Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
سوت

«بیست مدال طلا، ره‌آورد کاروان ورزشی ایران»

2010 November 29

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

پرونده کاروان ایران در بازی‌های آسیایی «گوانگ‌جو» با کسب 20 مدال طلا، 14 نقره و 25 برنز و ایستادن در مکان چهارم جدول توزیع مدال بسته شد. ورزش‌کاران ایران در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی که در شهر گوانگ‌جو چین برگزار شد، توانستند با ثبت به‌ترین رکورد ایران پس از انقلاب در رتبه چهارم جای گیرند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کاروان ورزش ایران در دور قبلی بازی‌های آسیایی که در سال 2006 در دوحه قطر برگزار شد، 11 طلا، 15 نقره و 22 برنز و در مجموع 48 مدال را به‌دست آورده بود و در جای‌گاه ششم ایستاده بود. اما در جدول مدالی بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو، چین با اقتدار و با اختلاف فاحش نسبت به تیم‌های بعد توانست  قهرمانی را اذان خود کند.

«محمد علی‌آبادی» چهار سال پیش در چنین روزهایی در دوحه قطر قول داد ورزش ایران در دوره بعدی بازی‌های آسیایی در چین به مقام چهارم جدول مدالی بازی‌های آسیایی برسد. به گزارش ایلنا، از آن روز تا حالا اتفاقات زیادی در ورزش ایران افتاد. او از ریاست سازمان تربیت بدنی کنار گذاشته شد و بر مسند کمیته ملی المپیک تکیه زد. کم‌کم او از مواضعش عقب‌نشینی کرد و چند روز مانده به اعزام کاروان ایران به گوانگ‌جو مکان ششم جدول را آرزوی ورزش ایران دانست. توجیه او هم دیر رسیدن منابع مالی بود، هم این‌که رییس جدید سازمان ورزش در بیش‌تر فدراسیون‌ها تغییر ایجاد کرده و مدیران نزدیک به علی‌آبادی یک به یک کنار رفته‌اند. اما حالا که در فاصله یک روز تا پایان بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو ایران فعلن مقام چهارم را در اختیار دارد، او می‌گوید که می‌دانسته نتایج کاروان ایران در جنوب چین درخشان خواهد بود و به خاطر فشار رسانه‌های ایران از حرف‌هایش عقب‌نشینی کرده است.

رییس کمیته ملی المپیک قبل از این‌که گوانگ‌جو را به مقصد تهران ترک کند، در جمع خبرنگاران حاضر شد و تحلیل‌اش درباره آن‌چه بر کاروان ایران گذشته را ارایه کرد:

«کاروان در حالی به ایران بر می‌گردد که دستش پر است و من فقط می‌توانم بگویم خیلی خوش‌حالم. بچه‌های ما نشان دادند که می‌توانند دست به کارهای بزرگ بزنند. من فکر می‌کنم در تمام کارها هم باید جسارت داشته باشیم و هم نگاهمان رو به جلو باشد. به خصوص در کشور ما که دشمنان قسم خورده منتظرند تا به ما لطمه بزنند. من فکر می‌کنم که از این فضای بازی که ایجاد شده باید در بخش‌های مختلف به‌ترین استفاده را ببریم. احساس من این ‌است که همه ابزار‌های لازم را برای توسعه داریم و باید از این ظرفیت عاقلانه و با فکر خوب استفاده کنیم. احساسم این ‌است که اگر بتوانیم این فضای به‌هم ریخته سیاسی را که گاهی جلوی پیش‌رفت را می‌گیرد، به‌هم نزدیک کنیم و بتوانیم به جامعه بگوییم که با هر بینشی، می‌خواهیم ایران را به جلو ببریم، آن موقع است که یکی از ابزارهای توسعه فراهم شده است. با این مقدمه می‌گویم وقتی که نشانه‌های توسعه ورزش را در بازی‌های آسیایی می‌بینیم، مثل شما خیلی خوش‌حالم. من ایمان دارم هر ایرانی در هر جایی که باشد از نتایجی که در بازی‌های آسیایی به دست آمده خوش‌حال است آن‌هم با توجه به این‌که نشانه‌های توسعه در پدیده‌ای دیده شده که با جوانان سر‌و‌کار دارد. البته این کافی نیست و من امیدوارم روزی برسد که ملت ایران بتواند جای‌گاه واقعی خود را در بین بقیه کشورها به‌دست بیاورد.»

