Saturday, 18 July 2015
26 October 2020

«ویکی‌لیکس، انتقام وجدان جمعی از قدرت»

2010 December 02

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

شهریار شهسواری

دیگر گذشت آن روزگار که پشت درهای بسته‌، در میان حصار امنیتی و  محافظین ترش‌رو حرف‌هایی زده و نصمیم‌هایی گرفته شود که تنها تفسیر و نقل قول نصف و نیمه‌شان‌، سال‌ها بعد چند نفری را آگاه کند. حالا دیگر به ثانیه‌ای همه دنیا از آخرین حرف‌های درگوشی سیاست‌مداران آگاه خواهند شد. حالا دیگر همه چیز در آکواریوم قرار گرفته و کم‌ترین حرکنی مخفی نخواهد ماند. حالا دیگراعتراض‌ها  نه از جانب مردم بی‌قدرت که از قدرت‌مندان است. آن‌ها نگران بر هم خوردن نظمی هستند که سال‌ها برای برقراری‌اش تلاش کرده‌اند. همیشه منفعت و مصلحت‌هایی مانع انتشار کامل اخبار در رسانه‌ها می‌شود. محدودیت‌هایی که قدرت برای خبرنگاران قایل می‌شود، خط قرمزهایی که رد شدن از آن‌ها جماعت با نفوذی را خشمگین می‌کند یا منافعی را به خطر می‌اندازد، نشر عقیده‌ای که حساسیت قوم و طابفه و چه بسا ملتی را بر می‌انگیزد و ملاحظه‌های همیشگی.

ویکی‌لیکس ناجی همه‌ی قلم‌هایی بود که بنا به مصلحت بر کاغذ نچرخیدند و سندهایی که در گاوصندوق‌ها خاک می‌خوردند تا مبادا فاش شدن‌شان آجری از عمارت قدرت و ثروت کسی بکاهد. دیگر حساسیتی در کار نیست و تنها هر آن‌چه در واقعیت اتفاق افتاده بی‌کم و کاست‌، مصلحت است. مخاطبین حالای دنیای رسانه دیگر می‌دانند کدام را باور کنند‌، میلیون‌ها سند دست اول یا تکذیب‌های مقامات رسمی و توجیهات سنتی قدرت‌مداران را.

قدرت و ثروت‌، سعی در حفظ و دوام وضع موجود دارد و انتظارش از رسانه‌، مداخله نکردن و بر هم نزدن اصول دنیای خود ساخته‌اش است. رسانه  تا جایی پی‌گیر می‌شود و بعد از آن به قول خودش «قضاوت و تصمیم نهایی را بر عهده‌ی مخاطب می‌گذارد». مخاطبی که دستش خالی ست. همیشه وجدان جمعی وجود داشت برای قضاوت اما وجدانی خاموش و بی‌سلاح. ویکی‌لیکس همان بلایی ست که این بار به جان آن‌هایی افتاده که میل به پنهان کردن رازهای بزرگ دارند و این درست همان چیزی‌ست که مخاطب دوست دارد. او از خودش می‌پرسد چرا همیشه حجاب قدرت‌، با لاپوشانی و کتمان واقعیت‌ها بدون ترس از عاقبت و نبروی بازدارنده‌ای هم‌راه است؟ چرا قدرت‌مندان از همه بیش‌تر دروغ می‌گویند و ثروت می‌اندوزند اما هیچ کس جرات ندارد از آن‌ها چون و چرا کند؟ حالا همه‌ی آن‌ها که آگاهی دارند قدرت‌مندند و این را مدیون ناجی تازه پدید آمده‌شان هستند یعنی ویکی‌لیکس.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,