Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
میکروفن

«سیگار اضافی خاموش»

2010 December 05

شکوفه/ دفتر ترکیه/ رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

از در آرایش‌گاه زنانه که داخل می‌شوی، دود تمام فضا را پر کرده است. سرمای هوا هم اجازه‌ی باز ماندن درب آرایش‌گاه را نمی‌دهد. همه‌ی کارکنان از دختران 15 ساله گرفته تا زنان میان‌سال، در آن هوای آلوده مشغول به کارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این‌جا یک آرایش‌گاه زنانه در ترکیه است. مهسا دختر 16 ساله‌ی ایرانی که حدود 5 ماه در این‌جا مشغول به کار است، می گوید: «دیروز دیگر نتوانستم تحمل کنم. چند دقیقه بیرون رفتم تا نفس‌ام سر جایش بیاید. از یک‌طرف کارکن‌ها و مشتری‌ها هم‌زمان سیگار می‌کشند و فضا را دودی می‌کنند و من ریه درد می‌گیرم. از طرفی هم چون از همه‌ی آن ها کوچک‌تر هستم، خجالت می‌کشم بگویم که داخل سالن سیگار نکشند.»

سیگار و تاثیر آن بر روی زنان

دکتر «گیل ویندهام» از دپارتمان سلامت عمومی کالیفرنیا در این‌باره گفت: دختران، مادرانی که هر روز حداقل 10 سیگار در طی دوره بارداری می‌کشند 3 تا 4 ماه زودتر از مادران غیر‌سیگاری بلوغ را تجربه می‌کنند. البته شاید این چند ماه چندان مهم به نظر نرسد اما در مقیاس بزرگ و زمانی که این حالت روی تعداد زیادی از دختران اتفاق بیفتد می‌تواند مشکلاتی را برای جامعه ایجاد کند.

مطالعات قبلی هم نشان داده بود دخترانی که زودتر از موعد طبیعی خود بلوغ را تجربه می‌کنند مشکلات سلامت بیش‌تری در زندگی آینده خود خواهند داشت. برای مثال نروژی‌ها متوجه شدند دخترانی که قبل از سن 12 سالگی به سن بلوغ می‌رسند با احتمال بیش‌تری نسبت به دخترانی که در 14 سالگی بلوغ را تجربه کرده‌‌اند مرگ زودرس را تجربه می‌کنند

بلوغ زودرس می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به بیماری‌های قلبی، سرطان سینه و حتا مشکلات تنفسی مانند آسم اشاره کرد. دکتر آنشو شرستا از دانش‌گاه کالیفرنیا در این‌باره گفت: «بلوغ زودرس باعث می‌شود فعالیت جنسی زودتر آغاز شود و علاوه بر آن احتمال کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی نیز افزایش پیدا می‌کند.»

در حین این تحقیقات دانش‌مندان مطالعاتی را روی 13 هزار و 815 زن باردار در بین سال‌های 1984 تا 1987 انجام دادند و میزان سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی را بررسی کردند. در سال 2005 دانش‌مندان تحقیقات دیگری روی فرزندان این مادران انجام دادند و زمان رسیدن به بلوغ را در آن‌ها بررسی کردند.در این مطالعات مشخص شد زنانی که بیش از 10 سیگار در طول دوره بارداری می‌کشند باعث می‌شوند دختران‌شان زودتر به سن بلوغ برسند. سیگار کشیدن می‌تواند تعادل هورمونی را در نوزادان دچار تغییر کند که این عامل در نهایت می‌تواند سن بلوغ دختران را تغییر دهد.

طبق گزارشی رسمی، مردم ترکیه طی 4 سال اخیر بیش از 65‌میلیارد دلار برای خرید سیگار هزینه کرده‌اند. وزارت خزانه‌داری ترکیه در گزارشی اعلام کرد: «ترک‌ها بیش از 3 میلیارد پاکت سیگار طی 8 ماه امسال مصرف کرده‌اند و 10‌میلیارد و 800‌میلیون‌ دلار برای خرید این تعداد سیگار هزینه کرده‌اند. این گزارش حاکی‌است میانگین سالانه مصرف سیگار در ترکیه 4‌میلیارد پاکت و به 16‌میلیارد و 300‌‌میلیون دلار می‌رسد. هم‌چنین سیگاری‌های ترکیه از سال 2006، 65‌میلیارد و 500‌میلیون دلار براری خرید سیگار هزینه کرده‌اند.

گفتنی است مقامات ترکیه سال گذشته استعمال دخانیات در اماکن عمومی را ممنوع و جریمه‌ای تا 3‌هزار و 500 دلار برای آن تعیین کردند. شهروندان سیگاری ترکیه به‌طور میانگین روزانه حدود 70‌نخ سیگار مصرف می‌کنند. دولت ترکیه برای درمان بیماری‌های ناشی از استعمال سیگار در این کشور حدود 10‌میلیارد و 800‌هزار دلار طی 4 سال گذشته هزینه کرده است.

دولت ترکیه برای کاهش مصرف سیگار در این کشور مالیات و عوارض فروش سیگار و مشتقات آن را طی 3‌سال اخیر حدود صد در صد افزایش داده است. این پس سیگاری‌ها در ترکیه علاوه بر خواندن هشدارهای سلامتی روی پاکت‌های سیگار، با تصاویری مبنی بر مضرات سیگار نیز مواجه خواهند شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی، خبری ایران بالکان «ایربا» به نقل از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه بر اساس قانون جدید در ترکیه از این پس هشدارهای تصویری مبنی بر مضرات سیگار نیز روی پاکت سیگارها درج خواهد شد. بر اساس این گزارش هشدارهای تصویری مذکور 65 درصد پاکت سیگار را خواهد پوشاند. انتظار می‌رود این موضوع باعث کاهش تعداد معتادان به سیگار و ترک سیگار از سوی سیگاری‌ها در ترکیه شود.

پژوهش‌گران درباره روی آوردن افراد سیگاری به سیگارهای ملایم هشدار دادند. پژوهش‌گران با بررسی31‌هزار سیگاری دریافتند 38 درصد این افراد برای ترک کردن، به سیگارهای ملایم روی می‌آوردند. در حالی‌که سیگار‌های لایت، میزان نیکوتین بیش‌تری به نسبت سیگار‌های معمولی دارند.

امروز از در آرایش‌گاه بیرون آمدم و یک نفس راحت کشیدم و تصمیم گرفتم این برنامه را تهیه کنم. شاید امکان ترک سیگار برای خیلی از افراد غیر ممکن باشد اما خیلی خوب می‌شود اگر سیگاری‌ها تا جایی که می‌توانند لا اقل سیگار اضافی را خاموش کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,