Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
دوم آذر - بیست و سوم نوامبر

«تقویم تاریخ دوم آذر»

2010 November 23

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1331 خورشیدی – شورای وزیران به ریاست دکتر مصدق تصویب کرد که دولت مکلف است به هر بها، نسخه اصل صورت‌جلسه انتخاب نادرشاه افشار به پادشاهی ایران در سال 1735 میلادی را از سوی نمایندگان ولایات و بزرگان کشور در اجتماع دشت مغان خریداری کند و به موزه ایران باستان (ملی) بسپارد.

1305 خورشیدی – «غلام‌حسین درویش‌خان» از موسیقی‌دانان ایران بدرود حیات گفت. درویش‌خان در کودکی نواختن سه تار و بعد تار را نزد پدر آموخت. وی ساختمان سه‌تار را استادانه تکمیل کرد و یک سیم به پنج سیم آن افزود و آن‌را به‌صورت متداول امروز درآورد.

1369 خورشیدی – «مهدی خالدی» موسیقی‌دان با سابقه در هفتاد و یک سالگی در تهران درگذشت. خالدی موسیقی را نزد استاد صبا آموخت و پس از وی دومین نوازنده‏ای است که در رادیو به تک‌نوازی پرداخت.

589 میلادی – «خسرو پرویز» هنوز بر جای پدر ننشسته بود که وارث دشواری‌های او و ضدیت ژنرال بهرام چوبین شد که با شاه متوفا درگیری پیدا کرده بود. خسرو پرویز که در تاریخ عمومی به خسرو دوم معروف است چون یارای ایستادگی در برابر ژنرال بهرام را نداشت 23 نوامبر به قسطنطنیه فرار کرد تا از موریس امپراتور روم شرقی کمک بخواهد.

636 میلادی – چهار روز پس از شکست نظامی امپراتوری ایران در نبرد قادسیه و عقب‌نشینی باقی‌مانده یگان‌ها از پل عتیق و به مخاطره افتادن تیسفون، جلسه بزرگان کشور برای چاره‌جویی در کاخ سلطنتی تشکیل شد. حاضران در جلسه پس از شنیدن گزارش جنگ پیشنهاد کردند که پایتخت به شهر استخر منتقل شود زیرا که عرب مهارت جنگ صحرایی دارد نه کوهستانی و رسیدن به استخر مستلزم عبور از کوهستان است. یزدگرد سوم این پیشنهاد را نپذیرفت و رد این پیشنهاد به باور مورخان، نقطه پایان بر عمر امپراتوری ایران در عهد باستان گذاشت.

1976 میلادی – «آندره مالرو» نویسنده، منتقد هنری و سیاست‌مدار فرانسوی درگذشت.

1933 میلادی – برخلاف تصور عمومی نخستین موشک که با سوخت مایع حرکت می‌کرد 23 نوامبر به دست دانش‌مندان شوروی ساخته و آزمایش شد، درست ده سال پیش از این‌که آلمانی‌ها موشک بسازند.

2005 میلادی – بانو «الن جانسون» (Ellen Johnson) بیست و سوم نوامبر برنده انتخابات کشور آفریقایی «لیبریا» اعلام شد که از 16 ژانویه 2006 پس از ادای سوگند کار خود را در این سمت آغاز کرده است. در دوران معاصر، وی نخستین بانویی است که در قاره آفریقا رییس یک کشور شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,