Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
سازمان ملل:

«آیت‌اله خامنه‌ای دستور کشتن رفیق حریری را داده است»

2010 December 05

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

کنت تیمرمن / نیوز مکس

برگردان: فرامرز دادرس

در گزارشی که تا چند هفته دیگر از سوی گروه تحقیق سازمان ملل در باره ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان انتشار خواهد یافت، جمهوری اسلامی و رهبر آن آیت‌اله خامنه‌ای مسوول قتل رفیق حریری شناخته خواهند شد.

منابع نزدیک به گروه تحقیق به نیوز مکس گفته‌اند که دادگاه ویژه سازمان ملل در باره  لبنان، آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را متهم به صدور دستور قتل رفیق حریری می‌کند، مدارک نشان می‌دهند که این قتل توسط سپاه قدس، نیروی برون مرزی سپاه پاسداران و با هم‌کاری متحدش حزب‌اله لبنان انجام شده است.

منابع نزدیک به گروه تحقیق می‌گویند، عماد مغنیه رهبر نظامی حزب‌اله لبنان دستور قتل حریری را از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در یافت کرده است، مغنیه و برادرش مصطفی بدرالدین، گروه ترور را سازمان دادند.

به نظر مقامات حکومت اسلامی، حریری مامور عربستان سعودی بوده است. پیش‌بینی شده بود که با کشته شدن حریری  راه بدست گرفتن کنترل حزب‌اله لبنان هموار خواهد شد.

به گفته منابع نزدیک به گروه تحقیق، بشارالاسد رییس جمهوری سوریه و برادرش آصف شوکت، رییس سازمان اطلاعات سوریه نیز در این توطئه نقش داشته‌اند‌.

اکنون که دادگاه بررسی سازمان ملل در باره نقش ایران و حزب‌اله به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود رهبران حزب‌اله لبنان تهدید کردند ساختمان‌های مهم دولتی را اشغال خواهند کرد و جنگ تازه‌ای علیه اسراییل به راه خواهند انداخت.

شیخ حسن نصراله در سخن‌رانی خود در یازدهم نوامبر سال جاری تهدید کرد «‌جنگ‌جویانش دست کسانی را که بخواهند اقدامی علیه حزب‌اله بکنند قطع خواهد کرد… او افزود، ما منتظر روزی هستیم که حکم نهایی صادر شود‌، ما آماده جنگ اسراییل علیه لبنان و به دست آوردن یک پیروزی تازه می‌باشیم…کسانی که خیال می‌کنند ما را از یک جنگ دیگر با اسراییل می‌توانند بترسانند در اشتباه هستند، بر عکس کسانی که سخن از جنگ می‌گویند، یک جنگ دیگر برای ما تهدید نیست ودست‌آوردهای خوبی دارد».

نصراله به تازگی دستور داده است که افسر مسوول ارتباط حزب‌اله در تهران، به لبنان باز گردد، این افسر حزب‌اله به فرماندهی عملیات نظامی جنوب لبنان در طول مرز با اسراییل منصوب شده است.

به نوشته سایت اسراییلی «دب کفیل» انتصاب هاشم صفی‌الدین، فرمانده جدید نظامی، نشانه نگرانی بیش‌تر از اوضاع است. ایران و حزب‌اله  در پی آغاز جنگ دیگری با اسراییل می‌باشند.

در میانه ماه اکتبر، محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی به لبنان سفر کرد و از نیروهای حزب‌اله در مرز اسراییل دیدن کرد، جایی که جمعیتی انبوه عکس‌های او و آیت‌اله خمینی را بالا برده بودند.

حزب‌اله و متحدانش می‌کوشند حکومت لبنان را قانع کنند که نتیجه حکم دادگاه سازمان ملل را حتا پیش از آن که این حکم منتشر شود به رسمیت نشناسند.

