Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
به همت جمعی از ایرانیان مقیم وین

«شهر وین میزبان آیین یادبود استاد پرویزمشکاتیان»

2009 October 14

رویا‌ آفرین/ رادیو کوچه

roya.afarin@gmail.com

آیین یادبود پرویزمشکاتیان، آهنگ‌ساز و سنتورنواز برجسته‌ی ایرانی به همت انجمن فرهنگی و علمی باور و رستوان آپادانا در بعد از ظهر جمعه، نهم اکتبر در شهر وین برگزار شد.

سخنرانی اردوان‌طاهری، آهنگ‌ساز و رئیس انجمن فرهنگی و علمی باور در رستوران آپادانا آغازگر آیین یادبود استاد پرویز مشکاتیان بود که با حضور جمعی از ایرانی‌های مقیم وین در رستوران آپادانا برگزار شد.

وی سخنان خود را با انتقاد از بی‌توجهی ایرانی‌ها به بزرگان فرهنگ و هنر آغاز و از این که آیین بزرگداشت استاد مشکاتیان با حضور جمع اندکی، در حدود 30 نفر برگزار می‌شود، ابراز تأسف کرد. اردوان‌طاهری که در زمان صحبت‌کردن، چندین‌بار بی‌اختیار گریست، با اشاره به دوستی چندین ساله با این استاد فقید، از خاطراتی گفت که هر لحظه‌اش درسی بوده برای او که شاگرد مکتب موسیقی ایرانی بوده‌است.

20091014-cult-aeenmeshkatianvienna

رییس انجمن باور، با بیان این که مشکاتیان در عمر کوتاه و پربار 54 ساله خود، آثار ماندگاری برای ما به یادگار گذاشت و برترین موسیقی‌های با کلام ایران که ثبت و ضبط شده متعلق به پرویزمشکاتیان است، افسوس خورد که چرا باید دانشجویان سال‌های آینده از محضر این استاد بزرگ بی‌بهره باشند. این آهنگساز مقیم وین اضافه می‌کند: « سال‌های دانشجویی دانشگاه تهران، ما افسوس می‌خوردیم که اگر استاد ابوالحسن صبا زنده بود، در سن و سالی عمر می‌گذراند که امکان درک محضرش برای ما میسر بود و تصور می‌کنم که 30 سال آینده، دانشجویان دانشکده‌هنرهای زیبای دانشگاه‌تهران، برای ازدست دادن استادپرویزمشکاتیان، هم‌چون ما، افسوس خورند.»

اردوان‌طاهری در پایان سخنان خود در مورد سکوت سالیان آخر مشکاتیان گفت: «در 13 سال اخیر که من آقای مشکاتیان را از نزدیک می‌شناختم، در یک سکوت بلند زندگی کرد و اگر چند کاری هم انجام داد، شاید به دلیل تشویق و درخواست دوستان و علاقه‌مندان بود. مشکاتیان یک سکوت بلند داشت و به نظر من در همان سکوت بلند هم رفت؛ یعنی حرف دیگری نزد. و سکوت او اعتراض بزرگی بود به بسیاری از وقایع.»

مشکاتیان یک سکوت بلند داشت و به نظر من در همان سکوت بلند هم رفت؛ یعنی حرف دیگری نزد و سکوت او اعتراض بزرگی بود به بسیاری از وقایع

درادامه آیین بزرگداشت هنرمند فقید، استادپرویزمشکاتیان، فیلم کوتاهی پخش شد که حاصل گفت‌و‌گوهای پژمان‌طاهری با هنرمندان موسیقی درباره زندگی، آثار و شخصیت پرویز مشکاتیان بود. در این فیلم 10دقیقه‌ای داوودگنجه‌ای، داریوش‌پیرنیاکان، اردشیرکامکار، ارشدطهماسبی، بیژن‌کامکار و اردوان‌کامکار در گفت‌وگو با پژمان‌طاهری از ویژه‌گی‌های هنری، فکری و شخصی مشکاتیان سخن گفتند و اردوان کامکار هم بخشی از قطعه خزان از ساخته‌های پرویزمشکاتیان را اجرا کرد. این فیلم که با تصاویری از سه‌تارنوازی و گفت‌وگوی خصوصی مشکاتیان با پژمان‌طاهری پایان یافت، همراه با قطعه بیداد، از آثار ماندگار پرویزمشکاتیان همراه بود که همه‌ی حاضرین را متأثر کرد.

تک نوازی سنتور پژمان‌طاهری، آهنگساز و نوازنده سنتور مقیم وین پایان برنامه یادبود استادپرویزمشکاتیان بود. آهنگساز آلبوم‌های ریشه‌درخاک و سوگواران‌خموش با اجرای تصانیف لحظه‌ی دیدار، اثر پرویزمشکاتیان و گل‌زرد از ساخته‌های خود، حزن خفته‌ی حاضرین را بیدار کرد و با نوای موسیقی ایرانی، آیین بزرگداشت استادپرویزمشکاتیان در وین پایان یافت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: