Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
مالزی، مکانی برای سوداگران ایرانی مواد مخدر،

«رتبه اول برای ایرانیان در قاچاق موادمخدر به مالزی»

2010 November 25

منبع: تابناک

آمار ایرانیان بازداشت شده به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی، از ۱۶ نفر در سال ۲۰۰۹ به ۱۳۸ نفر در سال ۲۰۱۰ رسیده است. ۱۲۱ نفر از این افراد، قاچاق‌چیان حرفه‌ای هستند.

این در حالی است که قاچاق‌چیان مواد مخدر در مالزی با حکم اعدام روبه‌رو هستند. یکی از سنگین‌ترین پرونده‌های قاچاق در مالزی متعلق به یک زوج ایرانی مقیم مالزی است که پلیس از خانه ‌آن‌ها، ۲۰۰ کیلوگرم ماده روان‌گردان شیشه به ارزش یک میلیون و سیصد هزار دلار کشف و ضبط کرده است.

پس از بارها دستگیری قاچاق‌چیان مواد مخدر، این بار نیز دو ایرانی به جرم قاچاق 6 کیلوگرم مواد مخدر شیشه در فرودگاه مالزی دستگیر شدند.

رییس بخش جرایم مواد مخدر سلانگور روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «دو ایرانی متهم که از مسیر بحرین به مالزی سفر کرده بودند، تلاش داشتند مواد مخدر را در پوشش کاغذ کربنی به منظور عدم تشخیص اسکنرها وارد مالزی کنند.»

«نورالدین قادر»  با بیان این‌که در بازرسی اولیه توسط اسکنرها موارد مشکوکی در این خصوص مشاهده شد، افزود: «در بازرسی دستی از چمدان‌ها 2 کیسه پلاستیکی به ارزش تقریبی 2.1 میلیون رینگیت کشف و ضبط شد.»

به گفته وی بازرسی‌ها نشان می‌دهد دو متهم 29 و 35 ساله، برای نخستین بار به مالزی سفر کرده و قصد داشتند روز سه‌شنبه آینده خاک این کشور را ترک کنند.

قادر با بیان این‌که تحقیقات در این خصوص آغاز شده، اظهار داشت: «از ابتدای سال‌جاری 81 پرونده قاچاق مواد مخدر توسط خارجیان در فردوگاه‌های بین‌المللی کوالالامپور و LCCT  مالزی مورد بررسی قرار گرفته است که 78 پرونده از این تعداد به ارزش بیش از 100 میلیون رینگیت مربوط به اتباع ایرانی بوده است.»

طی دو هفته گذشته دو ایرانی دیگر در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر و یک ایرانی دیگر پس از یک سال بازداشت به دلیل ارتکاب جرم مشابه به اعدام محکوم شد.

وزارت کشور مالزی اعلام کرده که آمار قاچاق‌چیان مواد مخدر با ملیت ایرانی در این کشور رو به افزایش است.

اداره مبارزه با مواد مخدر مالزی نیز خبر می‌دهد که برخی ایرانیان دستگیر شده، عضو کارتل‌های قاچاق مواد مخدر هستند.

شمار ایرانیان ساکن مالزی حدود ۷۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. بین ۱۰ تا ۱۴ هزار نفر از این عده مشغول به تحصیل در مراکز آموزش عالی این کشور و تعداد قابل توجهی نیز به تدریس در دانش‌گاه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی یا تجارت مشغول هستند.

اخبار مربوط به موفقیت‌های شغلی یا دست‌آوردهای فرهنگی و هنری ایرانیان ساکن مالزی کم نیستند، اما نشریات محلی به موازات پوشش این خبرها، از هم‌کاری برخی ایرانیان با باندهای قاچاق مواد مخدر یا مشارکت آنان خرید و فروش شیشه و متامفتامین نیز گزارش می‌دهند.

آمار ایرانیان دستگیر شده به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی، از ۱۶ نفر در سال ۲۰۰۹ به ۱۳۸ نفر در سال ۲۰۱۰ رسیده است. ابوسمان یوسف، جانشین وزیر کشور مالزی، با اعلام این خبر افزوده که ۱۲۱ نفر از این افراد، قاچاقچیان حرفه‌ای هستند.

