Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
به بهانه اولین سال‌گرد آغاز کار رادیو

«روزنگاشت‌/رادیو‌کوچه کودکی که یک ساله شد»

2010 December 01

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز یکم دسامبر برابر است با اولین سال‌گرد آغاز به کار رادیو کوچه. بر اساس بیانیه خط مشی آن، کوچه رسانه‌ای مستقل و آزاد است که با هدف فرهنگ‌سازی، دموکراسی، گزارش نقض حقوق بشر در ایران و ارایه اخبار در زمینه‌ی فرهنگ و مشکلات اجتماعی توسط گروهی روزنامه‌نگار مستقل از ماه آگوست 2009 به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد و به طور رسمی از یکم دسامبر سال دو هزار و نه میلادی پخش رادیویی خود را آغاز کرد. این رادیو به صورت شبانه‌روزی بر روی اینترنت و آی‌فون برنامه پخش می‌کند. شما روزانه بیش از سه ساعت برنامه زنده از این رادیو می‌شنوید که در آن به اخبار و گزارش‌های ایران، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی پرداخته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آمار‌های رسمی در سایت‌هایی نظیر آلکسا و گوگل نشان می‌دهد که این رادیو نه تنها از برخی هم‌تا‌های قدیمی خود عقب نبوده بلکه در بسیاری موارد توانسته است از آن‌ها پیشی بگیرد.

رشد دموکراسی در ایران، اطلاع‌رسانی به موقع و مهم‌تر از همه علاوه بر هم‌راهی و اطلاع‌رسانی با دانش‌جویان و فعال‌های مدنی ارتباط با طبقه متوسط جامعه که می‌توانند کارگر، کارمند دولت، خانه‌دار و یا راننده باشند، هدف رادیو است. نکته مهمی که در فرایند گسترش دموکراسی نقشی اساسی دارد.

بر اساس گزارش سایت رسمی آلکسا رادیو کوچه در رده بالایی از نظر مخاطب و شنونده قرار دارد. بر اساس آمار شرکت اپل فقط بر روی آی‌فون نزدیک به سه هزار شنونده روزانه دارد. لازم به ذکر است که فقط یک ماه و اندی از راه‌اندازی این سرویس در آی فون می‌گذرد و بر این تعداد در حال حاضر روزانه نزدیک به صد نفر افزوده می‌شود. بر روی نت نیز بر اساس آمار روزانه حدود سه هزار شنونده دارد، لذا بر اساس حداقل برآورد، فقط پنج هزار شونده بر روی بخش رادیو این رسانه شنونده هستند. در بخش سایت نیز بالغ بر روزانه حدود ده هزار به طور متوسط بازدید باعث شده است که در همین مدت که رادیو راه‌اندازی شده نزدیک به چهار میلیون صفحه در یک سال بازدید شود و نزدیک به یک و نیم میلیون بیننده اختصاصی سایت را باشند. این بازدیدها شامل فیس بوک نیز می‌شود، نوشته‌ها و مقاله‌ها بر روی صفحه اختصاصی رادیو کوچه بالغ بر پنج هزار بازدید روزانه دارد.

این تعداد هر روز با اعتماد بیش‌تر مخاطب بر تعداد شنونده‌های رادیو و خوانندگان سایت افزوده می‌شود. به طوری که امروز نزدیک به 9000 مرجع خبری در سایت‌ها، رادیو کوچه بوده است و نزدیک به دویست سایت لینک به رادیو کوچه را داده‌اند که با جست‌جوی بر روی گوگل شما می‌توانید آمار دقیق آن را بیابید.

باید اشاره کرد تیم هم‌کاران رادیو کوچه از روزنامه‌نگاران جوانی تشکیل شده است که با انگیزه به این رادیو پیوسته‌اند. آن‌ها گزارش‌های روز و زنده را از اقصا نقاط جهان تهیه می‌کنند و روزانه در اختیار رادیو قرار می‌دهند.

شاید بد نباشد بدانید رادیو کوچه علی‌رغم مشکلات مالی و تنگناهای پیش روی، با نزدیک به شصت هم‌کار در تیم فنی و تحریریه و پشتیبانی به وظیفه خود عمل می‌کند.

رادیو کوچه رسانه‌ای مستقل و بدون وابستگی است که با کم‌ترین بودجه هر روز تلاش می‌کند تا هم‌راه مردمی باشد که به آن‌ها وابسته است و بودن با آن‌ها برایش یک نیاز است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments


  1. maryam
    1

    salgarde radio koocheh mobarak.ali bood mahboobe joon.movafagh bashid


  2. سجاد
    2

    ممنونم خانوم محبوبه. تبریک میگم به همه دوستان