Saturday, 18 July 2015
30 September 2020

«گالری/تجمع اعتراضی شانزده آذر روبه‌روی سفارت ایران در آنکارا»

2010 December 08

رادیو کوچه

با توجه به فراخوان انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی ترکیه درخصوص برگزاری تجمع اعتراضی روز شانزدهم آذر در مقابل سفارت ایران در آنکارا و اخذ مجوز، این تجمع از ساعت 2 بعد از ظهر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

تجمع ابتدا از پارک مجاور سفارت ایران آغاز به حرکت کرده و معترضان با خواندن سرود یار دبستانی به صورت یک‌پارچه به سمت سفارت رفتند و در مقابل ماموران امنیتی ترکیه این تجمع ادامه یافت.

در ادامه معترضان با سر دادن شعارهاییمراتب اعتراض شدید خود را نسبت به زندانی شدن هم‌وطنانشان ابراز کردند.

ماموران سفارت ایران سعی داشتند با فیلم‌برداری مستقیم و چهره به چهره و همین‌طور از  طریق دوربین‌های متحرک سفارت جهت شناسایی و ایجاد مشکل برای تجمع‌کنندگان اقدام کنند، این درحالی بود که معترضان اهمیتی به این اقدام آنان نداده و در دفاع از زندانیان تصاویر آنان از جمله «ضیا نبوی‌، مجید دری‌، مهدی خدایی‌، علی ملیحی‌، احمد زیدآبادی، امیرخسرو دلیرثانی، عبداله مومنی، حامد روحی‌نژاد، بهمن احمدی‌امویی، میلاد اسدی و ….» را بالا بردند.

در ادامه «رحیم همتی» یکی از اعضای هیت موسس انجمن، متنی اعتراضی را قرایت کرد که هم‌زمان در مقابل دوربین‌های رسانه‌های مختلف به زبان ترکی نیز ترجمه شد. در این متن با اشاره به تاریخ مبارزات جنبش دانش‌جویی ایران قبل و بعد از انقلاب، روش جمهوری اسلامی در به زندان کشیدن دانش‌جویان و آزادی‌خوان محکوم شد، رحیم همتی در پایان اعلام کرد: «ما در راه آزادی همه زندانیان تا آخر ایستاده‌ایم.»

لازم به ذکر است که انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی حدودن از ده روز پیش جهت اخذ مجوز لازم اقدام کردند ولی به دلایل نامشخص این مجوز در آخرین ساعات ادارای روز پانزدهم آذر صادر شد. این در شرایطی است که هم‌زمان با این قضیه پلیس امنیت شهرهای پناه‌جو‌پذیر به بهانه جلوگیری از ایجاد تحصن در مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، از یک هفته قبل اجازه خروج هیچ پناه‌جویی را از شهر صادر نمی‌کردند. ولی با وجود این شرایط جمعیت قابل توجهی در سال‌روز شانزدهم آذر مقابل سفارت ایران در آنکارا حضور به هم رساندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,