Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
وزیر خارجه آلمان:

«ایران باید در برنامه هسته‌ای به شفافیت برسد»

2010 December 06

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه‌، گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در آستانه‌ی نشست نمایندگان گروه ۵+۱ و مقامات جمهوری اسلامی در ژنو، ایران را فراخواند که از این فرصت به شکلی سازنده بهره جوید. وی از سرگیری گفت‌وگوهای اتمی را گامی مثبت خوانده است.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان که روز ۵ دسامبر از سفر خود به بغداد بازگشته بود، در برلین در رابطه با نشست دو روزه‌ی نمایندگان گروه 1+5 و ایران که قرار است، روز دوشنبه آغاز شود تصریح کرد: «این نشست به ایران این فرصت را می‌دهد که در گفت‌وگو با جامعه‌ بین‌الملل سرانجام شفافیت لازم را در ارتباط با برنامه‌ی اتمی‌اش پدید آورد.»

وزیر خارجه آلمان، دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح‌ هسته‌ای را غیرقابل قبول خواند. وی افزود که تحقق این امر، پیامدهایی غیرقابل پیش‌بینی برای ثبات منطقه و جهان خواهد داشت.

وستروله در عین حال اظهار داشت که استفاده‌ی صلح‌جویانه از انرژی اتمی حق ایران است. وی هم‌چنین تصریح کرد که اگر ایران به تعهدات خود در رابطه با شفاف‌سازی برنامه‌ی اتمی‌اش عمل کند، آلمان نیز حاضر به هم‌کاری با ایران در زمینه استفاده‌ی صلح‌جویانه از انرژی هسته‌ای خواهد بود.

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی روز شنبه در آستانه دیدار مذاکره‌کنندگان اتمی ایران و گروه 1+5، به اعضای این گروه توصیه کرد از فرصت گفت‌و‌گو با کشورش به خوبی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

«از فرصت مذاکره با ایران استفاده کنید تا منزوی نشوید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,