Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
گزارشی از شاهد عینی در روز دانش‌جو،

«حضور هزاران دانش‌جو در مراسم قزوین»

2010 December 07

اردوان روزبه/ گزارش خبری/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در روز شانزدهم آذر از برخی از دانش‌گاه‌های ایران خبر از برگزاری مراسم می‌آید، اما از دانش‌گاه آزاد قزوین که امروز صبح از ساعت ده صبح مراسم گرامی‌داشت این روز برگزارش شده است خبرها حاکی از حضور بیش از هزار دانش‌جو در محل میدان قلم این دانش‌گاه است.

حضور دانش‌جویان در این مراسم با شعار‌های اعتراض‌آمیز هم‌راه بوده است، منجر به ورود نیروهای بسیج، لباس شخصی، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی شد که اقدام به فیلم برداری از دانش‌جویان شده است. دانش‌جویان حاضر در این تجمع با با خواندن سرود «یار دبستانی» و دادن شعار یاد دانش‌جویان کشته شده در جریان اعتراض‌های بعد انتخابات این دانش‌گاه را گرامی داشتند و اعتراض خود را نسبت به عدم محاکمه آمران و عاملان این جنایت اعلام کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گزارش‌های شاهدان در این دانش‌گاه به رادیو کوچه اشاره دارد که پس از شروع تجمع از کنار دانش‌کده صنایع و مکانیک دانش‌جویان دانش‌کده‌های برق و کامپیوتر نیز به جمع دانش‌جویان پیوستند و این روند با عبور از دانش‌کده‌های عمران، معماری و دانش‌کده مدیریت ادامه یافته است. پیش از این نیز پس انتخابات 22 خرداد 88 و در پی کشته‌شدن دو تن از دانش‌جویان این دانش‌گاه «اشکان سهرابی» و «امیرجوادی‌فر» تجمعات اعتراضی در دانش‌گاه آزاد قزوین برگزار شده بود. لازم به ذکر است کلاس‌های نوبت دوم این دانش‌گاه امروز به‌دلیل تجمع دانش‌جویان تعطیل شده است.

سلمان سیما از فعالان دانش‌جویی در دانش‌گاه آزاد که پیش‌تر نیز توسط عوامل امنیتی در ایران بازداشت شده بود به رادیو کوچه در خصوص این تجمع و برنامه‌هایی که دانش‌جویان داشته‌اند توضیح داده است:

بیش از هزار نفر از دانش‌جویان، در ‌دانش‌گاه آزاد قزوین، تجمع کردند‌. این دانش‌گاه از جمله دانش‌گاه‌هایی به شمار می‌رود که همواره پیش‌تاز بوده است. شانزدهم آذر سال گذشته‌اش و سیزدهم آبان آن، که از بیش از سه هزار نفر جمعیت تشکیل شده بود و فیلم‌های منتشر شده از آن را همه دیده‌اند.  دو شهید از دانش‌جویان پیش‌تاز که «اشکان سهرابی» و «امیر جوادی‌فر» بودند،  را به پیش‌گاه ملت ایران تقدیم کرده بود. هفته‌ی گذشته برای تجمع امروز، تراکت‌ها و  فراخوان‌هایش، توزیع شده بود و دانش‌جویان هم لبیک گفتند و در این تجمع شرکت کردند، حراست و بسیج تهدید می‌کردند و بسیج حتا در قسمتی از تجمع، برای دانش‌جویان پیش‌نهاد مناظره را مطرح کرد که به داخل مسجد برویم و  صحبت کنیم، تا که بین صفوف دانش‌جویان اختلاف بی‌اندازد. حراست کماکان تهدید می‌کرد و نیروهای امنیتی اقدام به عکاسی و فیلم‌برداری می‌کردند. هم‌چنین می‌خواستند درگیری لفظی و تنش ایجاد کنند که با هوش‌مندی و هوش‌یا‌ری دانش‌جویان همه‌ی این‌ها عقیم ماند. شانزدهم آذر، دانش‌جویان اقدام به برگزاری تجمع فوق‌العاده‌ای در دانش‌گاه آزاد قزوین کردند. شعارها با مرگ بر دیکتاتور و تجمع با شعار یا حسین، میر حسین آغاز شد. شعارهای دانش‌جویی از قبیل، «دانش‌جو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»‌، «امیر ما نمرده این دولته که مرده » و «اشکان ما نمرده این دولته که مرده»، داده شد. با این شعارها حمایت‌شان را از امیر جوادی‌فر و اشکان سهرابی، شهدای دانش‌گاه آزاد قزوین، اعلام می‌کردند.

