Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
درپی یافتن راه‌حلی دیپلماتیک،

«هم‌کاری آمریکا و چین در بحران کره»

2010 November 25

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی به رییس‌جمهور کره‌جنوبی اطمینان داد که در کنار این کشور ایستاده و خود را موظف به دفاع از کره‌جنوبی می‌داند. هم‌زمان آمریکا با مشارکت چین در پی یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای نزاع اتمی با کره‌‌شمالی است.

یک روز پس از تبادل آتش توپ‌خانه میان دو کره، واشنگتن و سئول اعلام کردند که از روز یک‌شنبه ۲۸ نوامبر رزمایش چهار روزه‌ای را آغاز خواهند کرد. این رزمایش دریایی در غرب شبه‌جزیره کره و در دریای زرد برگزار خواهد شد. به گفته مقامات نظامی آمریکا، ناوهواپیمابر اتمی «یو.اس.اس.جورج واشنگتن» نیز در رزمایش شرکت خواهد داشت.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا به هم‌تای خود در کره جنوبی اطمینان داد که در مقابل تهدیدان نظامی کره‌شمالی از سئول حمایت خواهد کرد. در پی حمله کره‌شمالی به یک جزیره‌ی متعلق به کره‌جنوبی، اوباما در تماسی تلفنی با لی میونگ باک، رییس‌جمهوری کره‌جنوبی این اقدام را‌ محکوم کرد.

از سوی دیگر کاخ سفید از کره‌شمالی خواست هر‌چه سریع‌تر به «تحریکات و اقدامات غیرمسوولانه‌ی علیه همسایه جنوبی خود» پایان دهد. به گفته مقامات آمریکایی، گرچه کاخ سفید از حمله کره‌شمالی خشمگین است، اما خواهان یافتن راه حلی دیپلماتیک برای بحران کنونی است.

دولت آمریکا و چین اعلام کردند که خواهان از سر گیری مجدد مذکرات چندجانبه با کره‌شمالی هستند. وزارت امورخارجه چین پس از گفت‌وگو با استیون بوسورت، نماینده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی اظهار داشت که تمامی تلاش‌های طرفین باید در جهت برپایی مجدد مذاکرات گروه شش کشور باشد.

بیشتر بخوانید:

«مانور مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,