Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
به بهانه زادروز «وینستون چرچیل»

«روزنگاشت / مرد نیمه اول قرن بیستم»

2010 November 30

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سی‌ام نوامبر برابر با زادروز «وینستون چرچیل» سیاست‌مدار و نویسنده‌ی «بریتانیایی» است. او زاده سال 1874 بود و در دو دوره چهار ساله نخست وزیر بریتانیا بود. چرچیل جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۵۳ را به خاطر نوشته‌هایش به‌دست آورد. او سرانجام در سال 1965 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل» در سی‌ام نوامبر سال ۱۸۷۴ در «انگلستان» و در خانواده معروف «اسپنسر» به دنیا آمد. پدر وی «لرد راندولف چرچیل» یک سیاست‌مدار و مادر او «لیدی راندولف چرچیل» دختر یک میلیونر آمریکایی بود.

چرچیل ابتدا به مدرسه «هارو» و پس از آن به «آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست» ملحق شد. در سال ۱۸۹۳ به ارتش بریتانیا پیوست و پنج  سال بعد به عنوان افسر ارتش در جنگی در «سودان» شرکت کرد. پس از یک سال ارتش را به قصد انجام فعالیت‌های سیاسی ترک کرد ولی قبل از آن به عنوان روزنامه‌نگار به آفریقای جنوبی که در آن «جنگ دوم بوئر» در جریان بود رفت ولی در آن‌جا توسط بوئرها به عنوان اسیر جنگی دست‌گیر و زندانی شد اما او توانست از آنجا فرار کند.

او به عنوان عضو حزب محافظه کار وارد پارلمان «اولدهام» شد ولی بعد از مدتی از حزب جدا شد و  به حزب لیبرال پیوست. در سال ۱۹۴۰ «نویل چمبرلن» از سمت نخست وزیری کناره گرفت و وینستون چرچیل در سن ۶۵ سالگی در جای او به عنوان نخست وزیر و وزیر دفاع قرار گرفت.

چرچیل سال ۱۹۴۰ به عنوان «مرد سال مجله تایم» انتخاب شده بود. هم‌چنین  این مجله در سال ۱۹۴۹، چرچیل را به عنوان «مرد نیمه اول قرن بیستم» انتخاب کرد.

در زمان جنگ جهانی دوم هم‌زمان با پادشاهی «جرج پنجم»، رهبری بریتانیا در دست چرچیل بود. او در طول جنگ به برقراری روابط قوی با رییس جمهوری  وقت آمریکا، «فرانکلین روزولت» پرداخت. چرچیل قدرت را در انتخابات بعد از جنگ در سال ۱۹۵۰ از دست داد با این حال رهبر اپوزیسیون باقی ماند. وی اروپا و آمریکا را به اتحاد در مقابل کمونیسم تشویق می‌کرد.

چرچیل برای بار دوم در سال ۱۹۵۱ به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و در سال ۱۹۵۵ برکنار شد. با این حال تا اواخر عمر به عنوان عضو پارلمان بریتانیا باقی ماند. او در دنیای سیاست بریتانیا نقش بزرگی به عهده داشت چرا که نقش و دخالت سلطنت را در سیاست بریتانیا به تدریج تقلیل داد و تاثیرات این عمل‌کرد از دوران «ملکه ویکتوریا» تا «ملکه الیزابت دوم» به چشم می‌خورد.

اما بسیاری از مورخین وینستون چرچیل را بزرگ‌ترین جنایت‌کار تاریخ بشر می‌نامند، او علاوه بر جنایاتی که در طی سال‌های خدمت در ارتش مرتکب شد بسیاری از جنایات را در حق مردم مسلمان تحت استعمار انگلستان در طی دوران نخست وزیری خود روا داشت و به بزرگ‌ترین نسل کشی‌ها در تاریخ بشر دست زد که از آن جمله می‌توان به نسل‌کشی شش تا هفت میلیون هندی (هندو، مسلمان، سینک) در بین سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ اشاره کرد، او هیچ‌گاه به خاطر این جنایات از مردم هند عذر خواهی نکرد چرا که اعتقاد داشت تاریخ نسبت به او مهربان خواهد بود و هم‌واره می‌گفت تاریخ را قوم پیروز می‌نویسد.

وینستون در طول مدت خدمت سیاسی و فعالیتش به عنوان نویسنده افتخارات زیادی کسب کرده‌است. او در نهم آوریل ۱۹۶۳ با درخواست ریاست جمهور آمریکا، «جان اف. کندی» و با تصویب کنگره آمریکا به عنوان «اولین شهروند افتخاری ایالات متحده آمریکا» انتخاب شد. ولی به دلیل ناتوانی جسمی در مراسم «کاخ سفید» حاضر نشد و پسر و نوه او این افتخار را برای او دریافت کردند.

و سرانجام وینستون چرچیل در بیست‌و‌چهارم ژانویه سال ۱۹۶۵ بعد از ده روز نگرانی عمومی از وضعیت سلامتی‌اش، در اثر سکته مغزی در سن نود سالگی در شهر «لندن» درگذشت و به دستور «ملکه الیزابت دوم» برای وی مراسم تشییع رسمی در کلیسای «سنت پال» با حضور ملکه برگزار شد.

این اولین مراسم رسمی از سال ۱۹۱۴ در بریتانیا بود که برای فردی خارج از خاندان سلطنتی انجام می‌شد. این مراسم هم‌چنین از بزرگ‌ترین مراسم از این دست بود به طوری که افرادی از بیشتر از صد کشور جهان شامل افرادی چون رییس جمهور فرانسه، شارل دوگل، و رییس جمهور آمریکا، دوایت آیزنهاور، حضور یافته بودند.

جالب است بدانید مردم بریتانیا در رای‌گیری نوامبر سال ۲۰۰۲ بی‌بی‌سی، سر وینستون چرچیل را به عنوان «بزرگ‌ترین بریتانیایی تمام تاریخ» انتخاب کردند.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,