Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
مهارت‌های زندگی

«راز همیشه سالم ماندن»

2010 December 03

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

حتمن شما هم به افرادی برخوردید که با وجود بودن کلی بیمار و بیماری در اطرافشان هیچ گاه بیمار نمی شوند یا اگر هم بشوند خیلی به راحتی درمان می‌شوند.

خیلی زمان‌ها ممکن است به حال این افراد غبطه بخوریم و آرزو کنیم که ای کاش ما هم چنین باشیم. چراکه واقعن سخت است از آغاز فصل سرما با سرما خوردگی و انواع بیماری‌هایی این‌چنین همراه بودن و با فصل گرم‌تر به استقبال انواع آلرژی و بیماری‌های خاص این فصل رفتن!

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما اگر به زندگی افرادی که کم‌تر بیمار می‌شوند دقت کنیم می‌توانیم به راز تندرست ماندن آنان پی‌ببریم. پس بهتر است رازهای سلامتی آن‌ها را بدانیم و آن‌ها را در زندگی خود به کار گیریم.

ورزش کنید

گفته می‌شود که ورزش کردن به ذهن آرامش می‌دهد و استرس را کم می‌کند و سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. وقتی گردش خون بدن افزایش پیدا می‌کند، تعداد گلبول‌های سفید بدن شما افزایش می‌یابد و این گلبول‌ها به کار پاک‌سازی بدن از میکروب‌ها می‌پردازند و شما را از بیماری‌ها در امان نگه می‌دارند.

به دهان خود اهمیت بدهید

دهان یکی از بهترین راه‌ها برای ورود بسیاری از میکروب‌های بیماری‌زا به بدن است. مسواک زدن و غرغره کردن روزانه دهان‌شویه‌های آماده، علاوه بر این‌که بهداشت دهان و دندان شما را به عنوان بخشی از سیستم گوارش شما بهبود می‌بخشند، باعث از بین بردن میکروب‌هایی می‌شوند که از طریق دهان شما قصد ورود به بدن و بیمار کردن شما را دارند. بنابراین شما با مسواک زدن و شست‌و شوی مرتب دهان خود با دهان‌شویه‌ها، حجم عظیمی از میکروب‌ها را از بدن خود دور می‌کنید.

علایم اولیه بعضی بیماری‌ها (مانند دیابت و …) در دهان بروز می‌کند. بنابراین با توجه و مشاهده روزانه دهان خود می‌توانید به راحتی اقدام به پیش‌گیری از این بیماری‌ها کنید.

هر روز میوه و سبزیجات بخورید

این جمله معروف «An apple a day keeps the doctor away» به واقع  تاثیرگذار است.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات، در پیش‌گیری از ابتلا به سرطان‌های مختلف نقش دارد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

یکی از استادان دانشگاه Appalachian State University،در تحقیقی بر روی گروهی از دوچرخه‌سواران، آن‌ها را به دو گروه تقسیم کرد. برای گروه اول از این افراد داروی حاوی Quercetin را به مدت ۵ هفته تجویز کرد و برای گروه دوم دارونما تجویز کرد. نتایج مطالعه نشان داد که پس از ۲ هفته فقط 5 درصد از افراد گروه اول ناراحتی تنفسی پس از دوچرخه سواری طولانی مدت را گزارش کردند ولی 45 درصد از افراد گروه دوم پس از دوچرخه سواری طولانی مدت دچار ناراحتی های تنفسی می‌شدند.

هم‌چنین تحقیقات دیگر ثابت کرده‌اند آنتی اکسیدان Quercetin باعث هوشیاری بیشتر ذهن و افزایش سرعت واکنش در ورزشکاران می‌شود.

به اندازه کافی بخوابید

خواب یکی از بهترین راه‌ها برای سالم ماندن است. کیفیت خواب بسیار مهم است. افرادی که زود به خواب فرو می‌روند و یک خواب پیوسته دارند سالم‌تر از افرادی هستند که در طی شب مکرر از خواب بیدار می‌شوند.

یک خواب شبانه راحت سیستم ایمنی را ترمیم می‌کند. زیرا به هنگام خواب سطح ملاتونین خون افزایش می‌یابد که در بازسازی و بهبود عمل کرد سیستم ایمنی نقش مهمی دارد.

منبع

کاریزما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,