تجمع با موفقیت برگزار شده و فضا اندکی امنیتی است. حراست بعضی از دانش‌جویان را تهدید کرده   است ولی بچه‌ها با علم به این موضوع و با شجاعت هر چه تمام‌تر تجمع‌شان را برگزار کردند و الان تجمع خاتمه یافته است ولی فضا کماکان پر التهاب است.

پیش از این نیز پس از انتخابات بیست‌و‌دوم‌ خرداد هشتاد‌و‌هشت و در پی کشته شدن دو تن از دانش‌جویان این دانش‌گاه (اشکان سهرابی و امیر جوادی‌فر)، تجمعات اعتراضی گسترده و  زیادی در دانش‌گاه آزاد قزوین برگزار شده بود‌. این دانش‌گاه یکی از دانش‌گاه‌های پیش‌رو در تجمع‌های اعتراضی بوده است. رادیو کوچه هم‌چنین پس از صحبت با سلمان سیما، گفت‌و‌گویی با یکی از شاهدان تجمع امروز داشته است که بنابر درخواست شاهدمان به‌لحاظ مسایل امنیتی‌، اسم او را نمی‌آوریم‌‌:

توضیح بدهید که امروز در دانش‌گاه آزاد قزوین چه اتفاقی افتاد:

با توجه به فراخوا‌نی که داده شده بود، دانش‌جویان از ساعت ده در میدان قلم دانش‌گاه حاضر شدند. منتها حضور نیروها‌ی امنیتی و بسیج دانش‌گاه، که دانش‌جویان را تهدید می‌کردند تا متفرق بشوند، مشهود بود. ولی دانش‌جویان با این شعار که «این آواز قزوینه ذلت نمی‌پزیره»، به این تهدید آن‌ها جواب دادند و تجمع از میدان قلم از کنار دانش‌گاه صنایع و مکانیک شکل گرفت. در ادامه موقعی که دانش‌جویان به سمت دانش‌گاه برق و کامپیوتر حرکت کردند، کلاس‌های نوبت‌دوم هم عملن تعطیل شده و دانش‌جویان از دانش‌گاه‌ها و دانش‌کده‌های دیگر هم به این تجمع پیوستند و وقتی که به دانش‌گاه عمران و معماری نزدیک شدند، دانش‌جویان آن دانش‌گاه هم با آن‌ها هم‌راه شدند و با پیوستن بچه‌های دانش‌کده مدیریت، تجمع تکمیل شد.

در واقع شعارهایی در حمایت از دو شهید این دانش‌گاه داده شد (اشکان سهرابی و امیر جوادی‌فر) که ما این‌ها را در حوادث بعد از انتخابات از دست دادیم و دانش‌جویان خواستار محاکمه‌ی امران و عاملان این اتفاق تلخ شدند. نیروهای بسیج و امنیتی تهدید و شروع به فیلم‌برداری از بچه‌ها کردند ولی باز هم بچه‌ها اهمیتی به این حرکت نمی‌دادند و به کار خود ادامه می‌دادند. بچه‌هایی هم از قسمت دیگری از دانش‌گاه، در حال اضافه‌شدن به این تجمع بودند که نیروهای بسیج سعی کردند یک اختلافی ایحاد کنند. نیروهای حراست به بچه‌ها  پیش‌نهاد کردند که داخل مسجد دانش‌گاه شده و در آن‌جا با هم گفت‌و‌گو و مناظره کنند که دانش‌جویان هم نپذیرفتند. دانش‌جویان اضافه شدند و یک‌صدا با هم شروع به خواندن شعر «یار دبستانی» کردند و خواستار آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی و دانش‌جویان زندانی و هم‌کلاسی‌های دربندمان شدیم.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mAEDbLY5lgc[/youtube]

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. شهریار
    1

    دانشجو را درست بنویسید
    (همیشه درست آن طوریست که اکثر مردم می‌نویسند، نه اونی که شما نوشتین!)‏