Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
هفدهم آذر - هشتم دسامبر

«تقویم تاریخ هفدهم آذر»

2010 December 08

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

534 پیش از میلاد – تاریخ‌نویسان اروپایی در صدر روی‌دادهای هشتم دسامبر دستور «کوروش» (هخامنشی) به ایجاد یک پادگان مرزبانی در کنار «سیردریا» به منظور جلوگیری از عبور طایفه «ماساگاتا» از سیردریا (رود سیحون ـ آراکزس) و هجوم به منطقه ایرانی «فرارود» را درج کرده و نوشته‌اند که محل این پادگان که بعدها شهر «خجند» در کنار آن ساخته شد «کوروش‌کده» نامیده می‌شد.

1306 میلادی – 85 سال پس آغاز حمله «چنگیزخان مغول» به ایران، گیلان هم هشتم دسامبر به دست ایلخان وقت (حاکم‌ران مغول بر ایران) افتاد و آسیب فراوان دید. مغولان هم به‌مانند عرب‌ها قادر به عبور از کوه‌های البرز و حمله به گیلان و مازندران پوشیده از جنگل نبودند که مردمی وفادار به ایران داشته‌اند.

1903 میلادی – سال‌روز درگذشت «هربرت اسپنسر» فیلسوف و جامعه‌شناس انگلیسی قرن 19 در 83 سالگی درگذشت. وی که متمایل به فرضیه «اولوسیون» بود در یک کتاب ده جلدی باتوجه به این فرضیه، پدیده‌های فلسفی را دوباره‌نویسی کرد.

1953 میلادی – ژنرال «آیزنهاور» رییس‌جمهوری وقت آمریکا در نطقی در مجمع عمومی سازمان ملل برنامه خود «اتم برای صلح» را اعلام داشت و برای سایر ملل این حق را قایل شد که برنامه استفاده از انرژی اتمی برای مصارف صلح‌جویانه از قبیل نیروگاه داشته باشند و رشته فیزیک اتمی در دانش‌گاه‌های خود دایر کنند و قول داد که رآکتور آموزشی در اختیار بگذارد. ایران و پاکستان نخستین کشورهای خارجی بودند که این وسایل ازجمله رآکتور آموزشی از آمریکا دریافت کردند.

۱۹۸۵ میلادی – اتحادیه هم‌کاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا با حضور هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، مالدیو و بوتان تاسیس شد.

1318 خورشیدی – «داریوش مهرجویی» کارگردان، نویسنده و مترجم ایرانی به‌دنیا آمد. مهرجویی با ساخت فیلم گاو در سال ۱۳۴۸ نگاه‌ها را متوجه سینمای ایران کرد و به موج نوی سینمای ایران شکل داد. آخرین فیلم بلند او سنتوری توقیف شده ‌است.

1381 خورشیدی – پس از آن‌که سال‏ها از پایان هشت سال جنگ بین ایران و عراق گذشته و سازمان ملل، عراق را به‌عنوان آغازگر جنگ معرفی کرده بود، مقامات بلندپایه عراقی با اعتراف به استفاده بغداد از سلاح‏های شیمایی در جریان جنگ با ایران ادعا کردند که عراق مجبور به استفاده و به کارگیری این نوع تسلیحات شده است. این در حالی است که ایران در طی جنگ بارها از حملات شیمیایی عراق به مردم ایران خبر داده و خواستار رسیدگی به آن بود ولی با سکوت مجامع بین‏المللی مواجه می‏شد.

1914 میلادی – نبرد دریایی فالکلند در اطراف جزایری به همین نام درجنوب آمریکای جنوبی میان انگلیس و آلمان به وقوع پیوست. در این نبرد رزم‌ناوهای آلمانی از ناوگان انگلیس شکست خوردند و این جزایر بار دیگر به تصرف انگلیسی‌ها درآمد. این جزایر در اواخر قرن 16 میلادی کشف شد و تا استقرار قوای فرانسه درسال 1764 میلادی به حال خود رها شده بود. اما به‌علت وجود منابع غنی نفتی در جزایر فالکلند این منطقه مورد توجه انگلیسی ها قرار گرفت و بلافاصله آن‌جا را تحت اشغال خود درآوردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,