Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«۶۴۰ هزار پرواز، فقط برای یک میلی‌متر باران مصنوعی در تهران»

2010 December 08

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

طرح آب‌پاشی (باران مصنوعی) با هواپیماهای سم‌پاشی متعلق به وزارت جهاد کشاورزی که شب گذشته توسط مسوولان ایران مطرح شد، از جزییات جالبی برخوردار است.

بنا بر این گزارش، ایجاد باران مصنوعی در تهران قرار است با هواپیماهای تک موتوره سمپاشی صورت گیرد که اکنون پنج فروند دیگر نیز قرار است به آن‌ها افزوده شود. گنجایش مخزن این هواپیماها 2000 لیتر است که برابر است با دو متر مکعب.

با این اوصاف، اگر بخواهیم به میزان یک میلی‌متر باران مصنوعی بر تهران ببارد، نیاز به 105×16 متر مکعب آب است که این هواپیماهای تک‌موتوره سمپاشی باید آن را حمل کنند.

با توجه به ظرفیت مخزن هواپیما برای باریدن یک میلی‌متر باران در تهران نیاز به 640000 بار پرواز هواپیمای تک‌موتوره است که در صورت ده فرونده شدن هواپیماها، باید 64 هزار بار این پروازها انجام شود تا به میزان یک میلی‌متر شهر تهران آبپاشی شود.

البته با تخمین زدن زمان یک ساعت برای بارگیری، پرواز و فرود هواپیما، چندین هفته و ماه و سال طول خواهد کشید تا آلودگی هوای تهران رفع گردد.

البته قائم‌مقام سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر از ابتکاری بودن این طرح آب‌پاشی خبر داده و اعلام کرده است که این طرح تا کنون در هیچ جای دنیا انجام و آزمایش نشده است.

وی با بیان این‌که عملیات آب‌گیری هواپیماهای مورد نظر امروز به اتمام رسیده است، ابراز امیدواری کرد: «این طرح که پیش‌تر در هیچ یک از شهرهای آلوده کشورهای جهان اجرا نشده است با موفقیت انجام شود و در بهبود نسبی هوا تاثیر گذار باشد.»

درباره بحث آب‌پاشی تهران، رییس مراکز معاینه فنی خودرو شهرداری تهران در وبلاگش، زمانی حدود 5 سال را برای آب‌پاشی دو میلی‌متری در تهران تخمین زده است آن هم اگر خدای نکرده اتفاقی نامترقبه روی ندهد: «با ۱۰تا هواپیمای تک موتوره سم‌پاشی وزارت جهاد کشاورزی که هر کدام طرفیت حمل ۲ متر مکعب (۲۰۰۰ لیتر ) آب را دارند می‌خواهید آلودگی هوای تهران را رفع کنید؟ اصلن می‌دانید اگر برای مساحت حدود ۱۰۰۰ کیلومتری تهران بزرگ بارندگی به مقیاس ۲ میلی‌متر بخواهیم ایجاد کنیم چقدر آب نیاز داریم؟ چند سورتی پرواز ۱۰ تا هواپیمای تک موتوره باید داشته باشند که این حجم از آب را وارد جو کنند؟ اصلا لایه‌های اتمسفر را می‌شناسید؟ آقایان بدانند حدود ۲ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم تا یک بارندگی به مقیاس ۲ میلی‌متر در شهر ایجاد شود. این ۱۰ هواپیما حدود یک میلیون سورتی پرواز بدون توقف هم داشته باشند و سقوط نکنند و بلایی هم سر خودشان نیاورند می‌توانند این کار را انجام دهند.»

هر سورتی پرواز برای هر هواپیما با احتساب نشست و برخاست و آب‌گیری و آب پاشی (با چه حجمی؟ با چه ارتفاعی؟) اگر فقط نیم ساعت زمان ببرد حدود ۵۰  هزار ساعت به عبارتی حدود ۲۰۰۰ روز و به عبارتی حدود بیش از ۵ سال زمان می‌برد که به اندازه بارندگی به میزان ۲ میلی‌متر بارش طبیعی آب در سطح جو رها شود. اصلن می‌دانید این آب اتمایز می‌شود و تاثیر آن در کاهش آلودگی در شرایط فعلی در حد طنز است؟ نکنید این کارها را…چرا ملت ایران را در دنیا این‌گونه جلوه می‌کنیم؟ … در شرایط فعلی تا باد نیاید و لطف خدا شامل حالمان نشود، تا 50 روز دیگر هم‌کاری از دستمان برنمی‌آید، الان شرایط اضطرار است».

هم‌چنین مجید عباسپور متخصص محیط‌زیست و رییس دانش‌کده محیط‌زیست و انرژی دانش‌گاه علوم تحقیقات تهران در مورد راه‌کارهایی مانند ایجاد باد و باران مصنوعی برای کاهش بار آلودگی هوای تهران گفت: «هفته گذشته، رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست بحثی را تحت عنوان ایجاد باران مصنوعی مطرح کرد، اما چگونه هنگامی که ابری وجود ندارد می‌خواهیم ابرها را بارور کنیم تا باران بیاید؟»

او ادامه داد: «چندین پارامتر آلایندگی هوا را تشکیل می‌دهند، بخشی از آن ذرات معلق است که در هوا وجود دارد، و بعضی دیگر مانند Nox، Sox ، که ممکن است در اثر ایجاد باران مصنوعی و گرمای هوا، باران اسیدی را موجب شود و درجای خود مشکلات خاصی را به دنبال دارد،البته آن هم اگر حجم بسیار بالایی از پاشش صورت گیرد.»

این استاد دانش‌گاه تصریح کرد: «باید گفت این‌ها به عنوان یک راه‌حل اساسی که بتواند مشکل آلودگی را رفع کند موثر نیست. راه‌حل آلودگی‌ هوا، برخورد با آن پس از وقوع این پدیده‌ در وضعیت هشدار و اضطرار نیست. او تصریح کرد: «هواپیمایی که در اختیار جهاد کشاورزی است، هواپیماهای کوچک سم‌پاشی است که برای سم‌پاشی یک مزرعه 12 – 10 هکتاری و نهایتن 100 هکتار کاربرد دارد. عباسپور تاکید کرد: «من بعید می‌دانم با توجه به شرایط فعلی آلودگی هوای تهران،این اقدامات، بتواند تاثیر ثمربخشی را در رابطه با بحث آلودگی هوا داشته باشد.»

اودرپاسخ به این سوال که آیا این اقدامات جنبه علمی دارد افزود: «اقداماتی مانند ایجاد باد مصنوعی و یا پاشش آب بیش‌تر جنبه تخیل دارد تا علم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,