Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
براساس گزارش افشاگرانه تایمز

«ایتالیا به طالبان باج‌ می‌دهد»

2009 October 16

رادیوکوچه

این روزها روزنامه‌ی تایمز گزارش افشاگرانه‌ای را منتشر کرده‌است مبنی بر این‌که ایتالیا در زمان حضور سربازانش در افغانستان ده‌ها هزاردلار به طالبان باج‌داده ‌تا حملات انتحاری علیه این سربازان ترتیب ندهد.

گزارش باج‌دهی دولت ایتالیا به طالبان خشم مقامات ایتالیا را برانگیخته‌ و با واکنش تند مقامات ایتالیایی روبرو شده‌است.

رادیو دویچه‌وله در گزارش خویش به نقل از اشپیگل آورده‌است که وزیر دفاع ایتالیا مقاله‌ی منتشره در تایمز را «زباله» خوانده و اعلام کرده‌است که دولت ایتالیا از این روزنامه شکایت خواهد‌کرد.

خبرنگار روزنامه‌ی تایمز در افغانستان در گزارش خود آورده‌است که مقامات امنیتی ایتالیا در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی، ده‌ها هزار دلار به طالبان رشوه داده‌اند. آن‌ها از طالبان خواسته بودند تا بر ضد سربازان ایتالیایی که در این کشور مستقر بودند، حمله‌ی انتحاری صورت ندهند.

سربازان ایتالیایی در افغانستان

سربازان ایتالیایی در افغانستان

منابع اطلاعاتی خبرنگار تایمز برای تهیه‌ی این گزارش چند فرمانده‌ی بلندپایه‌ی ناتو بوده‌اند که از آن‌ها به صورت ناشناس نقل قول شده‌است.

براساس این گزارش دامنه انتقادات به این اقدام زمانی بیشتر بالا می‌گیرد که ارتش ایتالیا‌ پس از ترک قرارگاه خود در افغانستان، مقامات ارتش فرانسه را در جریان مبادله‌ی مالی خود با طالبان نگذاشته‌است و سربازان فرانسوی که پس ار تخلیه قرارگاه توسط ایتالیایی ها در آن مستقر شدند تصور منطقه‌ای آرام و به دور از درگیری داشتند. اما به زودی این گروه در یک حمله‌ی برنامه‌ریزی شده از سوی طالبان که  سنگین‌ترین حمله علیه نیروهای فرانسوی در افغانستان از ابتدای ورود آن‌ها به این کشور محسوب می‌شد ده نفر از سربازان خود را از دست می‌دهد.

‌گفته می‌شود که سازمان اطلاعاتی ایتالیا پیش از این نیز یک بار دیگر در مورد فشار شدید ایتالیا به دولت افغانستان برای آزادی یک روزنامه‌نگار ایتالیایی از چنگ طالبان مورد انتقاد واقع شده‌بود. ایتالیا در آن زمان از کابل خواسته بود تا در قبال آزادی این روزنامه نگار چند زندانی طالبان را آزاد کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: