Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
دایره‌ی شکسته

«خرگوش خوش‌تیپ سکسی»

2010 December 10

مه‌شب ‌تاجیک/ رادیو کوچه

«پلی‌بوی»‌، نام مجله‌ی معروف آمریکایی است. مجله‌ی پلی‌بوی به‌صورت ماهیانه در ده‌ها کشور جهان و به زبان‌های مختلف منتشر می‌شود، که شامل مقالات سیاسی، اجتماعی و ورزشی، مصاحبه با شخصیت‌های مهم جامعه، مقالات مرتبط با مد، عکس‌های مانکن‌های زن و برخی افراد مشهور به صورت عریان و هم‌چنین مقالاتی در مورد مسایل جنسی با موضوعیت روابط جنسی است که از سال ۱۹۵۳ توسط «هیو هیفنر» و هم‌کاران در ایالات متحده آمریکا برای نخستین‌بار انتشار یافت. شرکت پلی‌بوی بعدها زیر چتر شرکت «پلی‌بوی اینترپرایز» (Playboy enterprise) با گسترش حیطه خود از مجله به تمامی فرم‌های رسانه‌ای، از جمله شبکه رادیویی، شبکه تلویزیونی و شبکه اینترنت نفوذ گسترده‌ای یافت و به یک امپراتوری رسانه‌ای در زمینه مربوط به سکس و مسایل جنسی تبدیل شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مجله‌ی پلی‌بوی در هر شماره خود داستان‌های کوتاهی از نویسندگان برجسته‌ی جهان از جمله «آرتور چارلز کلارک»‌، «یان فلمینگ»، «ولادیمیر ‌ناباکوف» و «مارگارت‌ اتوود» را منتشر می‌کند. این مجله که در جامعه‌ی آمریکا به مجله مردان معروف است، به گرفتن مواضع لیبرال در مسایل مهم سیاسی مشهوریت دارد. هم‌چنین عکس‌های دختران برهنه که به هم‌راه مقالات مختلف در مجله‌‌‌ی پلی‌بوی به چاپ می‌رسد را می‌توان در رده عکس‌های سافت جای داد که برخلاف عکس‌های هارد شامل عکس‌هایی که دارای تماس و آمیزش جنسی نیستند و تنها شامل عکس اندام برهنه‌ی دختران مدل خود می‌شود.

کمپانی «پلی‌بوی ‌انترپرایز» که ناشر مجله‌ی پلی‌بوی است، در مجله از استفاده از تصاویری که حاوی نزدیکی جنسی باشد، خودداری می‌کند و تنها به نشان‌ دادن تصاویر برهنه‌ی دختران بالای سن قانونی اکتفا می‌کند. با این وجود در دیگر رسانه‌های خود از جمله در تلویزیون پلی‌بوی، به تولید فیلم‌هایی ویژه بزرگ‌سالان می‌پردازد که نزدیکی جنسی را نیز نشان می‌دهند. مجله‌ی پلی‌بوی در سراسر دنیا شهرت جهانی و علاقه‌مندان فراوانی دارد. پر فروش‌ترین نسخه این مجله، مربوط به شماره نوامبر ۱۹۷۲ است که تعداد شمارگانش به ۷٬۱۶۱٬۵۶۱ نسخه رسید. مدل روی جلد این شماره، «پم‌راولینگز» نام داشت. بر اساس آمار اعلام شده یک چهارم تمام دانش‌‌جویان آمریکایی در تمام مراحل تحصیلی، هر ماهه پلی‌بوی را خریداری می‌کنند. این مجله، پرفروش‌ترین مجله مربوط به مردان و مسایل جنسی در سراسر دنیا است که از نظر تعداد شمارگان بالاترین تیراژ در سطح جهان را در اختیار دارد. امروزه تیراژ مجله‌ی پلی‌بوی به بیش از سه میلیون کپی، تنها در نسخه انگلیسی آن می‌رسد.

