Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
به بهانه زادروز «سونیا گاندی»

«روزنگاشت/ زنی پرقدرت برای سیاست»

2010 December 09

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

نهم دسامبر برابر است با زادروز «سونیا گاندی»، متولد سال 1946 میلادی است. وی  رهبر ایتالیایی‌الاصل «حزب کنگره ملی هند» و بیوه نخست وزیر سابق هند «راجیو گاندی» است. او هم‌چنین ریاست جبهه سیاسی‌ای با نام جبهه متحد ترقی‌خواه و ائتلاف پارلمانی کنگره را در پارلمان هند بر عهده دارد و به عنوان «سیزدهمین زن با قدرت در جهان» معرفی شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«سونیا گاندی» با نام اصلی«ادوج آنتونیا آلبینا مینو» در سال ۱۹۴۶در لوزیانا «ایتالیا»  و در یک خانواده از طبقه متوسط به‌دنیا آمد. وی در خانواده‌ای با عقاید کاتولیکی رشد پیدا کرد و در سال ۱۹۶۴ برای گذراندن دوره زبان انگلیسی به «کمبریج انگلستان» رفت.

سونیا در آن‌جا بود که برای اولین بار با «راجیو گاندی» فرزند نخست وزیر هند «ایندیرا گاندی» که دانشجوی دانش‌گاه کمبریج بود، ملاقات کرد .پس از گذشت سه سال از دیدارشان در سال ۱۹۶۸ با یک‌دیگر ازدواج کردند. که نتیجه آن ورود سونیا به خانواده نخست وزیری فقید هند «ایندیرا گاندی» بود.

برخلاف شرایط و جو حاکم بر خانواده نه راجیو گاندی و نه سونیا علاقه‌ای به مسایل سیاسی نداشتند و تلاش می‌کردند به‌دور از درگیری‌های سیاسی باشند. بنابراین راجیو گاندی مسایل سیاسی را به برادر کوچک‌ترش واگذار کرد و به عنوان خلبان مشغول به‌کار شد در همین زمان نیز سونیا به امور نگه‌داری و تربیت از دو فرزندشان مشغول بود.

اما مرگ «سانجای گاندی» برادر کوچک در یک حادثه هوایی باعث شد راجیو گاندی بنابر رسم و سنت خانواده وارد عرصه سیاست شود. سونیا اما در این شرایط نیز از سیاست پرهیز می‌کرد تا زمانی‌که «ایندیرا گاندی» ترور شد و بدین ترتیب سونیا به عنوان همسر نخست وزیری جدید هند راجیو گاندی مجبور به حضور در مراسم‌های عمومی بود.

اگرچه این ورود به معنای حضور در سیاست نبود وی گه‌گاهی با همسر خویش برای بازدید و امور کشوری در سفرهای شهری هم‌راه می‌شد اما در سیاست دخالتی نمی‌کرد تا آن‌که مسایل خانوادگی وی را به سیاست کشاند و آن زمانی بود که خواهر راجیو شروع به تبلیغات علیه راجیو گاندی کرد در این شرایط سونیا در یک مبارزه سیاسی خانوادگی توانست خواهر همسر خویش را مغلوب کند.

اما ترور راجیو گاندی باعث شد سونیا گاندی بار دیگر بر مواضع خویش در عدم دخالت در امور سیاسی تاکید ورزد. وی برخلاف تمامی درخواست‌هایی که از سوی رهبران حزب کنگره برای ورود او به این حزب و به معنای دیگر عرصه سیاست شد، از پذیرش نقش سیاسی سرباز زد.

شکست در انتخابات سال ۱۹۹۶ باعث شد اعضای کنگره بار دیگر شرایط را برای این عضو خارجی فامیل گاندی و نقشی که وی می‌تواند در احیای قدرت حزب کنگره ایفا کند را یادآور شوند و سرانجام سونیا گاندی را مجبور به پذیرش عضویت در حزب کنگره در سال ۱۹۹۷ کنند.

اما ورود او به عرصه سیاست برخلاف انتظارها تنها یک حضور عادی ظاهری نبود. وی زمانی که حاضر به دخالت در مسایل سیاسی شد اجازه نداد تا تنها چهره‌ای نمادین باشد در عرض کمتر از شصت و دو روز از زمان ورود به حزب وی تقاضای رهبری حزب کنگره را مطرح کرد و در نتیجه در سال ۱۹۹۸ رهبری حزب کنگره را برعهده گرفت. وی سپس وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و موفق به شکست رقیب خود و راه‌یابی به پارلمان شد.

اما سونیا گاندی به این سمت اکتفا نکرد در سال ۱۹۹۹ رهبری احزاب و گروه‌های مخالف را در پارلمان برعهده گرفت و با دولت حاکم به رهبری حزب «بهاراتیا جاناتا» به مقابله پرداخت. تلاش گاندی سبب شد تا وی سرانجام در سال ۲۰۰۴ باردیگر قدرت را به کنگره بازگرداند اما برخلاف معمول که رهبر حزب نخست وزیری خواهد بود وی به دلایل سیاسی مجبور به گذشت از این موقعیت شد. مهم‌ترین دلیل اصالت غیر‌هندی وی بود.

احزاب تندور ملی‌گرای از همان آغاز نسبت به حضور گاندی اعتراض کردند از سوی دیگر مسئله مذهب کاتولیک سونیا بود که نه از سوی هندوها و نه سوی از مسلمانان قابل پذیرش بودف بنابر این او اولین عقب‌نشینی را در این زمان با واگذاری سمت نخست وزیری به من «موهان سینگ» انجام داد اما خود هم‌چنان در راس رهبری حزب کنگره باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دهلی نو، سونیا گاندی در سپتامبر 2010 پس از آن که بدون هیچ رای مخالفی بار دیگر به رهبری حزب کنگره انتخاب شد، وظیفه خود را تلاش برای مظلومان دانست. وی که از سال 1998 رهبری حزب کنگره را به عهده دارد، اینک با شصت و سه سال سن، تنها شخصیت هندی است که برای مدتی چنین طولانی در مسند قدرت بوده است.

عمل‌کرد سونیا گاندی در مجموع نشان داد که می‌تواند رهبری بزرگ‌ترین دمکراسی جهان را برعهده گیرد و در این راه آن‌چنان از خویش استواری نشان داد که به عنوان «سیزدهمین زن با قدرت در جهان» توسط ماه نامه آمریکایی «فوربس» معرفی شود. نام او هم‌چنین در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸در فهرست صد فرد پرنفوذ دنیا قرار داشت.

منبع‌ها:

سایت نهضت بیداری زنان

گوگل

ویکی‌پدیا

مرکز مطالعات افغانستان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,