وی در ادامه افزود: «از روز اول بعد از بازی‌های آسیایی دوحه هدف ما کسب مقام چهارمی در بازی‌های آسیایی گوانگ ژو بود، اما فضای رسانه‌ای موجود در کشور انسان را نگران می‌کند که محکم و شفاف صحبت کند. با همین نگاه که می‌خواهیم چهارم شویم با فدراسیون‌ها صحبت کردیم که فدراسیون‌ها تعهد کسب ۲۷ مدال طلا را دادند آن‌هم با این شرایط که مسوول هر فدراسیونی هر چند مدالی که پیش‌بینی کرده را باید بنویسد و امضا کند. من خودم شخصن معتقدم که از آن‌چه هستیم، می‌توانیم خیلی جلوتر برویم. در کشورمان از نظر شرایط طبیعی هم شرایط مختلفی داریم و می‌توانیم زمینه اردوهای مختلف را فراهم کنیم ضمن این‌که مقدمات دیگر را هم داریم‌. اما همه این موارد کافی نیست. دقیقن این موضوع مثل این می‌ماند که آش‌پزی برای تهیه غذایی مواد لازم را داشته باشد، اما نگذارد غذا خوب جا بیفتد.»

محمد علی‌آبادی در ادامه تصریح کرد: «20 درصد مشکلاتی که ورزش دارد از درون ورزش است در حالی‌که ۸۰ درصد مشکلات مربوط می‌شود به دخالت‌هایی که از بیرون ورزش وجود دارد.» اگر فضای ورزش را به سمتی ببریم که مسوول و پاسخ‌گو معلوم باشد، یعنی این‌که توانستیم انرژی موجود را پس‌انداز کنیم و این انرژی را در فضای ورزش صرف کنیم. برای همین است که می‌گویم باید ساختارمان را مشخص و شفاف کنیم. وقتی تکلیف پاسخ‌گویی مشخص باشد، قطعن به‌تر هم کار می‌کند. این‌که شرایط باید به چه شکلی باشد، بحث عمیقی است که باید رویش کار کرد.

علی آبادی گفت: «یکی از ویژگی‌هایی که کاروان امسال ایران داشت، حضور بانوانش بود. در بخش بانوان هم اتفاق‌های خوبی افتاده. شما می‌دانید که برای حضور بانوان در بعضی رشته‌ها کلی دوندگی شده و در بعضی رشته‌ها در آخرین لحظه‌ها توانستیم مجوز حضور بانوان با پوشش اسلامی را بگیریم. البته این نهایت آرزوی ما نیست و حتمن دنبال توسعه ورزش در بخش بانوان هستیم. در این رقابت‌ها تقریبن ۲۵ درصد مدال‌های کاروان را بانوان گرفتند که این نشان می‌دهد پتانسیل داریم و باید کار ویژه‌ای در این بخش انجام شود.»‌

وی هم‌چنین گفت: «اتفاقی که امسال افتاده، این ‌است که فقط به مدال‌های سنتی دل‌خوش نبودیم. ما در رشته‌هایی مثل قایق‌رانی، تیراندازی و دوومیدانی صاحب مدال‌های باارزشی شده‌ایم. ما تازه راه مدال‌آوری را یاد گرفته‌ایم. الان فهمیدیم که می‌شود در هر رشته‌ای که برنامه‌ریزی کنیم، مدال بگیریم. برای مثال اگر «علی‌رضایی» توانسته به رده چهارم برسد، حتمن می‌تواند به رده دوم و سوم هم برسد.

ما باید به این فکر کنیم که جای‌گاه‌مان را از چهارم بالاتر ببریم. نباید اصلن فکر کنیم که این جای‌گاه نهایت توان ما است. ما کسب بیش از ۳۰ مدال طلا را در بازی‌های آسیایی بعدی تعهد می‌کنیم که بدون شک به شما می‌گویم در بازی‌های آسیایی بعدی قایق‌رانی و یا رشته‌ای مثل دوومیدانی این تعداد مدال نمی‌گیرد و نتیجه‌ای به مراتب به‌تر کسب می‌کند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,