Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)

«سمبل ایستادگی»

2009 October 15

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

در حدود هشتاد سال پیش، دو تن از نیک اندیشان آمریکایی به نامهای دکتر ناول پری، ریاضیدان کالیفرنیایی و دکتر هاکوبس تنبروک، شاگرد دکتر پری که خود وکیلی مجرب، نویسنده و استاد با تجربه در حقوق بود،‌ بیانیه ای در خصوص حمایت از حقوق نابینایان صادر کردند و روز ۱۵ اکتبر را که مطابق با ۲۳ مهرماه است،‌ به نام روز «بین المللی عصای سفید» نامگذاری کردند.

20091015-nabinayan-koocheh

هم‌چنین سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو )  و شورای جهانی نابینایان، در جلسه‌ای مشترک قانون «عصای سفید» را درسال 1950 بررسی کرده و به تصویب رساندند.

براین اساس قانون عصای سفید، تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم کرد. در میان وسایل کمک حرکتی نابینایان، می‌توان عصای سفید را به عنوان پرچم استقلال آنها قلم داد کرد.

عصای هور یا عصای بلند بعد از جنگ جهانی دوم، به عنوان یک وسیله کمک حرکتی برای نابینایان ابداع شد.

این عصا، ابتکار یک عکاس شهر بریستول کشور انگلستان بود. جیمز بیگز که در اثر سانحه بینایی خود را از دست داد، برای در امان بودن از خطر وسایل نقلیه با یک ابتکار تاریخی، عصایی به رنگ سفید به دست گرفت تا برای همگان به راحتی قابل دید باشد.

این عصا هم چنین به دلیل بلندی به فرد امکان می‌دهد تا مانع‌ها و تغییرهای بر سر راه خود را تشخیص بدهد. بعد از آن، عصای سفید، نشانه‌ای بین‌المللی برای شناخت نابینایان شد.

16 سال پس از این که «جیمز بیگز» عصای سفید به دست گرفت، دکترناول پری ریاضیدان و دکتر جاکوپس تن بروک حقوقدان آمریکایی در بیانیه‌ای با حمایت از حقوق اجتماعی نابینایان، اعلام کردند که باید فرصت‌های برابر برای افراد بینا و نابینا در نظر گرفته شود.

این بحث و گفت‌وگوها با شروع جنگ جهانی دوم متوقف شد و در سرانجام در سال 1950 قانون عصای سفید تدوین و روز جهانی ایمنی نابینایان مشخص شد.

براساس آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر؛ در حدود 180 میلیون نفر در سطح جهان دچار اختلالات بینایی  هستند . از این رقم تعداد 45 میلیون نفر به طور مطلق نابینا هستند . طبق آمار ارایه شده 8/0 تا 2/1 جمعیت در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته از اختلالات بینایی رنج می‌برند. این نسبت در کشورهای پیشرفته نظیر ایالات متحده در حدود5/0 در صد گزارش گردیده است.

تعداد افراد نابینا و کم بینا در برخی از کشورهای جهان طبق آخرین آمار منتشر شده به شرح زیر است:

چین حدود 7 تا9   میلیون نفر

هندوستان 9 میلیون نفر

قاره آفریقا 7 میلیون نفر

انگلستان 2 میلیون نفر

ایالات متحده آمریکا 3/1 میلیون نفر

منابع

  • جامعه نابینایان کرج
  • همشهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: