Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
پانزدهم آذر - ششم دسامبر

«تقویم تاریخ پانزدهم آذر»

2010 December 06

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1320 خورشیدی – «محمدعلی فروغی» که در شهریورماه 1320 پس از ورود نیروهای متفقین به ایران، پس از شش سال خانه نشستن و مورد بی‌مهری رضا شاه بودن دوباره نخست‌وزیر شده بود دومین کابینه خود را در این روز  به مجلس معرفی کرد. در این کابینه سرلشکر احمد نخجوان به عنوان وزیر جنگ معرفی شده بود که تعجب همگان را برانگیخت.

1358 خورشیدی – اعلام شد که «شهریار شفیق» خواهرزاده شاه سابق، پسر اشرف از شوهر دوم و افسر سابق نیروی دریایی ایران هنگامی که در یک خیابان پاریس پیاده به سوی خانه مادرش در حرکت بود به دست مردی جوان که به او نزدیک شده بود با شلیک گلوله کشته شده و تیرانداز با موتورسیکلتی که در انتظار وی بود فرار کرده است.

1369 خورشیدی – «منوچهر جهانبگلو» از اساتید موسیقی اصیل ایرانی درگذشت. دکتر جهانبگلو بعد از اتمام تحصیلات متوسطه موسیقی را نزد استادانی چون استاد ابوالحسن صبا آموخت. کتاب «آموزش سنتور» اثر وی است.

1357 خورشیدی – درگذشت دکتر «عیسا صدیق» معروف به اعلم موسس دانش‌گاه تهران و یکی از نام‌داران فرهنگی سده اخیر تاریخ فرهنگ ایران. وی پس از گذراندن علوم مقدماتی و اتمام دوره دارالفنون، در 17 سالگی به فرانسه رفت و موفق به دریافت دانش‌نامه لیسانس در رشته ریاضی شد. سپس چند سالی در ایران در وزارت فرهنگ مشغول به خدمت شد و در سال 1309 جهت ادامه تحصیل عازم آمریکا شد. وی پس از اخذ دکترای فلسفه به ایران مراجعت و از طرف دولت ایران، مامور تهیه طرح تاسیس دانش‌گاه تهران شد. صدیق علاوه بر تهیه طرح و قانون تاسیس دانش‌گاه تهران و ایجاد هسته مرکزی آن، خدمات فرهنگی دیگری نیز انجام داد که تاسیس نخستین مدارس جدید گیلان، پیشنهاد اعزام محصل به اروپا و تهیه قانون آن، تاسیس دانش‌گاه تبریز و تاسیس نزدیک به دو هزار مدرسه در طول فعالیت فرهنگی خود، از آن جمله‏اند.

1956 میلادی – «نلسون رالی هلاهلا ماندلا» که از او به عنوان یک «داور جهانی» نام برده می‌شود، مردی که توانست بدون خون‌ریزی به تبعیض نژادی و حکومت اقلیت سفیدپوست مهاجر هلندی بر وطن خود پایان دهد و کسی هم آسیب ندید و حتا مجازات نشد، ششم دسامبر با 156 تن دیگر، از رهبران جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان شد.

2004 میلادی – «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری وقت روسیه در ادامه یک رشته فعالیت که از دو ماه پیش آن‌را آغاز کرده بود و مفسران غرب آن‌را هجوم سیاسی ـ اقتصادی پوتین نامیده بودند، وارد ترکیه شد تا بکوشد میان دو دولت دوستی و حسن تفاهم برقرار شود.

1954 میلادی – شاه ایران برای دیدار از آمریکا وارد واشنگتن شد. پنج روز پیش از این سفر جورج آلن معاون وزیر خارجه آمریکا به تهران آمده بود و با شاه مذاکره کرده بود.

۱۸۸۶ میلادی – زادروز «اوکاوا شومیو» نویسنده و سیاست‌مدار ژاپنی و یکی از مترجمان قرآن به زبان ژاپنی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,