Saturday, 18 July 2015
07 December 2023
تماشاخانه ی کوچه

«از ابر مرد تا ابر مغز»

2010 December 03


پویا / رادیوکوچه

برنامه­ی این هفته­ی تماشاخانه کوچه به بررسی انیمیشن «مگامایند» (‌Megamind‌) می­پردازد، انیمیشنی ساخته­ی «تام مک‌گرت» (Tom McGrath)، کارگردان نام‌آشنای عرصه­ی انیمیشن که کارگردانی ماداگاسکار 1 و 2 و مجموعه­ی پنگوئن­های ماداگاسکار را در کارنامه دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

داستان از دیدگاه شخصیت شرور داستان یعنی مگامایند روایت می­شود. مگامایند بی‌گانه­ای آبی‌رنگ است که پس از تولد، والدینش مجبور می­شوند برای حفظ جانش، او را به هم‌راه ماهی­ای به نام «مینیون» (Minion‌) در سفینه­ی کوچکی قرار داده و ره­سپار زمین می­کنند. از همان ابتدای کار شاهد رقابت مگامایند با «مترومن» (‌Metroman) شخصیت محبوب داستان هستیم. چرا که پدر و مادر مترومن نیز ایده­ای مشابه والدین مگامایند داشته­اند. سفینه­ی مگامایند در زندان فرود می­آید و سفینه­ی مترومن در حیاط خانه­ی خانواده­ای بسیار ثروت‌مند. در حالی‌که مترومن از تمامی امکانات برخوردار است، مگامایند را گروهی از زندانیان بزرگ می­کنند.

در مدرسه نیز این دو برای جلب توجه شاگردان و معلم مدرسه، دایم با هم در رقابت هستند و برنده­ی همیشگی این رقابت مترومن است. هرچه که مگامایند انجام می­دهد به خراب‌کاری تبدیل می­شود، و کسی که همواره سایرین را از مهلکه نجات می­دهد، مترومن است. در مدرسه است که مگا‌مایند به این نتیجه می‌رسد که ناتوانی­اش در انجام کارهای خوب، به این دلیل است که برای انجام کارهای خوب ساخته نشده است. از این رو تصمیم می­گیرد که بدترین شخصیت روی زمین شود و نابودی مترومن هدف اصلی زندگی­اش می­شود. تصمیمی که پس از به تصویر کشیدن وقایع قبلی، به نوعی حس هم‌ذات­پنداری را در بیننده تحریک کرده  و با مگامایند هم‌راه می­کند.

پس از بارها شکست، مگامایند در اتفاقی غیر‌منتظره موفق به از بین بردن مترومن می­شوند. مگامایند به کمک مینیون، «رکسان» (‌Roxanne) گزارش‌گر جذاب تلویزیون را می­رباید، و در حالی که همه انتظار دارند مانند دفعات گذشته، گزارش‌گر توسط مترومن نجات یابد، مترومن خیلی ناگهانی کشته می­شود. غلبه بر رقیب دیرین آرزوی مگامایند بود، اما پس از موفقیت وی دچار بی‌انگیزگی و سرخوردگی می­شود. او به آرزوی خود رسیده است و دیگر بی­رقیب شده است. از این رو برای سرگرمی با استفاده از «دی ان ای» (‌DNA‌)  مترومن سعی در ساختن قهرمانی جدید برای شهر می­کند تا اوضاع مانند گذشته شود. بیش از این وارد داستان نمی­شویم تا فیلم جذابیت خود را برای کسانی که قصد دیدن آن را دارند، حفظ کند.

مگامایند داستانی است با درون‌مایه ی سرنوشت، هدف و مبارزه برای رسیدن به هدف

مگامایند داستانی است با درون‌مایه­ی سرنوشت، هدف و مبارزه برای رسیدن به هدف. سر تاس و آبی­رنگ مگامایند، ریش فانتزی، اندام لاغر و ضعیف، انتخاب صدای خوب و دیالوگ­های هوش‌مندانه، از او شخصیتی جذاب ساخته است. روند وقایع داستان نیز بر جذابیت او می­افزاید، آمدن به زمین در جست‌وجوی سرنوشت، بزرگ‌شدن در شرایط سخت و ناامید نشدن علی‌رغم شکست­های پی‌در‌پی. علاوه بر این­ها ضعیف بودن مگامایند در برابر مترومن، زمینه را برای هم‌راهی تماشاگر با وی هموار می­کند و تا کم‌رنگ جلوه‌دادن خوبی­های مترومن پیش می­رود. در ادامه­ی داستان و با پیدا شدن سرو‌ کله­ی رقیب شرور دیگری، در داستان جای­گشتی قابل پیش­بینی رخ می­دهد و مگامایند در فرآیند مبارزه با او به قهرمان داستان تبدیل می­شود، چرا که تنها جدال با دشمنان پلید است که می­تواند از او قهرمان بسازد. مگامایند انیمیشنی است که ضرورت حضور هم‌زمان خوبی و بدی را نمایان می­کند و نشان می­دهد که حذف یکی از آن‌ها می­تواند منجر به بی­معنی شدن دیگری شود.

در استفاده از قابلیت­های تکنولوژی سه بعدی در این انیمیشن‌، به خوبی انجام نشده، به‌طوری که اگر برای تماشای نسخه­ی دوبعدی آن به سینما بروید،  چیز زیادی را از دست نخواهید داد.

کسب امتیاز 7.3 از 10 در تارنمای IMDB، نشان می­دهد که مگامایند در جلب نظر مخاطبان خود موفق بوده است.

منابع:

http://rogerebert.suntimes.com/

http://www.sfgate.com/

http://www.usatoday.com/

http://www.villagevoice.com/

http://bigfanboy.com/

http://www.imdb.com/title/tt1001526/

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,