Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
دولت بریتانیا اعلام کرد

«معامله با شرکت کشتیرانی و بانک ملت ممنوع است»

2009 October 13

رادیوکوچه

دولت بریتانیا هرگونه معامله با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و بانک ملت را ممنوع اعلام کرده است.

20091013-pol-tahrim

وزیر خزانه‌داری بریتانیا دیروز با انتشار بیانیه‌ای از شرکت‌های انگلیسی خواست از انجام هرگونه معامله‌ای با بانک ملت و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز وزارت خزانه‌داری بریتانیا در این بیانیه  عنوان کرده‌است: «وزارت خزانه‌داری از گفت وگوهای صورت‌گرفته بین ایران و شش قدرت دنیا از جمله بریتانیا استقبال می‌کند اما چنین حرکتی در این شرایط علیه این دو کمپانی به علت روابط این دو کمپانی با برنامه موشک‌های بالستیک و برنامه اتمی ایران ضروری ارزیابی شده‌است.»

براساس این بیانیه بانک‌ملت به یک سازمان مرتبط با برنامه اتمی ایران سرویس‌داده و کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز کالاهای موردنیاز برنامه موشکی و هسته‌ای ایران را حمل کرده‌است.

به گزارش بی‌بی‌سی علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، در واکنش به تصمیم تازه دولت بریتانیا گفته‌است: «تصمیم تازه بریتانیا نیاز به مطالعه بیشتری دارد اما تجربه‌های سابق نشان می‌دهد که تحمیل هر تحریمی علیه ایران در نهایت به نفع مردم ایران است. اگر دولت بریتانیا تصمیم گرفته‌است علیه ایران تحریم اعمال‌کند، نشان می‌دهد که این کشور از واقعیات کنونی جهان فاصله گرفته و این روند به ضرر مردم بریتانیا خواهدبود.»

این درحالی است که بانک ملت و سازمان کشتیرانی ایران پیش از این با تحریم‌های دولت آمریکا مواجه شده بودند و صدور این بیانیه تنها یک روزپس از سفر هیلاری کلینتون به بریتانیا و دیدار با وزیر امورخارجه این کشور صورت گرفته است.

پیش‌بینی می‌شود ادامه دیدارهای کلینتون از اروپا تغییر عقیده برخی از کشورها به ویژه روسیه را نیز که تاکنون اعتقادی به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران را نداشته منجر‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: