Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
گفت‌وگوی فرزاد فرهنگیان و محمد حیدری با لوفیگارو‌:

«‌فرهنگیان‌: از من خواسته شد با یک جاسوس مصری تماس برقرارکنم»

2010 December 09

آن‌چه در این بخش می‌آیدانتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: العربیه. نت

فرزاد فرهنگیان دیپلمات سابق ایرانی در بروکسل که پس از حوادث انتخابات به معترضان پیوسته بود درمصاحبه با روزنامه «لوفیگارو» چاپ فرانسه تاکید کرد هنگام ماموریت در وزارت خارجه از وی خواسته شد با یک جاسوس مصری درفرانسه تماس برقرارکند.

وی با اشاره به سابقه انقلابی خود تاکید می‌کند پس از پیروزی انقلاب برای خدمت به انقلابی که در آن شرکت کردم زبان انگلیسی و روابط بین‌الملل خواندم تا به عنوان یک سرباز در وزارت خارجه خدمت کنم.

او در این گزارش که روز چهارشنبه منتشرشد‌، گفت‌: «در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در داکار‌، پاریس و بروکسل به مراتب عالی دیپلماتیک رسیدم .»

این دیپلمات مخالف دولت افزود‌: «پس از پیروزی محمد خاتمی و بازشدن فضای سیاسی که با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای هم‌کاری با ایران و تشویق بازگشت مهاجران ایرانی هم‌راه بود بیش از گذشته توانستم با دیده باز به امور بنگرم.»

او تاکید کرد حقوق ماهیانه من 3000 یورو بود‌، خودروی مرسدس و منزل داشتم اما وزارت خارجه به تدریج به من فهماند که در برابر این امکانات انجام تعهداتی مانند هم‌کاری با وزارت اطلاعات نیزلازم است.

دیپلمات سابق گفت: «آن‌ها یک بار از من خواستند که با یک جاسوس سابق مصری تماس برقرار کنم وی ادعا می‌کرد که اطلاعات دست اول از منابع مصری دارد.»

فرهنگیان گفت‌: «اتفاق‌های دیگری نیز رخ داد که به تدریج به من کمک کرد در مورد امور جاری کشور موضع‌گیری کنم از جمله این‌که پس از پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات دخترم هما به دلیل پوشش خود در تهران توسط پلیس بازداشت شد.»

وی افزود‌: «هنگام انتخابات وقتی‌که در بروکسل خدمت می‌کردم از بین 1500 نفر شرکت‌کننده در انتخابات حدود 90 درصد از آنان مانند من به میرحسین موسوی رقیب اصلی احمدی‌نژاد رای دادند.»

رای‌زن سابق سفارت ایران در بروکسل گفت‌: «هنگامی که آماده می‌شدم تا نتایج انتخابات را از سفارت به وزارت خارجه اعلام کنم از تهران با من تماس گرفتند و به من گفتند نتایج را برای آن‌ها نفرستم اما چند ساعت بعد خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام کرد محمود احمدی‌نژاد با کسب 63 درصد آرا‌ در انتخابات پیروز شده است.»

فرهنگیان گفت‌: «آن هنگام فهمیدم که در انتخابات تقلب شده است‌. روز بعد فکرکردم آیت‌اله خامنه‌ای نقش داور را برعهده می‌گیرد وبرای ایجاد آرامش وارد عمل می‌شود. اما این اتفاق نیفتاد.»

وی افزود‌: «خامنه‌ای به احمدی‌نژاد تبریک گفت و به این اکتفا نکرد و برای سرکوب اعتراضات چراغ سبز نشان داد.»

دیپلمات سابق در ادامه گفت: «پس از آن دچارعذاب وجدان شدم‌. شب نمی‌توانستم بخوابم. نمی‌توانستم باور کنم نظام رای مردم را به سرقت می‌برد و جوانان را می‌کشد و به زندانیان تجاوز می‌کند.»

در این گفتگو محمد حیدری دیگر دیپلمات معترض اعلام کرد یک دیپلمات دیگر قرار است به معترضان بپیوندد.

وی به لوفیگارو گفت‌: «به دلایل امنیتی نمی‌توانم نام او را فاش کنم. دیپلمات‌ها به شدت تحت مراقبت هستند‌. روند استخدام دیپلمات‌ها دیگر بر اساس توانایی‌ها نیست. آن‌ها بر اساس هم‌کاری با وزارت اطلاعات و سپاه به استخدام وزارت خارجه در می‌آیند.»

حیدری در مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح در منطقه تاکید کرد در دوران ماموریت در وزارت خارجه کانتینرهای حاوی سلاح در چارجوب کمک‌های هلال احمر در مقابل چشمان من از فرودگاه مهرآباد به حزب‌اله لبنان ارسال می‌شد.»

وی تاکید کرد پس از پیوستن به معترضان حساب‌های بانکی و املاک وی بلوکه شده است و نزدیکان او از برخورد حاکمیت نگران هستند.

حیدری در مورد وضعیت خود می‌گوید‌: «در انتظار دریافت مدارک پناهندگی در نروژ هستم . به دلیل کامل نشدن پروسه پناهندگی نمی‌توانم فرزندم را در مدرسه ثبت نام کنم و یا این‌که به دیدار دخترانم در فرانسه بروم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,