Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
به بهانه زادروز آرتور میلر نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی

«مرگ فروشنده»

2009 October 17

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

هفدهم اکتبر مصادف است با سال‌روزتولد  آرتور میلر نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و مقاله نویس آمریکایی که با نوشتن تعداد زیادی نمایش‌نامه برای بیشتر از ۶۰ سال نقش برجسته‌ای در ادبیات و سینمای آمریکا داشت. معروف‌ترین اثر میلر نمایش‌نامه‌ی مرگ فروشنده است که بارها در صحنه‌های مختلف اجرا شده‌است. وی هم‌چنین به‌خاطر ازدواج کوتاه‌مدت‌اش با مریلین مونرو شهرت دارد.

20091017- ArthurMiller-koocheh

آرتور  اشر میلر در هفدهم اکتبر 1915 زاده شد آرتور میلر دومین فرزند از سه فرزند خانواده‌ای یهودی بود. پدرش مهاجری از لهستان، مردی بی‌سواد اما بسیار مستعد در امور تجاری و کسب و کار بود و یک شرکت تولید لباس زنانه با 400 فروشنده در سراسر کشور را اداره می‌کرد. پس از چندی پدرش دست به یک سرمایه‌گذاری سنگین زد و در دوره رکورد اقتصادی تقریبن همه چیزش را از دست داد. خانواده مجبور به نقل مکان شد و میلر نوجوان مجبور بود پیش از رفتن به مدرسه و از صبح ساعت 4 به تحویل دادن نان بپردازد تا بتواند به خانواده‌اش کمک کند.

او که از ابتدا بیش از تحصیل به ورزش علاقه‌مند بود، به دانشگاه میشیگان رفت و در آنجا بود که به نوشتن نمایش نامه پرداخت و وارد فعالیت‌های سیاسی شد. او برای هواداری از حزب کمونیست تحت پی گرد قرار گرفت اما اعلام کرد که تنها هوادار حزب بوده و هرگز به عنوان عضو فعالیت نکرده است.

«میلر» در سال 1938 از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و به نیویورک رفت و در آنجا به نوشتن نمایش نامه‌های رادیویی پرداخت و با کارهای صحنه‌ای آشنا شد. در سال 1940 او با یکی از هم کلاسی‌های سابقش ازدواج کرد و در سال 1944 شاهد به صحنه رفتن نخستین نمایشنامه‌اش با عنوان «مردی که همه جور شانس داشت» در برادوی شد. گرچه این نمایش پس از 4 شب نمایش تعطیل شد، اما سه سال بعد او با «همه پسران من» برادوی را به تسخیر خود درآورد.

میلر در همان ناحیه بروکلین زندگی می‌کرد که نورمن میلر هم ساکن آنجا بود. او بخش هایی از «مرگ دستفروش» ‌و «بوته آزمایش» را در این شهر نوشت. او نیمی از مرگ دستفروش را تنها در یک روز و یک شب نوشت. در سال 1940 او با «مری اسلیتری» هم‌دانشگاهی خود که دختر یک فروشنده بود ازدواج کرد. میلر به دلیل صدمه‌ای که در پای خود دیده بود از خدمت سربازی معاف شد.

میلر در مصاحبه‌ای با یک روزنامه فرانسوی در سال 1992، مریلین مونرو را شخصیتی به شدت «خودویرانگر» توصیف کرد بود.

تا سال 1946 میلر با نام مستعار «مت وین» در مجله توده‌های جدید و در یک ستون روزانه می‌نوشت. در سال 1948 او توانست نوشتن شاهکار خود یعنی نمایش‌نامه «مرگ فروشنده» را که از سال 1941 آغاز کرده بود به پایان ببرد و در سال 1949 آن را به کارگردانی الیا کازان به روی صحنه ببیند.

پس از آن مریلین مونرو بازیگر و مدل آمریکایی وارد زندگی میلر می‌شود و این در زمانی است که به دلیل پرس وجوهای کمیته فعالیت‌های ضدآمریکایی زندگی میلر با همسرش با مشکلات جدی روبه رو شده است. در این دوره میلر برای کمک به همسر دومش وارد عمل شد و فیلمنامه‌ای با عنوان «وصله ناجور» برای جان هیوستون نوشت تا همسرش بتواند در آن بازی کند.

زندگی این دو در سال 1961 به جدایی انجامید و پس از آن میلر با عکاسی به نام «اینگه مورات» که در جریان فیلم برداری همان فیلم ‌آشنا شده بود ازدواج کرد. مونرو یک سال پس از آن درگذشت. و میلر هم چنان به خلق آثارش ادامه داد.

آرتور میلر مدت‌ها حرفه نمایش نامه‌نویسی خود را کنار گذاشت تا به مرلین مونرو در حرفه بازیگری کمک کند. او اوقات زیادی را صرف نوشتن فیلم‌نامه «ناجورها» کرد. فیلمی که توسط جان هوستون کارگردانی شد و علاوه بر مونرو، کلارک گیبل و مونتگمری کلیف هم در آن بازی داشتند. مریلین مونرو هنگام فیلم برداری این فیلم چندین بار در بیمارستان بستری شد و روابط عاشقانه ای با ایو مونتان، بازیگر فرانسوی ایجاد کرد.

میلر در مصاحبه‌ای با یک روزنامه فرانسوی در سال 1992، مریلین مونرو را شخصیتی به شدت «خودویرانگر» توصیف کرد و گفت:«در دوران این زندگی مشترک «تمامی توجه و توان من وقف تلاش برای کمک به او برای حل مشکلاتش شده بود. متاسفانه، در این زمینه توفیق چندانی نداشتم»

سرانجام آرتور میلر، یکی از برجسته‌ترین نمایشنامه نویسان آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر  به دلیل نارسایی قلبی مادرزادی و نیز سرطان و ذات الریه در سن هشتاد و نه سالگی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: