Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
با حضور کشور چین به عنوان مهمان افتخاری

«آغاز به کار نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰۰۹»

2009 October 16

رادیوفردا

نمایشگاه پنج ‌روزه و جهانی کتاب فرانکفورت در آلمان، سال ۲۰۰۹، روز سه‌شنبه با حضور کشور چین به عنوان مهمان افتخاری امسال این نمایشگاه کار خود را آغاز کرد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت که در نوع خود مهم‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشگاه دنیاست از ۱۳ تا ۱۸ اکتبر، ۲۱ تا ۲۶ مهرماه، با حضور حدود ۶۹۰۰ شرکت‌کننده ادامه خواهد داشت.

در نمایشگاه سال ۲۰۰۹ بیش از ۴۰۰ هزار کتاب از بیش از صد کشور به نمایش گذاشته می‌شود که از این میان ۱۲۴ هزار عنوان برای اولین بار به بازار می‌آیند.

 آنجلامرکل در مراسم افتتاح

آنجلامرکل در مراسم افتتاح

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مراسم افتتاحیه شصت و یکمین دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت، گردهم‌آیی سالانه و بین‌المللی صنعت نشر، با اشاره به مهمان افتخاری سال ۲۰۰۹ از «افزایش اهمیت سیاسی و اقتصادی چین در سال‌های اخیر» گفت.

خانم مرکل افزود: «به این ترتیب مسوولیت جهانی این کشور نیز از نظر آزادی اقتصادی و سیاسی بیشتر شده است.»

صدراعظم آلمان هم‌چنین با یادآوری زندگی خود در آلمان شرقی سابق گفت: «کتاب‌ها اهمیت دارند، اهمیتی چنان عظیم که برای دیکتاتوری‌ها تهدید و خطر است و برای دموکراسی‌ها مایه رشد و بالندگی.»

حدود ۲۷۰ ناشر و بیش از دو هزار دلال و فروشنده کتاب و فعال صنعت چاپ از کشور چین در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور دارند که در نوع خود رکورد محسوب می‌شود.

در حالی که آمار شرکت‌کنندگان در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت کاهش ناشی از بحران اقتصادی جهانی را نشان می‌دهد، این دوره از نمایشگاه میزبان بزرگ‌ترین گروه از کارشناسان و متخصصان کتاب کودک و همین‌طور بزرگ‌ترین مجموعه از کتاب‌های آشپزی است.

در این دوره از نمایشگاه فرانکفورت حدود ۵۰۰ رخداد و مراسم ویژه با موضوعات و مضامین مربوط به چین برگزار خواهد‌شد که نیمی از آن‌ها توسط وزارت فرهنگ کشور چین و نیمی دیگر به دست برگزارکنندگان نمایشگاه تدارک دیده شده‌است.

هر سال، یک ملت و کشور به عنوان مهمان افتخاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت تعیین می‌شود، و ده‌ها هزار ناشر، نویسنده، ویراستار، مترجم و کارگزار ادبی از بیش از یک‌صد کشور جهان در این شهر آلمان جمع می‌شوند تا در مورد کتاب‌های آینده خود مذاکره کنند و قرارداد ببندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: