Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
هفتم آذر - بیست و هشتم نوامبر

«تقویم تاریخ هفتم آذر»

2010 November 28

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

588 میلادی – ارتش ایران در جنگ با خاقان «شابه» در بلخ از سلاح تازه‌ای که در آن نفت خام به‌کار رفته بود استفاده کرد. در این جنگ فرماندهی ارتش ایران را ژنرال «بهرام مهران» معروف به «بهرام چوبین» بر عهده داشت که در تاریخ نظامی جهان از او به‌عنوان یک نابغه رزم نام برده‌اند.

1859 میلادی – درگذشت «واشنگتن اروینگ» (Washington Irving) نویسنده، سیاست‌مدار، شاعر، سفرنامه‌نویس و خالق داستان‌های کوتاه آمریکایی است که به همین سبب از او با عنوان پدر داستان کوتاه ادبیات آمریکایی یاد می‌شود.

1907 میلادی – «آلبرتو موراویا» روزنامه‌نگار و داستان‌نویس بزرگ ایتالیایی به‌دنیا آمد، 83 سال عمر کرد و ده‌ها داستان خوب نوشت.

1925 میلادی – بانو «گلوریا گراهام» (Gloria Graham) که در ده‌ها فیلم سینمایی بازی کرده و چند مدال و از جمله جایزه اسکار به‌دست آورده بود در روزی چون امروز به‌دنیا آمد.

1929 میلادی – برای اولین بار در تاریخ هوانوردی و اکتشافات هوایی یک هواپیما از قطب‌جنوب پرواز کرد و به‌این ترتیب پرواز هواپیماها از روی قطب آغاز شد. دریاسالار «ریچارد بیرد» قطب‌شناس آمریکایی با هواپیما به این اکتشاف بزرگ اقدام کرد. او در روزهای 28 و 29 نوامبر دوبار از روی قطب جنوب گذشت.

1943 میلادی – «روزولت، استالین و چرچیل» رهبران سه کشور آمریکا، شوروی و انگلستان مذاکرات چهار روزه خود را در تهران آغاز کردند تا استراتژی مشترک «پس از جنگ» را تعیین کنند. این نخستین‌بار بود که استالین در چنین کنفرانسی شرکت می‌کرد.

1960 میلادی – «موریتانی» استقلال به‌دست آورد و عضو جامعه فرانسه شد.

۱۹۶۷ میلادی – زادروز «ویکی‌لین مارشال» با نام هنری «آنا نیکول اسمیت». وی مدل و هنرپیشه آمریکایی بود که در فرهنگ عمومی به یک نماد سکس و زیبایی در ایالات متحده آمریکا تبدیل شده بود. ازدواج جنجالی وی با هوارد مارشال که یک میلیاردر نود ساله و صاحب یکی از عظیم‌ترین کارتل‌های نفتی جهان بود، در حالی‌که اختلاف سن آن دو به ۶۷ سال می‌رسید، باعث به‌وجود آمدن این شائبه در افکار عمومی آمریکایی‌ها می‌شد که وی در اوج زیبایی و جوانی تنها به خاطر پول و ثروت حاضر به تن دادن با ازدواج با پیرمردی نود ساله شده است.

1971 میلادی – خروج نیروهای انگلیسی از جزایر ایرانی خلیج‌فارس. به دنبال خروج نیروهای انگلیسی از سه جزیره ایرانی ابوموسا، تنب بزرگ و تنب کوچک، ایران، حاکمیت خود بر این جزایر را اعاده کرد.

2004 میلادی – «هوگو چاوز» رییس‌جمهوری چپ‌گرای ونزوئلا در تهران از مجسمه «سیمون بولیوار» قهرمان ملی لاتین‌های قاره آمریکا و شخصیتی که در نیمه اول قرن 19 بر ضد استعمار اسپانیا بپاخاست و استقلال چند کشور آمریکای لاتین نتیجه تلاش‌های اوست، پرده‌برداری کرد.

1357 خورشیدی – «میرزا حسن زرین‌خط» از استادان هنر خوش‌نویسی ایران درگذشت. «کتیبه‌های مساجد و بسیاری مدارس قدیم و اماکن کهن تهران» از جمله آثار استاد زرین‌خط به‌شمار می‌روند. هم چنین «دیوان اشعار» شماری از شاعران با خط زیبای استاد زرین‌خط موجود است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,