مجله‌ی پلی‌بوی در بسیاری از کشورهای جهان هرگز چاپ یا پخش نشده ‌است و چاپ آن در بسیاری از جاها همواره با هیاهو و اعتراضاتی هم‌راه بوده ‌است. برای نمونه در بسیاری از بخش‌های آسیا شامل هندوستان، جمهوری خلق چین، میانمار، مالزی، تایلند، سنگاپور و برونئی، مجله‌ی پلی‌بوی حق انتشار و پخش ندارد و داشتن و یا خرید و فروش آن جرم محسوب می‌شود. به‌طور تقریبی در همه‌ی کشورهای اسلامی نیز خرید، فروش، انتشار و پخش این مجلات جرم محسوب می‌شودT اما سال‌ها در کشور ترکیه چاپ و منتشر می‌شد. تلاش‌هایی هم در سال ۲۰۰۶ برای چاپ مجله‌ی پلی‌بوی در کشور اندونزی انجام شد که بعد از هیاهو و تظاهرات گسترده و تهدیدهای پیاپی، کمپانی پلی‌بوی از ادامه‌ی چاپ به زبان اندونزیایی منصرف شد. گفتنی است که تنها شماره‌ی چاپ شده این مجله به زبان اندونزیایی در روز نخست چاپ به‌طور کامل به فروش رسید.

در ایالات متحده‌ی آمریکا نیز چاپ مجله‌ی پلی‌بوی همواره با اعتراضاتی از جانب گروه‌های متفاوت، به‌طور مثال مذهبی مسیحی هم‌راه بوده ‌است. در سال ۱۹۸۶ مغازه‌های زنجیره‌ای ۷-یازده از فروش این مجله خودداری کردند ولی در آخر در اواخر سال ۲۰۰۳ به این سیاست خود پایان دادند. در کتاب فروشی‌های ایالات متحده آمریکا و در بسیاری از کشورهای دیگر، مجله‌ی پلی‌بوی در طبقات فوقانی قسمت مجلات قرار می‌گیرد که هم‌راه با یک پوشش پلاستیکی است و هدف از این‌کار جلوگیری از قرار گرفتن آسان مجله در اختیار کودکان و نوجوانان است. در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای پیش‌رفته‌ی جهان، حداقل سن برای خرید مجله‌ی پلی‌بوی سن قانونی است که از هیجده سال تا بیست و یا  بیست یک سال را شامل می‌شود.

بسیاری از عکاسان برجسته‌ی بین‌المللی عکس‌هایی از مدل‌های عریان مجله‌ی پلی‌بوی گرفته‌اند که از آن‌جمله می‌توان به «ریچارد فیجلی»، «آرنی فریتگ»، «ران هریس»، «دیوید مسی»، «راس مایر»، «سوزان رندال»، «هرب ریتز»، «استفان وایدا» و «بانی‌یگر» اشاره کرد. از میان هزاران دختری که هر ماهه برای عریان شدن در مجله‌ی پلی‌بوی گزینش می‌شوند، تنها یک دختر به عنوان «هم‌بازی» با پلی‌میت آن ماه مجله انتخاب می‌شود. هم‌بازی ماه در صورت معروف نبودن با قرار گرفتن در مجله‌ی پلی‌بوی یک‌باره به معروفیت می‌رسد و یک شبه راه صدساله را طی می‌کند. در کنار این مجله‌ی پلی‌بوی به پلی‌میت برگزیده ماه و پلی‌میت برگزیده سال که تنها یک دختر از میان دوازده دختر ماه است، جوایز ارزنده‌ای را اعطا می‌کند. گفتنی است که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ تمام پلی‌میت‌های سال یک خودروی صورتی دریافت می‌کردند که این مدل‌ها بعدها به «دختران صورتی» معروف شدند.

شمار زیادی از افراد مشهور از جمله بسیاری از هنرپیشگان مطرح سینما، خوانندگان پرآوازه، ورزش‌کاران نام‌دار، از دارندگان مدال طلای المپیک تا بازی‌گران محبوب تلویزیون، مدل‌های مشهور مد و لباس و حتا درجه‌داران و افسران ارتش و پلیس آمریکا از آغاز انتشار مجله‌ی پلی‌بوی تاکنون مدل‌های برهنه و روی جلد مجله‌ی پلی‌بوی شدند. پلی‌بوی در بسیاری از کشورهای جهان به زبان و با مقالاتی مربوط به آن کشور خاص منتشر می‌شود. در چاپ‌های بین‌المللی مجله‌ی پلی‌بوی همواره سعی می‌شود تا از دختران بومی هر کشور استفاده شود. علاوه بر این، نسخه‌های چاپ شده در کشورهای گوناگون تفاوت‌های نیز با هم دیگر دارند‌، به عنوان مثال در ژاپن عکس بالاتنه‌ی به‌طور کامل برهنه‌ی زنان را نمی‌توان بر جلد این مجله چاپ کرد ولی در کشور فرانسه این امر مانعی ندارد. پلی‌بوی با تمام مخالفت‌ها هم‌چنان به کار خود ادامه می‌دهد و کمپانی بسیار قدرت‌مندی است.

منبع: ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ASDFG
    1

    ارسال بازی