Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
سیزدهم آذر - چهارم دسامبر

«تقویم تاریخ سیزدهم آذر»

2010 December 04

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1918 میلادی –  23 روز پس از پایان جنگ جهانی اول، «وثوق‌الدوله» که سلطان «احمد شاه» کناره‌گیری‌اش را از ریاست وزرا نپذیرفته بود به مخالفان خود اخطار کرد که اگر بازهم با برنامه‌هایش مخالفت کنند، آنان را تنبیه خواهد کرد. وثوق‌الدوله که مورد حمایت انگلستان بود چون از قبل می‌دانست که استعفایش پذیرفته نخواهد شد، ژست کناره‌گیری گرفت تا پس از رد آن با قدرت بیش‌تری حکومت کند.

1795 میلادی – زادروز «توماس کارلایل» مورخ، نویسنده و اندیش‌مند اسکاتلندی که چهارم دسامبر به دنیا آمد. آثار متعددی از او باقی مانده است که مهم‌ترین آن‌ها کتاب چند جلدی «تاریخ انقلاب بزرگ فرانسه» است.

2006 میلادی – هنوز شمارش آرا در ونزوئلا از 78 درصد تجاوز نکرده بود که اعلام شد «هوگو چاوز» دوباره پیروز شده، رقیب او کنار رفته و ایرادی هم به انتخابات که ناظران بی‌طرف بر نظم و استاندارد بودن آن صحه گذارده‌اند وارد نیامده است. در آن لحظه از 78 درصد آرای خوانده شده، 6 میلیون از آن هوگو چاوز و کمی بیش از سه میلیون متعلق به رقیب او بود.

1110 میلادی – «صلیبیون» بندر «صیدا» را پس از یک محاصره طولانی تصرف کردند. این بندر که 25 قرن پیش به دست نیروهای مهاجم بابل ویران شده بود به دستور کوروش با هزینه ایران بازسازی شده بود. صیدا اینک در قلم‌رو لبنان است.

1829 میلادی – رسم قدیمی «سوتی» در هند که سوزاندن همسر پس از مرگ شوهر بود ممنوع شد. گرچه بعدها هم کم و بیش به صورت داوطلبانه ادامه یافت. طبق این رسم، زن با جسد شوهر متوفایش در یک زمان و یک محل آتش زده می‌شدند.

1918 میلادی – «وودرو ویلسون» رییس‌جمهوری آمریکا با کشتی ره‌سپار فرانسه شد تا در مراسم امضای معاهدات ورسای شرکت داشته باشد. وی نخستین رییس‌جمهوری آمریکا بود که در طول زمام‌داری از این کشور خارج می‌شد.

1534 میلادی – «سلطان سلیمان» امپراتور عثمانی چهارم دسامبر بغداد را تصرف کرد که دولت صفویه ایران بعدها آن را پس گرفت. ده‌ها سال پس از آن، سلطان مراد چهارم سلطان وقت عثمانی که بغداد را مورد حمله نظامی قرار داده و با مقاومت پادگان ایرانی شهر رو‌به‌رو شده بود با شاه وقت صفوی بر سر آن به مصالحه رسید.

1913 میلادی – «رابرت آدلر» (Robert Adler) دانش‌مند و مخترع آمریکایی اتریشی‌تبار که مهم‌ترین اختراعش کنترل از راه دور تلویزیون به دنیا آمد. رابرت آدلر در «وین» متولد شد و پس از کسب مدرک دکترای فیزیک به آمریکا مهاجرت کرد. در سال ۱۹۴۱ به شرکت زنیت پیوست و در سال‌های بعد رییس کل تحقیقات این شرکت شد. او توانست در سال ۱۹۵۶ کنترل از راه دور را اختراع کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,