Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
بت‌های شکسته بودا در افغانستان

«هنوز در انتظار بازدید جهان گردان است»

2010 November 24

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

«بامیان» یکی از ولایات(استان‌های) مرکزی افغانستان است. این استان با بت‌های بزرگ سنگی بودا در جهان مشهور است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این مجسمه‌های عظیم ایستاده و سایر مجسمه‌های کوچک و بزرگ مربوط به دوره کوشانی‌ها است. مجسمه ۵۵ متری موسوم به «صلصال» در بامیان بزرگ‌ترین هیکل بودای دنیا و بلندترین مجسمه سنگی جهان بود.

مجسمه یا بت دیگر که 37 متر طول داشته و به «شمامه» معروف است، در کنار صلصال قد بر‌افراشته است.

هرچند طالبان قسمتی از این بت‌های بزرگ را انفجار داد، اما این بت‌ها هنوز هم در انتظار بازدید‌کنندگان است.

هم‌چنان بامیان یگانه استانی در افغانستان است که رهبری آن را یک خانم به عهده دارد.

گفت‌و‌گویی دارم با خانم «حبیبه سرابی» والی (استان‌دار) بامیان:

خانم حبیبه سرابی، بامیان یکی از شهرهای باستانی در افغانستان به شمار می‌رود، چی کارهای فرهنگی در جریان است و کار بازسازی بت‌های شکسته بودا به کجا رسیده است؟

بامیان شامل لیست میراث‌های فرهنگی جهان است که از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد (UNESCO) در سال 2003 ثبت شده است.

بامیان بر علاوه بت‌های بودا دارای آثار تاریخی دیگر مانند شهر غلغله، شهر ضحاک، قلعه کافری و ده‌ها آثار باستانی دیگر، مانند منظره فرهنگی و طبیعت بی‌نظیر می‌باشد.

بت‌های بامیان از سال 2003 تحت نظر یونسکو تحکیم کاری می‌شود، زیرا پس انفجار بدنه بودا و جداره‌ها آن تخریب و آسیب‌پذیر شده است و امکان فروغلتیدن آن وجود دارد.

یونسکو پارچه‌های بودا را جمع‌آوری می‌کند تا دوباره این پارچه‌ها را در جای اصلی آن نصب کند و هم‌چنای روی استحکام جدارهای آن کار جریان دارد.

کاری دیگر فرهنگی که در حال حاضر در بامیان جریان دارد کاوش‌کاری است که تحت‌نظر پروفیسر طرزی باستان‌شناس مشهور افغان و فرانسه می‌باشد که چندین استوپه و آثار باستانی دیگر کشف شده است.

در کنار مجسمه‌های بودا صدها مغاره وجود دارد که در داخل این مغاره‌ها نقش‌های تاریخی وجود دارد.

هرچند این نقوش ‌در زمان طالبان تا حدی زیادی تخریب شده، ولی در برخی از مغاره‌ها که باقی مانده قرار است پس از شناسایی محافظت شود.

برای ترمیم دوباره بودا نیز نیاز به کار جدی است، اما تا هنوز پلانی برای بازسازی آن وجود ندارد.

سال‌ها قبل سفر جهان‌گردان به بامیان خیلی زیاد بود، حال چگونه است؟

وضع امنیتی سبب شده است تا جهان‌گردان کم‌تر به بامیان سفر کند. اکنون بیش‌تر کارمندان موسسات خارجی به بامیان سفر می‌کنند و از آثار باستانی آن دیدن می‌کنند.

تنها یک بار در سال 2008 و یکی دو بار در سال‌های اخیر گروپ‌های کوچی از جهان‌گردان به بامیان سفر کرده‌اند. اما سفر جهان‌گردان به بامیان مانند دهه 60 خورشیدی نیست.

هم‌چنان خرابی جاده‌ها مانع دیگری است بر سر راه سفر جهان‌گردان به بامیان.

شما نا‌امنی را مانعی بر سر راه حضور جهان‌گردان به بامیان یاد کردید، در حالی که بامیان یکی از ولایت‌های امن افغانستان است. بیش‌تر نا‌امنی مانع حضور جهان‌گردان به بامیان شده است و یا خرابی جاده‌ها؟

نا‌امنی تاثیر بیش‌تر دارد. زیرا اخباری که از نا‌امنی‌های افغانستان نشر می‌شود سبب می‌شود تا جهان‌گردان فکر کنند بامیان نیز امن است، اما اگر امنیت بامیان تبلیغ شود احتمالن جهان‌گردان به بامیان سفر خواهند کرد.

بازسازی جاده‌ها نیز بر افزایش حضور جهان‌گردان تاثیر‌گذار است و کار برای قیرریزی (اسفالت) شاه‌راه کابل- بامیان جریان دارد.

شما به عنوان والی بامیان و در مجموع دولت افغانستان برای معرفی بامیان برای جهان‌گردان چی کار‌های کرده‌اید؟

ما یک پالیسی برای توریسیم ساختیم، اما متاسفانه دولت مرکزی آن را نپذیرفت و گفت بگذارید تا پالیسی ملی ساخته شود.

باز هم ما منتظر ننشسته یک پروژه دیگر را به نام ایکو توریسم افتتاح کردیم. این پروژه چندین برنامه دارد که شامل تربیه ره‌نماهای جهان‌گردان، چاپ بروشور‌ها و اوراق معلوماتی و نصب لوایح معلوماتی برای آثار باستانی بامیان می‌باشد.

هم‌چنان در سال روان و سال گذشته جشن‌واره‌ی به‌نام راه ابریشم راه‌اندازی گردید که در سال گذشته هفت هزار توریست داخلی از این جشن‌واره دیدن کرده و در سال روان این رقم سه برابر شد.

به عنوان پرسش آخر، شما اولین بانوی استید که رهبری یک ولایت (استان) را به عهده دارید، اداره یک استان برای یک خانم ساده است و یا مشکل؟

کار در هر موقف در افغانستان که یک کشور سنتی است برای زنان تواهم با چالش است. اما زنان افغان باید با اعتماد‌به‌نفس کار کند و من نیز تا‌کنون با ‌اعتماد‌به‌نفس کار کرد‌ه‌ام.

من به صفت یک والی (استان‌دار) کار می‌کنم بدون این که فکر کنم یک خانم استم، اگر به چنین مسایل فکر کنم شاید برایم مشکلات بیش‌تر ایجاد شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,