Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
درادامه موج پناهنگی ها

«ازجشنواره نورنبرگ تا پناهندگی»

2009 October 14

رادیوکوچه

درحالی‌که امسال «خانه فیلم مخملباف» با فیلم «دارخیش» به کارگردانی «نرگس کلهر» در جشنواره فیلم بین‌المللی نورنبرگ، برای کسب جایزه در فستیوال حقوق بشر شرکت کرده‌اند، گفته می‌شود نرگس کلهر که دختر مهدی‌کلهر مشاور رسانه‌ای دولت محمود احمدی‌نژاد است از کشورآلمان تقاضا پناهندگی کرده‌است.

20091014-news-panahandegykalhor

«دارخیش» یا (Rake) نام فیلم نرگس است که  برداشتی آزاد از رمان کافکا و در محکومیت شکنجه است. داستان فیلم در یک سردابه متروک وسط بیابان اتفاق می‌افتد. دراین شکنجه گاه ماشینی به نام دار خیش(Rake) برای مجازات زندانیان مجرم گذاشته شده که نقص قوانین آنها را روی بدن‌هایشان حک می‌کند. در پایان فیلم نرگس قهرمان فیلم خود، به طوری سمبلیک ماشین را متوقف و نابود می‌سازد.

به گزارش بی‌بی‌سی نرگس کلهر دلیل درخواست پناهندگی خویش را نگرانی از احتمال برخورد دولت بعد از شرکت در این جشنواره و انتشار اخبار مربوط به آن عنوان کرده‌است.

از سوی دیگر مشاور رئیس‌جمهور در گفت‌و گو با مهر دررابطه با رفتن دخترش به خارج از کشور و تصمیم او به اخذ پناهندگی با ذکر توصیه‌ای پدرانه به فرزندش، گفته‌است: «همان‌گونه که نرگس گفته او پس از جداشدن من از مادرش زندگی خود را با مادرش ادامه‌داد و خود به تنهایی در مورد رفتنش تصمیم گرفت.»

وی تاکیدکرده‌است: «این امر نشان از آزادی است که در جمهوری اسلامی ایران وجود‌دارد، اما این‌که رسانه‌ها به این امر دامن می‌زنند مهم‌ترین نشانه جو‌سازی و علاقه‌مندی آنها به تخریب چهره مسوولین کشور است.»

کلهر:این امر نشان از آزادی است که در جمهوری اسلامی ایران وجود‌دارد، اما این‌که رسانه‌ها به این امر دامن می‌زنند مهم‌ترین نشانه جو‌سازی و علاقه‌مندی آنها به تخریب چهره مسوولین کشور است

مشاور رئیس جمهور افزود: «من در هر صورت نرگس را فرزند خودم می‌دانم. گمان می‌کنم که او توسط دشمنان مملکت اغفال و نقش ابزار تبلیغاتی آن‌ها را ایفاکرده‌است. به عنوان یک پدر به او نصیحت می‌کنم ابزار دشمن علیه کشورش نشود و راهی را نرود که بازگشتی در آن وجود ندارد.»

کلهر بااشاره به این‌که وی تا زمانی که موضوع سفر وی در رسانه‌ها مطرح نشده‌بود از این سفر خبر نداشته‌است، گفته‌است: «نرگس تحصیل کرده دررشته گرافیک و سینما است و گویا برای اکران فیلمش به آلمان سفر کرده‌است، حال گویا در کنار این موضوع تقاضای پناهندگی نیز کرده که این یک تصمیم شخصی و مرتبط با خود اوست. ضمن این‌که خود او نیز یادآورشده در یک‌سال گذشته مرا ندیده و تاکید کرده که فرزندان من از هیچ رانتی به خاطر پدرشان برخوردار نبوده‌اند.»

نمایی از فیلم دارخیش

نمایی از فیلم دارخیش

«نرگس کلهر» 25 ساله  در موسسه «به اندیش» تهران سینما خواند و بعد از ساخت پنج فیلم کوتاه، تحصیل در رشته گرافیک را در پیش گرفت. کلهر پنج سال به عنوان تدوین‌گر در شرکت تبلیغاتی و فیلم‌سازی اراسب فعالیت می‌کرد. در خلال همان سال‌ها و درکارگاه فکر عباس کیارستمی، فیلم‌های بسیاری ساخت که بعضی مورد توجه قرار گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,