Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
درپی تصویب قطع‌نامه‌ای علیه جمهوری‌اسلامی

«به بهانه حمله به ضیافت بهاییان نور»

2010 November 26

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

فرزان فرامرزی

منبع: آزادی قلم

رفتار دولت ایران با اقلیت‌ها نه تنها روز به روز بدتر می‌شود، بلکه روز به روز حالتی معماگونه پیدا می‌کند. یکی از جدیدترین این معماها حمله به ضیافت بهاییان در نور مازندران است. بگذارید این معما را با هم مرور کنیم:

۱- در ۱۲ آبان در شهرستان نور اداره اطلاعات نور و چالوس و ساری به ضیافت بهاییان نور در منزل جناب آقای رزی یورش برده و ضمن بازداشت آقایان محمود رزی و جمال چوپانی از تمام بهاییان حاضر در ضیافت توسط فرم پرسش‌نامه از پیش آماده شده مشخصات فردی و خانوادگی و حتا مشخصات فرم بدن و رنگ مو و رنگ چشم و فرم بینی و آدرس تمام بستگان درجه یک را جویا شدند.

۲- در ۱۵ آبان مجددن به منزل دو تن از بهاییان نور خانواده جناب شهنازی و جناب تایید رفته و تمام کتب بهایی و سی دی و کیس و رسیور ماهواره و عکس‌های بهایی را جمع آوری کرده و بردند اما نکته مهم حکم صادره شامل اتهامات جدیدی بود که ظاهرن اداره اطلاعات تمایل دارد بر روی آن آزمایش نماید و آن ورود کتاب بهایی از خارج از کشور و استخراج منابع از اینترنت و تکثیر آن هم اضافه بر اتهامات قبلی درج شده است.

۳- در ۲۷ آبان ماه وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود ایران را از جمله کشورهایی معرفی کرد که آزادی اقلیت‌های مذهبی را به طور جدی نقض می‌کنند. در گزارش یادشده آمده است: «شعارها و اقدامات دولت ایران فضایی تهدید‌آمیز علیه تقریبن تمام گروهای غیر‌شیعه، به ویژه بهاییان و نیز صوفی‌ها، مسیحیان پیروان فرقه انجیلی، اعضای جامعه یهودیان و گروه‌های شیعه دارای نظرات مغایر دولت ایجاد کرده است».

۴- در ۲۹ آبان ماه خانم شهناز رنجبر، شهروند بهایی ساکن قائم‌شهر برای بار دوم مورد تهدید تلفنی قرار گرفتند. با خانم رنجبر تماس گرفته و گفتند که به دادگاه انقلاب ساری برود. ایشان همان حرف‌های دفعه‌ی قبل را زدند و گفتند بدون احضاریه و بدون حضور وکیلشان در دادگاه حاضر نخواهند شد. فرد پشت خط تهدید کرد که در صورت عدم مراجعه حکم جلب ایشان صادر خواهد شد. در این لحظه خانم رنجبر گفت جرمی مرتکب نشده که بخواهند حکم جلب برایش صادر کنند. فرد پشت خط جواب داد که خانم، مثل این‌که شما نمی‌دانید جرمتان «تبلیغ بر علیه نظام» است. تبلیغ علیه نظام، اتهامی است که به تمامی زندانیان این روزهای جمهوری اسلامی نسبت داده می‌شود.

و همه این‌ها در حالی بود که در ۲۸ آبان ماه، خبر مربوط به محکومیت ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، گل سرسبد اخبار بود. این قطع‌نامه که با اکثریت قاطع آرا تصویب شد خواستار آن شده است که مجازات‌های سنگ‌سار، قطع عضو و شلاق در ایران متوقف شود. این قطع‌نامه با ۸۰ رای موافق، در برابر ۴۴ رای مخالف تصویب شد و ۵۷ کشور هم به آن رای ممتنع دادند.

این کمیته پاییز سال گذشته نیز  قطع‌نامه‌ای را علیه جمهوری‌اسلامی به تصویب رسانده بود که در آن «نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» اعلام کرده بود.

با توجه به تمام موارد بالا، شما فکر می‌کنید آقای لاریجانی بر چه مبنایی از این قطع‌نامه انتقاد و آن را «تلاش کشورهای غربی برای سو استفاده سیاسی به منظور انحراف تعامل و همکاری سازنده (ایران) با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد توصیف کرده است.»

آقای لاریجانی، شما نشان دادید که، دروغ هرچه بزرگ‌تر، باور‌پذیرتر. از کدام تعامل سازنده با سازمان ملل صحبت می‌کنید؟ منظورتان همان تعاملی است که بر اساس آن هیچ‌گاه در عمل امکان سفر آن‌ها (نمایندگان ویژه سازمان ملل متحد برای بررسی وضع حقوق بشر) به ایران را فراهم نکردید و به بسیاری از نامه‌های سازمان ملل در این رابطه پاسخی ندادید؟ شما درست چند روز قبل از  تصویب قطع‌نامه و در حالی که می‌دانستید ایران زیر ذره‌بین سازمان ملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشر است، به‌طور سیستماتیک و هماهنگ به جلسات مذهبی بهاییان حمله می‌کنید و بعد دم از تعامل سازنده می‌زنید؟ شرم و حیا هم نعمتی است، ای کاش اندکی می‌داشتید.

آقای لاریجانی، این قطع‌نامه از این نظر که نام ایران را به بدی در اذهان و افکار عمومی جهان منعکس کرده است، «ضدایرانی» است. اما همگان می‌دانند که اکثریت مردم ایران حسابشان با عده‌ای انحصارطلب جداست و متاسفانه اقلیتی اکثریت آزار، سکان هدایت جامعه ایران را در دست دارند و با اعمالی ضد انسانی، سبب ساز تصویب قطع‌نامه‌های ضد‌ایرانی می‌شوند. آقای محترم، این قطع‌نامه بر ضد کسانی است که حقوق بشر برایشان پشیزی ارزش ندارد.

برای شماست که بدانید، جهان نسبت به آن‌چه در ایران می‌گذرد، حساس و البته نگران است. آقای لاریجانی عزیز، تا کی می‌خواهید آب‌روی ایران و ایرانی را ببرید و در مجامع بین‌المللی باعث سرافکندگی ایرانی‌ها بشوید؟ تا کی مردم ایران باید بابت کارهایی که شما و دوستانتان انجام می‌دهد و اتفاقن مورد تائید عده‌ی کثیری از ایرانیان نیز نمی‌باشد، هزینه بدهند؟ نور، سمنان، شیراز، قائم‌شهر و … شهرهای بی‌دفاع نیستند. بهایی، صوفی، درویش، سنی و … ظلم شما را تحمل نمی‌کنند و جهان دیگر ساکت نمی‌نشیند تا شما هرکاری که می‌خواهید انجام بدهید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,