Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
نهم آذر - سی‌ام نوامبر

«تقویم تاریخ نهم آذر»

2010 November 30

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

642 میلادی – شهر «یزد» از کانون‌های بزرگ زرتشتیانیسم به دست عرب‌ها افتاد. اعراب قبل از آن اصفهان را تصرف کرده بودند. شهر یزد که در دهه اول قرن چهارم میلادی به تصمیم یزدگرد یکم ساخته شده بود شهری دویست و چهل ساله بود که تصرف شد. شاهان ساسانی پس از یزدگرد تلاش بسیار کرده بودند که این شهر حاشیه کویر که بر سر راه‌های کاروانی قرار داشت به یک کانون بزرگ زرتشتیانیسم تبدیل شود و هنوز هم شمار زرتشتیان یزد بیش از سایر شهرهای ایران است.

1966 میلادی – مذاکرات هفت روزه نمایندگان ایران و کنسرسیوم نفت در تهران پایان یافت و 30 نوامبر اعلام شد که اختلاف نظر طرفین بر طرف شده است، ولی جزییات جز بر کارشناسان مربوط اعلام نشد.

1341 خورشیدی – «امیراسداله علم» نخست‌وزیر وقت در این‌روز تلگرافی به آن دسته از روحانیون کشور که به مصوبه مهرماه شورای وزیران اعتراض کرده بودند اطلاع داد که در جلسه هشتم آذرماه دولت، (شورای وزیران) ماده مورد اعتراض لغو شده است. در مصوبه مهرماه 1341، به بانوان اجازه مشارکت در انتخابات شوراهای شهر و شهرستان داده شده بود که مورد اعتراض پاره‌ای روحانیون وقت قرار گرفته بود.

2008 میلادی – «ادنا پارکر» (Edna Parker) بانوی 115 ساله آمریکایی که طبق کتاب رکوردها، تا 26 نوامبر سال 2008 سال‌خورده ترین زن در جهان بود در این‌روز درگذشت. وی بیستم آوریل 1893 در ایالت ایندیانای آمریکا به دنیا آمده بود و در همین ایالت هم از دنیا رفت.

1782 میلادی – پیش‌نویس قرارداد پاریس که پس از تصویب به صلح انگلستان و دولت نوپای ایالات متحده انجامید به امضا رسید و انگلستان رسمن استقلال ایالات متحده را که مهاجرنشین آن کشور بود به‌ رسمیت شناخت.

1874 میلادی – «وینستون چرچیل» سیاست‌مدار و دولت‌مرد معروف انگلستان به دنیا آمد. وی که 24 ژانویه 1965 درگذشت دو بار نخست‌وزیر انگلستان شده بود.

1835 میلادی – «مارک توین» (Mark Twain) با نام اصلی «سموئل لانگهورن کلمنس» (Samuel Longhorne Clemens) داستان‌نگار و طناز معروف آمریکایی در این روز در شهر فلوریدای ایالت میسوری به دنیا آمد و 75 سال عمر کرد. وی سفرهای متعددی کرد از جمله دیدار از اروپا و خاورمیانه. او که مشاغل گوناگونی از جمله کار در چاپ‌خانه، معادن و ناخدایی کشی را پشت سر گذارده بود. داستان‌های او و طنزهایش پر از نکته‌های ظریف و جالب است که ضرب‌المثل انگلیسی زبان‌ها شده‌اند.

۱۲۸۰ خورشیدی – «نصراله فلسفی» مورخ، محقق، مترجم، نویسنده و شاعر ایرانی به دنیا آمد.

۱۳۱۲ خورشیدی – «حسین شکویی»، جغرافی‌دان معاصر ایرانی و بنیان‌گذار گروه جغرافیای دانش‌گاه ملی سابق و از چهره‌های ماندگار ایران در این‌روز متولد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,