تونی نیسی، رهبر مسیحیان لبنان به نیوز مکس گفت : «‌اوضاع به‌شدت نا آرام است، ما شنیدیم که وزاری دولت لبنان در بیروت می‌گویند اگر بهای حقیقت، جنگ داخلی است بنابراین ما به دنبال حقیقت نیستیم».

حریری در انفجار لیموزین ضد‌گلوله‌اش در نزدیکی هتل سن جورج کشته شد، به هم‌راه حریری هشت محافظ او و چهارده عابر نیز کشته شدند. این قتل باعث بوجود آمدن جنبش مردمی «انقلاب سدر» شد، تظاهرات عظیم مردمی نیرو‌های اشغال‌گر سوریه را وادار به ترک لبنان کرد.‌

ترور حریری هم چنین باعث بوجود آمدن دادگاه ویژه سازمان ملل  برای لبنان شد… در آغاز «دتلو مهلیس» یک قاضی آلمانی ریاست دادگاه را به عهده داشت. گزارش تکان دهنده  قاضی «مهلیس» در اکتبر سال 2005 میلادی، سوریه را به دست داشتن در قتل حریری متهم کرد، در این گزارش افشا شد که شش ماه پیش از ترور حریری، بشار الاسد رییس جمهوری سوریه در دفتر کارش حریری را تهدید کرده بود که «‌لبنان را بر سرش خراب خواهد کرد» دادگاه دستور بازداشت چهار ژنرال لبنانی را صادر کرد که در این توطئه دست داشتند. قاضی «مهلیس»  پس از این گزارش استعفا‌ داد و دادگاه در نطفه خفه شد، ولی در فوریه 2008 یک افسر جوان اطلاعاتی لبنان اخبار تازه‌ای مبنی بر دست داشتن مسوولین بلند پایه حزب‌اله لبنان در قتل حریری ارایه داد.

بازپرسان دادگاه سازمان ملل با سروان «ویسام عید» ملاقات کردند و پی بردند که یک تلفن ماهواره‌ای نشان می‌دهد که حزب‌اله لبنان در قتل حریری نقش داشته است، ازاین تلفن در یک عملیات مشابه دیگر نیزاستفاده شده بود. بررسی این تلفن ماهواره ازارتباط میان سرهنگ «ویسام ال‌حسن» رییس گروه حفاظت رفیق حریری و رهبران حزب‌اله پرده برداشت.

یک یادداشت داخلی دادگاه سازمان ملل به بیرون درز کرد و سر از یک کانال تلویزیونی کانادایی «‌SRC» در آورد، در این یادداشت گفته شده بود که سرهنگ «ال‌حسن»  که به‌نظر می‌رسیده هنگام انفجار به هم‌راه حریری بوده باشد یک مدرک جعلی به بازپرسان ارایه داده است، او در روز انفجار چندین بار به «حسین خلیل‌» شماره دو حزب‌اله تلفن کرده است.

بررسی لیست‌های تلفن ماهواره‌ای نشان داد که «خلیل» به «وافیق صفا» مسوول حفاظت حزب‌اله تلفن کرده است. «وافیق صفا» از سوی دادگاه متهم شده که یکی از اعضای کلیدی قتل حریری می‌باشد.

مسوولین فرانسوی دادگاه، این ارتباط را برای نخستین بار هنگام بررسی قتل «سمیر کثیر» روزنامه‌نگار لبنانی- فرانسوی کشف کردند، این روزنامه‌نگار چهار ماه پس از قتل حریری در یک انفجار مشابه کشته شد.

یک منبع فرانسوی نزدیک به دادگاه به نیوز مکس گفت‌: «‌مردی که این تلفن ماهواره‌ای را خریده و در دو قتل از آن استفاده کرده است‌ از اعضای حزب‌اله لبنان و در ارتباط مستقیم با نیروی قدس سپاه پاسداران حکومت اسلامی بوده است».

سیزدهم آذر- چهارم دسامبر 2010

فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,