Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
عنوان سخن‌رانی ایران‌شناس اتریشی

«قاجار؛عصر بی‌خبری یا دوران تجدد؟»

2010 December 04

خبر/ رادیو کوچه

«دوران قاجار؛ عصر بی خبری و انقراض یا دوران تجدد در ایران» عنوان سخنرانی  پروفسور فراگنر( Prof. Dr. Bert Fragner)،رییس پیشین انجمن ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش است که روز سه‌شنبه هفتم دسامبر 2010 در دانشکده‌ی جامعه شناسی دانشگاه وین برگزار می‌شود.

در این برنامه که با همت انجمن «چهره ایرانی وین» برپا می‌شود، پرو فسور فراگنر در دومین گفتار علمی خود در این انجمن به گفت و گو و پرسش و پاسخ پیرامون این موضوع می‌پردازد.

ژرفا نگری علمی به تاریخ دوران قاجار دارای اهمیت است و  برای ارزیابی درست‌تری از  اتفاقات و حرکت‌های پس از آن دوران و  شناخت روحیات اجتماعی ایرانی تا به امروز کارساز است.

دوران قاجاریه در تاریخ نگاری ایران براستی هنوز هم  از تحلیلی بی‌طرفانه و منصفانه برخوردار نشده. با این که گوشه‌هایی از اتفاقات این دوران روشن، مستند و مسجل است در بسیاری موارد دیگر  بین تاریخ‌شناسان اختلاف نظر بسیار در ارزیابی اهمیت تاریخی این دوره برای ایران و منطقه به چشم می‌خورد

دوران قاجاریه در تاریخ نگاری ایران براستی هنوز هم  از تحلیلی بی‌طرفانه و منصفانه برخوردار نشده. با این که گوشه‌هایی از اتفاقات این دوران روشن، مستند و مسجل است در بسیاری موارد دیگر  بین تاریخ‌شناسان اختلاف نظر بسیار در ارزیابی اهمیت تاریخی این دوره برای ایران و منطقه به چشم می‌خورد. سهم  ایران در این دوران پر تلاطم، جنگ‌های داخلی بین طایفه‌هایی بود که هر یک در پی قدرت بودند و بی‌توجه به مصالح  کشور. از طرفی دیگر درگیری‌های جدی با همسایگان سلطه‌جو نیز بالا گرفته بود.

این در حالی بود که سهم جهان در این دوره  تحولات عظیم و سرنوشت سازی هم‌چون رشد صنعت، تحول در زمینه چاپ و نشر و  دیگر مقوله‌های تعیین‌کننده بوده است. وقوع و پیامدهای انقلاب فرانسه و تحولات ناشی از آن دید جهان را تغییر داده بود.  ترسیم جهانی با چنین ترکیب و در نظر گرفتن شرایطی که در ایران حاکم بودند درک تاریخی را شفاف می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ali
    1

    پیشنهاد میکنم در صورت امکان متن سخنرانی را در رایو کوچه منتشر کنید

    با تشکر