Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
نوزدهم آذر- دهم دسامبر

«تقویم تاریخ نوزدهم آذر»

2010 December 10

زهره / رادیو کوچه

zohreh@koocheh.com

1786 میلادی: زاد‌روز «میشل اوژن شورول»: شیمی‌دان و مکتشف بزرگ آنگرس فرانسوی در قرون هجدهم و نوزدهم میلادی‌. پدرش «شمع‌ساز» بود و او نیز مدت‌ها به این‌کار مشغول بود  بعد از اتمام تحصیلاتش‌، به تحقیقات شیمیایی پرداخت و طریقه تجزیه «مواد چربی و روغن‌های نباتی و حیوانی»  را کشف کرد و شمع گچی را اختراع کرد‌. او روز 11 ژانویه 1889 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1822 میلادی: «سزار فرانک» آهنگ‌ساز بزرگ فرانسوی در شهر«‌لیژ» در بلژیک متولد شد‌. وی بعد به پاریس آمد و در کنسرواتور پاریس زیر نظر «‌راین» پیانیست آلمانی تعلیم دید و تا آخر عمر نیز به نواختن پیانو مشغول بود‌. فرانک در موسیقی‌سازی و موسیقی مذهبی آثار بزرگی دارد که «شکارچی نفرین شده» از مهم‌ترین آن‌هاست‌. وی روز 8 نوامبر 1890 در جریان یک حادثه درگذشت‌.

1848 میلادی: «ناپلئون‌سوم‌»، برادرزاده «ناپلئون‌بناپارت» بعد از مدتی که حکومت، هیت مجریه 5 نفری  زمام امور را به‌ دست داشت با 55 میلیون رای به ریاست جمهوری فرانسه رسید و سرانجام نیز با تمهید مقدماتی در 20 نوامبر 1852 میلادی به امپراتوری رسید‌.‌ وی بعد از شکست از آلمان در 1871 و اسارت بدست  «مولتکه» سردار آلمانی از سلطنت خلع شد و در 7 ژانویه 1873 میلادی درگذشت.

1858 میلادی: قرارداد صلح میان «ویکتور امانوئل اول‌»، پادشاه میهن‌پرست «ساردنی» در ایتالیا و ناپلئون‌سوم امپراتور فرانسه به امضا رسید و دو کشور ساردنی و فرانسه علیه اتریش که دشمن هر دو بود، متحد شدند‌. فرانسوا ژوزف پادشاه معروف اتریش برای جلوگیری از پیش‌دستی دو متحد‌، دستور حمله به «پیه  مونته» را داد و با شکست مهم «ماژن تا» جنگ به نفع فرانسوی‌ها پایان یافت‌.

1898 میلادی: جزایر «پورتوریکو» در اقیانوس آرام که بین این اقیانوس و دریای کاراییب قرار گرفته است‌، به موجب معاهده پاریس که در این روز به امضا رسید‌، از طرف دولت اسپانیا به مبلغ یک‌میلیون دلار به ایالات متحده آمریکا فروخته شد‌. پورتوریکو که پایتخت آن «سان ژوان‌» نام دارد ،تا قبل از شکست اسپانیا از آمریکا متعلق به اسپانیا بود و امروزه نیز متعلق به آمریکا است.

1898 میلادی: دوران سلطه و حکومت 406 ساله اسپانیا بر کوبا پایان یافت و به موجب معاهده تاریخی «پاریس» که در این روز به امضا رسید‌، اداره امور کوبا به دولت ایالات متحده آمریکا محول شد اسپانیا از روز 28 اکتبر 1492 میلادی که سواحل کوبا توسط کریستف کملب در جریان اولین سفر وی کشف شده بود‌، جز مستعمرات آمریکایی اسپانیا در آمده بود‌.

1898 میلادی: مجمع‌الجزایر «فیلیپین» در اقیانوس کبیر توسط دولت اسپانیا به مبلغ چهار‌میلیون‌دلار به ایالات متحده آمریکا فروخته شد‌. فیلیپین‌، که امروزه با یک جمهوری و به‌طور مستقل اداره می‌شود‌، دیر زمانی متعلق به اسپانیا بود‌. وقتی اسپانیا در جنگ با آمریکا شکست خورد‌، به موجب معاهده پاریس که در این روز امضا شد‌، فیلیپین را به آمریکا فروخت و آمریکا نیز روز 4 ژوییه 1946 میلادی به آن کشور استقلال داد.

1947 میلادی: «ماکس پلانک» یکی از برجسته‌ترین دانش‌مندان فیزیک و ریاضی آلمان در قرون نوزدهم و بیستم بعد از 89 سال زندگی بدرود حیات گفت‌. ماکس پلانک روز 23 آوریل 1858 میلادی در«‌کییل‌« متولد شده و تحصیلات خود را در مونیخ تمام کرده بود‌. وی که مبتکر تئوری معروف «کوانتا» می‌باشد ،در 1918 میلادی به اخذ جایزه معروف نوبل مفتخر شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,