Saturday, 18 July 2015
01 December 2023

«نامه دانش‌جویان ستاره‌دار به رییس مجلس»

2009 October 16

رادیو کوچه

بیش از ۲۰ تن از دانشجویان ستاره دار امسال در دانشگاه های سراسری و آزاد با نگارش نامه‌ای به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، از وی خواستند که از اعمال آپارتاید و تبعیض آموزشی جلوگیری کند.  آن‌ها هم‌چنین با ذکر استنادات قانونی، حق تحصیل را حق اولیه و انسانی خود برشمرده اند که در اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز بدان اشاره شده است. متن نامه‌ی مذکور به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر علی لاریجانی

ریاست محترم مجلس شوای اسلامی

با سلام و تحیت

همان‌طور که اطلاع دارید امسال نیز علی‌رغم ادعای مسوولان دولتی، جمع زیادی از فعالین دانشجویی که حایز رتبه‌های ممتاز در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری و آزاد شده‌اند از ادامه تحصیل و ثبت‌نام در دانشگاه‌های پذیرفته شده محروم شده‌اند.

محرومیت دانشجویان از حق اولیه ادامه تحصیل در مقاطع عالی امری کاملن غیر شرعی و غیر قانونی می‌باشد، به همین دلیل مسوولان دولتی به طور مرتب وجود دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل را تکذیب می‌کنند.

دانشجویان ستاره‌دار دانشجویانی هستند که علی‌رغم کسب نمره و رتبه علمی قابل قبول از حق تحصیل در مقاطع تحصیلی عالی به دلایل سیاسی و عقیدتی محروم شده‌اند.  این روند غیر قانونی که از سال 85 آغاز شده است تا کنون به اشکال مختلف اجرا شده است.

در سال 85 فعالین دانشجویی پس از اعلام قبولی در دانشگاه مورد نظر، پس از مراجعه برای ثبت‌نام با ستاره‌هایی در فرم ثبت‌نام مواجه شدند، و دانشجویانی که با سه ستاره مواجه شده بودند هرگز نتواستند ادامه تحصیل دهند. در سال‌های 86 و 87 فعالین دانشجویی که حایز رتبه‌های قابل قبول و ممتاز شده بودند اساسن از دریافت کارنامه علمی در مرحله اول نتایج کنکور محروم شدند و حتی نتوانستند انتخاب رشته کنند. اما در سال 88  دانشجویان ستاره‌دار دانشگاه سراسری موفق به دریافت کارنامه و انتنخاب رشته شدند  ولی پس ازمراجعه برای مشاهده نتایج نهایی با گزینه « مردود علمی » مواجه شدند و کارنامه نهایی نیز برای این دانشجویان صادر نشد و سایت سازمان سنجش اعلام کرد که این دانشجویان انتخاب رشته نکرده‌اند.

هم‌چنین دانشجویان ستاره‌دار  دانشگاه آزاد در سال 88  نه تنها از دریافت کارنامه اولیه محروم مانده‌اند، بل‌که با گذشت بیش از یک ماه از اعتراض کتبی این داوطلبان،  وضعیت این دانشجویان نیز هم‌چنان بلاتکلیف است .

این رفتار خلاف قانون سازمان سنجش، وزارت‌خانه علوم و دانشگاه آزاد، نه تنها تبعیض و آپارتاید آموزشی محسوب میگردد، که به نوعی خیانت در امانت و تقلب نیز می‌باشد. و باعث از بین رفتن اعتماد عمومی به این نهادهای آموزشی شده است.

جناب آقای دکتر لاریجانی!

از طرفی نیک می‌دانید که محروم کردن دانشجویان از حق ادامه تحصیل نقض واضح اصول مختلف قانون اساسی نظیر: بندهای 3، 9، 14، اصل سوم و اصول 19 ، 20، 22 ،30، 36، 37 و بویژه اصل 23 این قانون است که به صراحت می‌گوید: «تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد»

ستاره‌دار کردن دانش‌جویان در شرایطی صورت می‌گیرد که  علاوه بر مفاد بند 3 اصل سوم و اصل سی‌ام قانون اساسی که دولت را به تسهیل و تعمیم آموزش عالی و هم‌چنین گسترش وسایل تحصیلات عالی رایگان برای عموم ملت موظف کرده است، مستفاد از بندهای 9 و 14 اصل سوم و نیز اصول 20، 22، 30، 36 و 37 قانون اساسی دولت ملزم است فارغ از نوع مذهب، مسلک و مرام سیاسی ضمن رفع تبعیضات ناروا، امکانات عادلانه را برای آحاد ملت ایجاد کرده و آنان را از همه حقوق انسانی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار نماید.
اصل نهم قانون اساسی نیز به صراحت بیان می دارد «در جمهوری اسلامی ایران آزادی و استقلال و وحدت و تمامیت ارضی کشور از یکدیگر تفکیک ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه دولت و آحاد ملت است. هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادی‌های مشروع را، هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند.»

اصول 19 و 20 قانون اساسی در این خصوص مقرر می دارد:
«مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ ،نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود. همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.»

اطلاع دارید که از نظر حقوقی واژه «ملت» یک واژه عام است و استثنا ناپذیر بوده و همه مردم ایران فارغ از رنگ، نژاد، زبان، مذهب، مسلک و مرام را شامل می‌شود.
به این اعتبار پرواضح است که تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها نه تنها از مصادیق آزادی‌های مشروع است بلکه مستفاد از بند 3 اصل نهم و اصل سی‌ام قانون اساسی جزء حقوق بلامنازع انسانی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی یکایک مردم ایران و در زمره تکالیف و تعهدات دولت نسبت به «ملت» محسوب می‌شود.

