Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
تنها نتیجه از مذاکرات دو روزه در ژنو،

«دور بعدی مذاکرات ایران با ۱+۵ در استانبول»

2010 December 08

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو پایان یافت و دو طرف توافق کردند که دور بعدی مذاکرات را در اواخر ماه آینده میلادی در استانبول برگزار کنند، هرچند در مورد دستور کار این دور از مذاکرات سخنان متفاوتی گفته شده است.

به گزارش رویترز، کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران اظهار داشت که نمایندگان قدرت‌های جهانی با ایران به توافق رسیده‌اند که در استانبول در مورد پیشنهادات عملی و راه‌های هم‌کاری برای یافتن راه حلی برای نگرانی اصلی ما در مورد مسایل هسته‌ای گفت‌و‌گو کنند.

اما سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در یک کنفرانس خبری عنوان کرد که برای مذاکره در مورد هم‌کاری حول نقاط مشترک توافق کرده است، نه گفت‌و‌گو در مورد برنامه اتمی ایران.

وی در ادامه افزود که گفت‌وگو در چارچوب راه‌برد دو مسیره را نمی‌پذیرد.

به گفته آقای جلیلی، اکنون روشن شده است که این مذاکرات هیچ پیش‌رفتی نداشته و طرفین نتوانسته‌اند مواضع خود را به هم نزدیک کنند.

از سویی دیگر فیلیپ کراولی سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت: «حدود 75 درصد مباحثات در ملاقات‌های ژنو در مورد مسئله اتمی بود. این چیزی است که در میان نگرانی‌های اصلی ما قرار دارد.»

این در حالی است که مسوولان جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند که مذاکراتش با قدرت‌های جهانی به شرطی موفقیت‌آمیز خواهد بود که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو شود.

بیشتر بخوانید:

«انتقاد صریح ایران از غرب»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,