.kayhannews.ir/890902/16.htm#other1610

در پی عزیمت پادشاه عربستان به آمریکا برای ادامه معالجات پزشکی، ولیعهد اول زمام امور کشور را به دست گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ملک «عبداله‌بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان یک‌شنبه شب، عربستان را به مقصد آمریکا ترک کرد.

دربار عربستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که شاه‌زاده «سلطان‌بن عبدالعزیز» ولیعهد، معاون نخست وزیر، وزیر دفاع و بازرس کل، که در حال استراحت ویژه در مغرب بود، یک‌شنبه شب وارد ریاض شد.

رسالت

1) «قطع‌نامه سازمان ملل ارزش حقوقی ندارد»

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=46221

سخن‌گوی قوه قضاییه با ابراز تاسف از قطع‌نامه سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران گفت: «این قطع‌نامه ازنظرحقوقی هیچ ارزشی ندارد.» محسنی اژه‌ای افزود: «این اقدامات به اصطلاح سازمان‌های بین‌المللی از جمله حقوق بشر تاسف‌بار است. وی با بیان این‌که سازمان‌های بین‌المللی چگونه خود را با اقدامات غیرموجه بی‌اعتبار می‌کنند؟، گفت: «کشورهایی که بیش از 30 سال است در حال مخاصمه با ما یا به صورت سیاسی یا تبلیغاتی یا پشتیبانی از جنگ نظامی هستند، برای تهیه پیش‌نویس قطع‌نامه برضد ما پیش‌قدم می‌شوند.»

2) «آیت‌اله سیستانی، دولت جدید هرچه زودتر تشکیل شود»

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=46251

«آیت‌اله العظما سید‌علی سیستانی» تشکیل هر‌چه سریع‌تر دولت عراق را خواستار شد و بر عدم حمایت خود از گروهی خاص در این کشور تاکید کرد.

تهران امروز

1) سردار «جزایری» تاکید کرد،

«ناکامی آمریکا برای چالش بین ایران و عربستان»

http://www.tehrooz.com/1389/9/2/TehranEmrooz/428/Page/2/

رییس کمیته تبلیغات دفاعی کشور با بیان این‌که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای منطقه دارای روابط دوستانه و برادرانه است، ادعای یک مرکز مطالعات استراتژیک در آمریکا مبنی بر ارتباط خرید سلاح توسط عربستان و توان این کشور در حمله به ایران را تلاشی ناکام برای تخریب روابط دو کشور مسلمان خواند. سردار جزایری در گفت‌وگو با مهر، گزارشاتی از این دست را در راستای عملیات روانی ارزیابی و عنوان کرد: «هیچ یک از کشورهای منطقه خطری برای دیگری محسوب نمی‌شوند.» وی با اعلام این‌که آمریکا تلاش می‌کند که با رو‌در‌رو قرار دادن کشورهای منطقه به منافع نامشروع خود دست یابد، گفت: «بر این اساس آمریکا عمدتن از طریق نشر اخبار و گزارشات بی‌پایه و اساس و هم‌چنین تشکیل اتاق‌های عملیات روانی به‌دنبال حساس کردن رسانه‌ها برای اثرگذاری خبری‌های نادرست خود است.» معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: «در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای منطقه دارای روابط دوستانه و برادرانه است.»

2) روایت ثمره‌هاشمی از دیدار احمدی‌نژاد و مدودف

«تذکر به مقامات روسی درباره برخی رفتارها»

http://www.tehrooz.com/1389/9/2/TehranEmrooz/428/Page/2/

دست‌یار ارشد رییس‌جمهوری در خصوص دیدار اخیر رییس‌جمهوری اسلامی ایران با همتای روسی‌اش گفت که در این دیدار آقای احمدی‌نژاد تاکید کرده است بعضی اقدامات مسکو با مقوله دوستی دو کشور فاصله دارد. دست‌یار ارشد رییس‌جمهوری در پاسخ به این سوال که کدام اقدامات روسیه با دوستی فاصله دارد، گفت: «به عنوان مثال آن‌چه در خصوص قرارداد اس 300 اتفاق افتاد از جمله این موارد به شمار می‌رود.»

آفرینش

1) «انتشارگزارش آمانو در هفته جاری»

http://www.afarinesh-daily.com/afarinesh/News.aspx?NID=73545

گزارش «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در‌باره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، هفته جاری ارایه می‌شود. یک دیپلمات آگاه افزود: «گزارش محرمانه آمانو برای مطالعه در اختیار اعضای آژانس قرار خواهد گرفت.» این دیپلمات که خواست نامش ذکر نشود، افزود: «احتمالن این گزارش سه‌شنبه (امروز) ارایه خواهد شد.»

2) معاون آموزشی دانش‌گاه علوم پزشکی تهران خبر داد،

«تاریخ ثبت‌نام و برگزاری آزمون پذیرش دانش‌جوی پزشکی از لیسانس اعلام شد»

http://www.afarinesh-daily.com/afarinesh/News.aspx?NID=73577

معاون آموزشی دانش‌گاه علوم پزشکی تهران از ثبت نام سومین دوره پذیرش دانش‌جوی پزشکی از لیسانس در دانش‌گاه علوم پزشکی تهران در نیمه آذرماه سال جاری خبر داد.

دنیای اقتصاد

1) رییس شورای جهانی طلا ارایه کرد،

«تحلیل جدید از وضع بازار طلا»

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=233527

رییس شورای جهانی طلا با اشاره به رشد 21 درصدی قیمت طلا طی یک سال گذشته وجود حباب در بازار طلا را رد کرد، اما گفت: «افزایش قیمت طلا به حدی گسترده و وسیع است که کنترل آن از دست سفته‌بازان نیز خارج شده است. در عین حال قیمت طلا طی هفته‌های اخیر به شدت کاهش یافته و از مرز 1425 دلار به حدود 1360 دلار در هر اونس رسیده است.» رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر کشورمان نیز اظهار نظر کرده است که وضعیت بازارهای جهانی طی این ایام به نحوی است که امکان پیش‌بینی نوسانات بهای طلا وجود ندارد.

2) «افزایش کنترل معاملات مسکن»

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=233549

روند کنترل‌های نظارتی بر معاملات مسکن قرار است تشدید شود. در گام اول طرح خام تعیین اجاره‌بهای مسکن در تهران که نیمه تابستان امسال هم‌زمان با اوج‌گیری نرخ‌های اجاره، در وزارت مسکن مطرح شد، صبح دی‌روز (دوشنبه) در دفتر «علی نیکزاد» برای بررسی بیش‌تر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. وزیر مسکن در اعلام نرخ‌های کارشناسی و فراهم کردن زمینه رعایت این نرخ‌ها توسط مالکان آپارتمان‌های اجاره‌ای مصمم شده است و صنف مشاوران املاک را مامور کرده میانگین اجاره بهای آپارتمان‌های مسکونی (نرخ‌های فعلی) در شمال، جنوب، مرکز شهر و شرق و غرب تهران را شناسایی و به وزارت مسکن ارایه دهند تا دفتر اقتصادی این وزارت‌خانه دامنه مشخصی شامل حداقل و حداکثر نرخ طبیعی اجاره در هر محل را تعیین کند. اما در گام دوم که هم‌اکنون حالت اجرایی گرفته، به مشاوران املاک مجوزهای دوره‌ای برای فعالیت داده می‌شود، به‌طوری که هر بنگاه مسکن با پرداخت 800 هزار تومان 100 فقره کارت شارژ برای تنظیم 100 مبایعه‌نامه در یک‌ماه دریافت می‌کند و موظف می‌شود قراردادها را در سامانه ره‌گیری معاملات مسکن ثبت کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,