از طرفی تبصره یک ماده 62 مکرر قانون مجازات اسلامی در تعریف حقوق اجتماعی مقرر می‌دارد : «حقوق اجتماعی عبارتست از حقوقی که قانونگذار برای اتباع کشور جمهوری اسلامی ایران و سایر افراد مقیم در قلمرو حاکمیت آن منظور نموده و سلب آن بموجب قانون یا حکم دادگاه صالح می‌باشد.»

بنابراین هرگونه محرومیت از حقوق اجتماعی مستلزم تصریح قانون و یا حکم دادگاه صالح است. گرچه بنا بر تاکید اصل نهم قانون اساسی حتی با وضع قوانین و مقررات هم نمی‌توان آزادی‌های مشروع را که حق اولیه تحصیل یکی از مصادیق بارز آن است از مردم سلب کرد.

هم‌چنین لازم است اشاره شود که محرومیت از تحصیل در مقاطع عالی در هیچ‌یک از آیین نامه‌های انضباطی دانشجویان مندرج نشده است و ستاره‌دار کردن دانشجویان (محرومیت از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ) طبق همین آیین‌نامه‌های انضباطی پر اشکال و خلاف قانون اساسی فعلی که خود آن‌ها نیز به ابزار سرکوب دولت علیه دانشجویان منتقد مبدل شده‌اند، نیز کاملن غیر قانونی می‌باشد.

برخی از دانشجویان ستاره‌دار سال 88 ، تنها به جرم انتقاد از دولت و یا  فعالیت در تشکل‌های شناسنامه‌دار دانشجویی در دوران تحصیل در مقطع کارشناسی  با احکام  تعلیق از تحصیل مواجه و حتا اگر به زعم مسوولان دانشگاه‌ها، دچار خلافی شده‌اند با محکومیت‌های بسیار سنگین چندین ترم تعلیق از تحصیل که آن‌ها نیز مخالف نص صریح قانون اساسی می‌باشند، جریمه شده‌اند .

هم‌چنین بسیاری از دانشجویان ستاره‌دار حتا پرونده انضباطی نیز در دانشگاه محل تحصیل نداشته‌اند و تنها  به جرم اظهار نظر و انتقاد و یا فعالیت‌های فرهنگی، از حق اولیه ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شده‌اند.

هم‌چنین می‌دانید که محروم کردن دانشجویان از تحصیل از طریق انجام تبعیض سیاسی و عقیدتی مخالف تعهدات بین المللی دولت ایران از قبیل بندهای متعدد اعلامیه جهانی حقوق بشر ، کنوانسیون‌های الحاقی مدنی – اجنماعی این بیانیه و کنوانسیون بین‌المللی منع و مجازات جنایت آپارتاید می‌باشد.

طبق این قوانین داخلی و خارجی، مجموعه دولت و وزارت‌خانه علوم مرتکب تخلفات متعدد نظیر اعمال تبعیض آموزشی، جنایت آپارتاید، نقض مکرر و سیستماتیک قانون اساسی و دیگر قوانین داخلی، تقلب، خیانت در امانت و … شده است.

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی !

هم‌اکنون که این نامه را برایتان می‌نگاریم در حالی که برخی از دانشجویان ستاره‌دار  به تازگی از زندان آزاد شده‌اند، هنوز سه تن از دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل به نام‌های مجید دری،  پیمان عارف و ضیا نبوی به جرم پیگیری حقوقشان، زندانی و تحت فشار می باشند.

جناب آقای لاریجانی!

در یک ماه و نیم گذشته از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد و ستاره‌دار کردن فعالین دانشجویی، مسوولان یا به تکذیب و یا به شانه خالی کردن از مسوولیت پرداخته‌اند و مدام دانشجویان محروم از تحصیل را بین نهادهای مربوط و غیر مربوط پاس‌کاری کرده‌اند ، اما تاکنون و پس از پیگیری‌های متعدد به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

لذا در راستای وظایف نمایندگی و ریاست مجلس و  با توجه به وظایف نظارتی مجاس شورای اسلامی و قسم نمایندگان محترم و جنابعالی برای دفاع از حقوق ملت و قانون اساسی کشور ، از جنابعالی به عنوان رییس مجلس تقاضا داریم، پس از پیگیری مدارک پیوست به این نامه و اصل قضیه از مراجع مربوطه و تذکر و توبیخ وزارت علوم ، سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامی، امکان ادامه تحصیل اینجانبان و همه دانشجویان ستاره‌دار و محروم از حق تحصیل در سال‌های اخیر را به هر نحو که صلاح میدانید، مقدور فرمایید .

هم‌چنین پیگیری جهت آزادی دانشجویان ستاره‌دار زندانی از دیگر خواسته‌های ما از جنابعالی می‌باشد.

در نهایت اشاره می‌شود که به پیوست این نامه اسامی و مدارک و مستندات مربوط به 20 تن از دانشجویان ستاره‌دار در دانشگاه‌های سراسری و آزاد سال 88 ، از قبیل کارنامه اولیه و شماره داوطلبی و هم‌چنین اسامی 58 تن از دانشجویان ستاره‌دار در سال‌های 85، 86 و 87 برای جنابعالی فرستاده شده است.

شایان ذکر است این تعداد فقط دانشجویان ستاره‌داری است که تاکنون توانسته‌اند با هم مرتبط شوند و به طور یقین رقم کل دانشجویان محروم از حق تحصیل در کنکور کارشناسی ارشد امسال و سال‌های گذشته بیش از این تعداد است.

شما می‌توانید از طریق استعلام از اقای دکتر نوربخش در ستاد گزینش دانشجو سازمان سنجش و مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به آمار و مستندات کامل و دقیق دانشجویان ستاره‌دار دسترسی یابید.

با تشکر فراوان

دانشجویان ستاره‌دار در کنکور کارشناسی ارشد سال 88

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: