Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
هشتم آذر - بیست و نهم نوامبر

«تقویم تاریخ هشتم آذر»

2010 November 29

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

1911 میلادی – دولت روسیه به ایران اولتیماتوم داد که ظرف 48 ساعت مورگان شوستر آمریکایی را که برای اصلاح خزانه‌داری و مالیه ایران استخدام شده بود برکنار کند و از این پس نیز بدون جلب موافقت دولت‌های روسیه و انگلستان به استخدام از خارج دست نزند. روز بعد مجلس به این اولتیماتوم روسیه رسیدگی کرد و به‌رغم توجیه وثوق‌الدوله آن‌را رد کرد.

1939 میلادی – دولت شوروی یک‌روز پس از لغو پیمان عدم تجاوزی که میان آن دولت و دولت فنلاند وجود داشت، شهرهای این کشور را مورد حمله هوایی قرار داد و متعاقب آن، روز بعد ارتش سرخ تعرض همه جانبه خود را از دریا و هوا به فنلاند آغاز کرد.

2008 میلادی – در سومین روز انتقال بخشی از تظاهرات ضد دولت در تایلند به فرودگاه بین‌المللی شهر بانکوک، بیش از یک‌صد هزار مسافر خارجی در این فرودگاه و مهمان‌خانه‌های بانکوک سرگردان شده بودند. تظاهرکنندگان که خواهان کناره‌گیری نخست‌وزیر تایلند بودند و او را متهم به فساد اداری و نقض اصول دمکراسی و حقوق اتباع کرده بودند عملن فرودگاه بین‌المللی بانکوک را اشغال کرده و مانع رفت و آمد هواپیماها شده بودند.

1932 میلادی – امروز زادروز «ژاک رنه شیراک» که بیش‌تر به‌نام ژاک شیراک شناخته می‌شود، دولت‌مرد فرانسوی است. وی از ۱۷ می سال ۱۹۹۵ تا ۱۶ می ۲۰۰۷ عهده‌دار مقام ریاست‌جمهوری فرانسه بود. وی روز ۱۱ مارس ۲۰۰۷ اعلام کرد که در سومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نخواهد کرد.

1945 میلادی – روز ملی و تاسیس جمهوری سوسیالیستی «یوگسلاوی». یوگسلاوی با در جنوب اروپا و در همسایگی کشورهای رومانی، مجارستان، ایتالیا واقع شده است. جمعیت یوگسلاوی در حدود 11 میلیون نفر است که دارای تیره‏های مختلف نژادی و پیرو مسیحیت و اسلام هستند.

1341 خورشیدی – لغو تصویب‌نامه انجمن‏های ایالتی و ولایتی در هیت وزیران. در این‌روز هیت وزیران در یک نشست طولانی، تصویب‌نامه انجمن‏های ایالتی و ولایتی مورخ 16 مهر 1341 را لغو کرد.

1996 میلادی – «دن فلاوین» هنرمند مینیمالیست آمریکایی و از نمایندگان جنبش مینیمال آرت در نیویورک درگذشت. وی تا سال ۱۹۵۹ وضعیت یک هنرمند حرفه‌ای را نداشت ،ارایه آثار اولیه و مورد توجه فلاوین به سال ۱۹۶۳ به بعد باز می‌گردد که در ترکیب‌بندی‌های خود از چراغ رنگی بهره برد و از آن‌ها در معابر و اماکن عمومی بهره گرفت. یکی از آثار وی داخل ایستگاه مرکزی خطوط راه‌آهن نیویورک نصب شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,