Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
نماینده دایم جمهوری اسلامی اعلام کرد:

«مخالفت ایران با درخواست تعلیق غنی‌سازی اورانیوم»

2010 December 04

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، علی‌اصغر سلطانیه نماینده دایم جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درخواست برای توقف غنی‌سازی اورانیوم را غیرقانونی دانسته و گفته است که این کشور با آن موافق نیست و آن را خارج از ماموریت قانونی آژانس می‌داند.

به گزارش ایسنا، آقای سلطانیه در نشست شورای حکام با شرحی از پرونده هسته‌ای ایران در سال‌های اخیر، قطع‌نامه‌های شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل را فاقد توجیه حقوقی دانست و گفت که این قطع‌نامه‌ها نمی‌تواند اجرا شود.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت که مواردی نظیر غنی‌سازی و ساخت راکتور تحقیقاتی آب سنگین، مطرح کردن موارد ادعایی در باره ابعاد نظامی به طور خاص موشک‌ها و مواد با قابلیت انفجار زیاد به بهانه قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و یا پروتکل الحاقی، از جمله مواردی است که ایران بر اساس دلایل قانونی مکتوب، موافق با آن نیست و آن‌ها را خارج از ماموریت قانونی آژانس می‌داند.

این سخنان در حالی مطرح شده است که قرار است بعد از چهارده ماه، ایران هفته آینده با کشورهای 1+5 مذاکره کند. این مذاکرات در روز‌های 6 و 7 دسامبر در ژنو، سوییس، برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«برنامه اتمی ایران، کانون مذاکرات شورای حکام آژانس بین‌المللی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,