قاچاقچیان مواد مخدر در مالزی با خطر اعدام روبه‌رو هستند. بنا بر قانونی که در ماه ژانویه سال ۲۰۱۰ به تصویب رسید، حمل و قاچاق بیش از ۵ گرم ماده مخدر به این کشور، محکومیت‌ مرگ را در پی دارد. با این همه، کم‌تر هفته‌ای است که روزنامه‌های مالزی از کشف مواد جاسازی شده در بدن یا چمدان مسافران ایرانی در فرودگاه کوالالامپور خبر ندهند.

شیشه، اصلی‌ترین ماده مخدری است که در سال‌های اخیر به مالزی قاچاق می‌شود. پلیس مالزی می‌گوید که بیش‌ترین قاچاق‌چیان دستگیر شده مواد مخدر، تبعه نیجریه، ترکیه، ایران و بلغارستان هستند و مواد مخدر در بار هوایی پروازهای تهران و از طریق تراتزیت از دوبی، ارمنستان، کیش، دوجه و کلمبو به این کشور راه می‌یابند.

پلیس مالزی پیش از دستگیری دو ایرانی که شیشه به هم‌راه داشتند، موفق شده بود، دو کیلوگرم متامفتامین از چمدان سه ایرانی کشف کند که از طریق بحرین به مالزی سفر کرده بودند. اداره مبارزه با مواد مخدر مالزی، پیش‌تر از دستگیری یک گروه ۹ نفره ایرانی خبر داده بود که قصد وارد کردن ۶۰۰ کپسول از ماده متامفتامین به ارزش ۶۴۱ هزار دلار به این کشور را داشتند.

یکی از سنگین‌ترین پرونده‌های قاچاق در مالزی متعلق به یک زوج ایرانی مقیم مالزی است که پلیس از خانه ‌آن‌ها، ۲۰۰ کیلوگرم ماده روان‌گردان شیشه به ارزش یک میلیون و سیصد هزار دلار کشف و ضبط کرده است.

برخی این برنظرند که علت اصلی افزایش قاچاق مواد مخدر در آسیای شرقی، سود بسیار بالای این سوداگری است. به گفته ناظران، رواج گردش‌گری در کنار رونق بازار مواد مخدرصنعتی، موجب شده که بسیاری شهروندان ایرانی به دنبال پول‌دار شدن از راه قاچاق باشند.

درآمد بالای فروش مواد مخدر در آسیای شرقی موجب شده که شبکه‌های قاچاق، گروهی را با پرداخت هزینه سفر و اقامت در مالزی، به انتقال وسایل و بسته‌هایی وادارند که در آن‌ها شیشه یا متامفتامین جاسازی شده است. برخی مسافران، به هنگام دستگیری، متوجه نقش خود در در این عمل می‌شوند.

دادگاه عالی مالزی، به‌تازگی دو زن جوان ایرانی را که متهم به قاچاق مواد مخدر بودند، تبرئه کرده است. این دو در ۵ فوریه سال ۲۰۰۹ به اتهام حمل حدود یک کیلوگرم شیشه در فرودگاه کوالالامپور دستگیر شده بودند. دلیل آزادی آن‌ها این بود که برچسب هواپیمایی کیف‌های حاوی مواد مخدر، با هویت‌‌‌‌‌‌ این دو تطابق نداشت و دادستان نیز نتوانست ثابت کند که وسایل داخل کیف متعلق به آن‌ها بوده است.

افزابش داد و ستد مواد مخدر در مالزی توسط ایرانیان، به امضای تفاهم‌نامه‌ای بین مسوولان دو کشور انجامیده است.

به گفته مقامات امنیتی و انتظامی ایران سوداگران مواد مخدر با «باندهای مافیایی» ارتباط دارند.

معاون وزیر کشور مالزی نیز یادآوری کرده که این جرم، فرا ملی است و مقابله با آن، نیازمند به هم‌کاری همه کشورها است.

جانشینان وزیران کشور ایران و مالزی، تفاهم‌نامه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبادله اطلاعات را در تاریخ پنجم مهر ماه ۱۳۸۹ در تهران به امضا رسانده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,