Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
روشنان

«پدافند غیر‌عامل»

2010 November 26

یسنا یاوری/ رادیو کوچه

یک مطلبی رو رییس سازمان پدافند غیر‌عامل در جمع نخبگان بسیجی وزارت علوم مطرح کرده که اگرچه ارتباط خیلی زیادی به مباحث فرهنگی نداره، ولی واقعن حیفم اومد این مطلب رو نگم. چون قسمت زیادی از تلاش برای مبارزات علیه این از خودبیگانگی‌ها در حوزه فرهنگ اتفاق میفته. آقای «‌جلالی» فرمودن که ما باید یک مدل دفاع بومی برای خودمون طراحی کنیم و شیوه‌‌های دفاع نرم کشورهایی مثل ایالت‌متحده برای کشور ما کارایی نداره.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بعد با خودم فکر کردم که این بومی‌سازی در پدافند غیر‌عامل ممکنه به چه شکلی نمود بیرونی پیدا کنه. به یه نتایجی رسیدم، این‌که هر منطقه از جغرافیای ما سنت‌های خاص خودش رو داره. مثلن اگر بخواد در منطقه کویر این بومی‌سازی انجام بشه باید چطور باشه. خیلی دلم می‌خواست مخاطبای این برنامه از حالت منفعل بیان بیرون و به جای این‌که من مصادیق این بومی‌سازی رو که قطعن با مولفه‌های طنز هم‌راه هست، بگم خود شنونده‌ها فکر کنن با توجه به منطقه جغرافیایی خودشون چه اندازه این پدافند غیر‌عامل می‌تونه بومی بشه و چطور می‌شه با تهاجم جنگ نرم مبارزه کرد. بچه‌های آبادان و اهواز، عینک ریبنیا، کاکوای شیرازی، اصفهونیا اوصیکم به تفکر.

ما عمومن مردمان دقیقه نود هستیم. نه از این مطلب خیلی ناراضی هستیم و نه اهمیتی آن‌چنانی داره که حالا اگر کارها رو به دقایق یا روزای آخر موکول می‌کنیم، اتفاق خاصی نمیفته.

این به‌طور تقریبی نهادینه شده توی شخصیت ماها. شاید یکی از دلایلش این باشه که برنامه‌ریزی و امید به اجرای اون با توجه به تغییرات حداکثری شرایط موجود، یه امر محال.

زیادی دارم مقدمه‌چینی می‌کنم.

در خبرها آمده بود که کنسرت «احسان خواجه امیری» در شمال لغو شد. تصور می‌کنید چه موقعی اعلام کردن که ملت برید خونه‌هاتون اصلن ایشون از تهران نیامدن که بخوان بخونن یا نخوونن. درست نیم‌ساعت قبل از اجرای برنامه.

قرار بود این کنسرت توی دانش‌گاه شمال «بابل» برگزار بشه و طبق آمار رسمی بیش از پنج هزار نفر برای کنسرت بلیط خریده بودند.

و وقتی مراجعه می‌کنن برای ورود به سالن، می‌بینن که نیروی محترم انتظامی بدون هیچ توضیحی، باور کنید بدون هیچ توضیحی اعلام می‌کنه که امشب تعطیلش کردیم و یه چیزی تو این مایه‌ها که دلمون نمی‌خواد بگیم چرا تعطیلش کردیم دیگه …

از اون‌جایی هم که ما سابقه خوبی توی پرسش‌گری از نیروهای امنیتی و پلیس نداریم، مردم راهشونو کج کردن و بر‌گشتن خونه‌هاشون یا حتا می‌شه گفت شهرهاشون، چون پنج هزار نفر آمار خوبیه برای اجرای موسیقی در یه شهرستان در شرایط فرهنگ‌گستر امروز.

ما عمومن مردمان دقیقه نود هستیم. نه از این مطلب خیلی ناراضی هستیم و نه اهمیتی آن‌چنانی داره که حالا اگر کارها رو به دقایق یا روزای آخر موکول می‌کنیم، اتفاق خاصی نمیفته

رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان آمل اظهار کرده که مدیر برنامه‌های ایشون در گرفتن مجوز سهل‌انگاری کرده. این اظهار نظر در حالیه که تمام مجوزها طی مراحل قانونی اخذ شده بود و همه عوامل منتظر اجرای برنامه بودن.

چندمین اجرای کنسرت در ماه گذشته هستش که لغو می‌شه. «رستاک»، «همایون شجریان»، «سراج» نمونه‌ای از این برخوردهای بیش از حد فرهنگی‌ست. تصور بنده اینه که با توجه به بحث یارانه‌ها و جدی شدن این مقوله و واکنش‌هایی که در عرصه فرهنگی بوده در این زمینه، دوستان به‌ترین راه‌حل رو بعد از اظهار نظرات فراوان در این دیدن که از اجراهای موسیقی و کنسرت‌ها  شروع کنن. چون در کل کار بیخودی هم هست. این‌که ما در میان صد و هشتاد پنج کشور در استفاده ‌سرعت اینترنت مقام صد و هفتاد و شش رو داریم، نشونه خوبی هست که مردم یا سی‌دی این دوستانو بخرن یا این‌که از اینتر‌نت دانلود کنن. اصلن کلن کنسرت رفتن از مصادیق بارز جنگ نرمه.

اگرچه معاونت سینمایی وزیر محترم ارشاد گفتن که ما همه چیمون شدیدن عالی هست و نه الان نه هیچ وقت دیگه با بحران روبه‌رو نخواهیم شد. یا پیشنهاد دادن ‌مردم از پول کلان چهل هزار تومنی‌شون درصدی رو به فعالیت‌ها و ارضای خواست‌های فرهنگی‌شون اختصاص بدن، ما نمی‌فهمیم باید بریم سینما یا نریم؟

بحث تولید محصولات سینمایی هم که ان‌شا‌‌اله در به‌ترین حالت ممکن به چیزی زیر ورشکستگی مطلق می‌رسه بعد از حذف یارانه‌ها. این حرف من نیست. خانم «منیژه حکمت» گفتن که «سینمای ما با ورشکستکی روبه‌روست و اگر افزایش بودجه ساخت و تولید رو به دلیل برداشتن سوبسیدها داشته باشیم، سینما تعطیل خواهد شد.»

مشخص نیست چرا دست‌اندرکاران سینما، تهیه کننده‌ها و فیلم‌سازها به‌طور مثال چیزهایی رو می‌فهمن‌، بیان می‌کنن که افرادی مثل مسوولین به‌طور بسیار مفتضحانه‌ای انکارشون می‌کنن. به‌طور مثال در مقابل چنین اظهار‌نظری از سوی خانم حکمت، معاونت سینمایی فرمودن ‌که: «‌در مورد هدف‌مند کردن یارانه‌ها انشا‌اله به موقع بحث خواهیم کرد و فعلن نگرانی در این زمینه وجود ندارد.»

یا ایشون تعریف انفرادی از مشکل دارند یا واقعن فراسوی دیدشون طوری تعریف شده که در آینده بسیار دور از مشکلات حال حاضر زندگی، فکر و عمل می‌کنن. من فقط یه سوال دارم اونم اینه که بعدها درباره اون صحبت می‌کنیم یعنی کی؟ همون دقیقه نود؟ نیم‌ساعت قبل از اجرای عملیاتی حذف رایانه‌ها؟

در مورد اتفاقات پیرامون جناب «‌فرج‌اله سلحشور» دیگه نه کسی حوصله شنیدن داره و نه گفتن. فقط یک اشاره کوچیک این‌که جلسه رسیدگی به پرونده دزدی ادبی استاد سلحشور صبح روز سه‌شنبه اجرا شد. خبرگزاری فارس لقب جدید سلحشور‌و «استاد» قلمداد کردن و پیش‌بینی می‌شود تا آخرین جلسات دادگاه حداقل لقب پیشنهادی از سمت این خبرگزاری بی‌طرف سرتیپ یا سردار باشه. کنتور هم که نمی‌ندازه.

اما از اون‌جایی که قرار نیست بی‌طرفی من هم شبیه فارس باشه باید حتمن این نکته رو بگم که این جلسه به صورت علنی برگزار شده و این خیلی خوش‌حال کننده است.

رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: «امروز روز جهاد علمی است و اگر قرار بر شهادت است باید زیر «قلم»، شهید شد.

سردار «نقدی» در جشن‌واره علم‌پژوهان آرمان‌خواه، که حقیقتن اسم سخت‌فهمی داره این جشن‌واره، اعلام کردن‌: «ایران امروز یک کشور استثنایی است که سنگر‌های جهان و قلوب مردم جهان را فتح کرده است و بخش اعظم انرژی جهان زیر پای پیروان امام خامنه‌ای و شاهرگ‌های حیاتی دنیا در دست پیروان ولایت است.»

اگرچه حوزه فعالیت و فرهیختگی ایشون خیلی به برنامه روشنان که برنامه‌ای فرهنگی هست ارتباطی نداره، ولی اظهار‌نظر درباره شهادت زیر قلم یه مقداری می‌تونه ما رو هم درگیر خودش بکنه.

این شیوه جدید شهادت، بعد از شهادت به‌وسیله سوزانده شدن جسد، شهادت در زیر لاستیک‌های ماشین پلیس، شهادت توسط گلوله‌ای نا‌مشخص در خیابان، شهادت در کهریزک، شهادت در بازجویی، شهادت در اثر اضابت شی‌ تیز و برنده به سر و … از اقلام جدید مصادیق شهادت به حساب می‌آد.

از تعابیر شهادت در زیر قلم همانا چیزی‌ست که ما نمی‌تونیم فعلن پیش‌بینی بکنیم و باید منتظر اغتشاشی چیزی بمونیم که مشخص بشه منظورشون از شهادت در زیر قلم دقیقن چی هست. امیدوارم با توجه به رایزنی‌هایی که برای مرخصی سه روزه «احمد زید‌آبادی» ملقب به «شرف اهل قلم» انجام شده، ایشون در مدت این سه روز مرخصی‌شون از اولین شهدای زیر قلم نباشن.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,