Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
به بهانه زادروز «بروس لی»

«روزنگاشت/مبتکر روش بی‌روشی»‍

2010 November 27

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

بیست‌و‌هفتم نوامبر برابر است با زادروز «بروس لی» استاد هنرهای رزمی، بازی‌گر فیلم‌های رزمی، فیلسوف و بنیان‌گذار سبک جیت کان دو (Jeet Kune Do) است. از او به‌عنوان تاثیر گذارترین رزمی‌کار قرن بیستم و نماد فرهنگی یاد می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بروس لی» در سال 1940 در سال اژدها (Year of the Dragon) طبق تقویم طالع‌بینی چینی در یک بیمارستان چینی در چایناتون سانفرانسیسکو (San Francisco’s Chinatown) به‌دنیا آمد.  پدرش «لی‌هو‌چون» (ChuenLee Hoi) چینی بود ولی مادر کاتولیکش «گریس‌هو» (Grace Ho) یک چینی آلمانی‌تبار بود. وقتی بروس لی سه ماه داشت والدینش به هنگ‌کنگ برگشتند و بروس تا اواخر نوجوانی در هنگ‌کنگ به‌سر برد.

نام کوچک کانتونی بروس لی، جان فان (Jun Fan) بود. وقتی بروس لی متولد شد، نام انگلیسی بروس (Bruce) توسط پزشک بیمارستان، دکتر ماری گلاور (Mary Glover) برروی بروس لی گذاشته شد. اگرچه خانم لی چندان به فکر گذاشتن اسم انگلیسی روی نوزادش نبود ولی این نام را متناسب انگاشت و با نام دکتر گلاور موافقت کرد. به‌هر حال نام انگلیسی او هرگز به هم‌راه نام فامیلی او استفاده نشد تا این‌که در یک دبستان که یکی از بخش‌های کالج لاسال در هنگ‌کنگ بود در 10 یا 12 سالگی ثبت‌نام کرد.

اولین آشنایی بروس با هنرهای رزمی توسط پدرش صورت گرفت. او در ابتدا مهارت‌های پایه‌ای در سبک «تای چی» را از پدرش فرا گرفت. استاد بزرگ وینگ‌چون «ییپ من» هم‌کار و دوست پدر او بود. بروس به مدت 5 سال تحت تعلیم استاد هنگ‌کنگی خویش ییپ من بود.

ییپ من به‌طور خصوصی شروع به آموزش بروس لی کرد. بروس هم‌چنین بوکس غربی را نیز یاد گرفت و مسابقه فینال قهرمانی بوکس در سال ۱۹۵۸ را با ناک‌اوت کردن قهرمان سه‌باره مسابقات، در راند سوم به پایان رساند. به‌علاوه بروس تکنیک‌های شمشیرزنی غربی را از برادرش «پیتر لی» که قهرمان شمشیرزنی در زمان خودش بود یاد گرفت.

پدر بروس لی یک ستاره مشهور اپرای کانتونیایی بود. لذا بروس لی از طریق پدرش در سینما مطرح شد و وقتی کودک بود در حالی که خیلی کوچک بود در چند فیلم سیاه و سفید کوتاه بازی کرد. لی اولین نقشش را به عنوان نوزاد در کالسکه بازی کرد. وقتی که او ۱۸ سال داشت ۱۲ فیلم بازی کرده بود.

بروس لی در سن ۱۹ سالگی به منظور ادامه تحصیل و تنها با ۱۰۰ دلار با کشتی وارد ایالات متحده آمریکا شده و در مدرسه فنی ادیسون ثبت نام کرد. سپس به تحصیل در رشته فلسفه مشغول شد.

در ایالات متحده بروس لی سودای بازی کردن در فیلم‌ها را از سر به در کرده و هنرهای رزمی را پی‌گیری کرد.

مبارزه با وان جک مان تاثیر به‌سزایی بر فلسفه مبارزه بروس لی گذاشت. با آن‌که وی حریفش را شکست داد، اما معتقد بود که آن مبارزه بیش‌تر از حد معمول طول کشیده و او نتوانسته‌ است آن‌طور که انتظار دارد از تکنیک‌های وینگ چون استفاده کند، به‌علاوه او دیگر نمی‌توانست به یادگیری و تکمیل هنر رزمی وینگ چون بپردازد چون فرسخ‌ها از استادش دور بود.

او به سیستمی احتیاج داشت تا به شکوفایی هرچه بیش‌تر داشته‌هایش بپردازد. به همین خاطر با تاکید بر «کاربردی‌بودن، انعطاف‌پذیری، سرعت و کارآمدی» به توسعه سیستم جدیدی پرداخت. ایده‌های «جیت کان دو» در سال ۱۹۶۵ در ذهن بروس لی متولد شد.

لی بر آن‌چه که «روش بی‌روشی» می‌نامیدش بسیار تاکید داشت. ایده‌ای که بیان‌گر رهایی از روش‌های فرمالیته بود. بروس لی احساس می‌کرد سیستمی که او «جان فان کونگ فو» نامیده ‌است، محدود کننده ‌است و به همین خاطر آن‌را به آن‌چه که با نام جیت کان دو توصیفش کرد، تغییر شکل داد. نامی که بعدها از مطرح کردن آن اظهار پشیمانی کرد چون از نام جیت کان دو نیز ویژگی‌های خاصی برداشت می‌شد که هر سبکی به نوبه خود ادعا می‌کرد، درحالی‌که ایده هنر رزمی او خروج از هر گونه عوامل محدود کننده بود.

سرانجام بروس لی در ۲۰ جولای ۱۹۷۳ با مرگ ناگهانی و مشکوک در هنگ کنگ درگذشت. علت مرگ وی هنوز در هاله‌ای از ابهام باقی مانده اما شایع‌ترین نظریه خون‌ریزی مغزی بر اثر دارو‌های تجویز شده و حساسیت زیاد است.

منبع

ویکی پدیا

گوگل

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,