Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
گفت‌و‌گوی روز- فرزاد فرهنگیان دیپلمات پیوسه به سفارت سبز،

«ریزش در دستگاه دیپلماسی ادامه خواهد داشت»

2010 December 11

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

به‌نظر می‌رسد در سال‌های گذشته سیستم وزارت خارجه ایران همواره توانسته است اعتراض‌ها را در دست‌گاه خود به نحوی بپوشاند که معترض و یا جدا شدن‌ها از بدنه آن وزارت‌خانه هیچ‌گاه انعکاس نیابد. اما پس از انتخابات جنجال‌برانگیز خرداد هشتاد و هشت وقتی اعتراض‌ها از بین مردم به کسانی در مجموعه های دولتی و یا نمایندگان سابق و وزرا و دولت مردان کشیده شد، پیوستن به نشانه اعتراض به مردم در بین دست‌گاه‌های دولتی نشانه‌های بارزی از گسترش عدم پذیرش شرایط موجود از سوی کافه مردم و کسانی شد که در دست‌گاه‌های اجرایی کشور فعال هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این گسترش در بخش‌های مختلف خود‌نمایی کرد و وقتی پس از انتخابات «محمد‌رضا حیدری» کنسول سفارت ایران در نروژ با اعتراض به حوادث پس از انتخابات از سمت خود استعفا داد و بعد از دولت نروژ تقاضای پناهندگی کرد در ابتدا باورش برای بسیاری سخت بود. وزارت خارجه نیز در ابتدا با سکوت و بعد انکار با این موضوع برخورد کرد اما این حقیقت داشت. اعتراض به دست‌گاه وزارت خارجه که با وسواسی خاص و عبور از فیلتر‌های مختلف عواملش انتخاب می‌شوند، رسیده بود.

حیدری که جریانی موسوم به «سفارت‌های سبز» را به راه انداخت در جایی با اشاره به هدف خود می‌گوید: «یک حداقل‌هایی وجود دارد که میان تمام اپوزیسیون‌های داخل و خارج از کشور مشترک است. هدف ما این است که تمام موارد را منتقل کنیم و از تمام گروه‌ها بخواهیم که با مردم داخل کشور هم‌بستگی پیدا کنند و شعارهایمان را مبنی بر ایجاد انتخابات آزاد در ایران، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات، آزادی احزاب سیاسی، جدایی دین از سیاست و رعایت حقوق بشر یک صدا کنیم.»

و به دین سان بود که در پی آن نیز «حسین علیزاده»، دیپلمات سفارت ایران در فنلاند از سمت خود استعفا کرد و به مخالفان جمهوری اسلامی پیوست.

آقای علیزاده نیز با اشاره به تقلب تاریخی در انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اظهار کرده است که به نحوه برخورد حکومت با اعتراضات انتخاباتی و سیاست خارجی ایران که شرایط نگران‌کننده‌ای را برای این کشور ایجاد کرده، معترض بوده است. «برای من امکان این‌که بتوانم با این تعارض زندگی کنم و فرزندانم را با این تعارض پرورش دهم، مقدور نبود.»

در همان زمان رامین مهمان‌پرست، سخن‌گوی وزارت خارجه ایران در واکنش به انتشار خبر استعفای وی گفت که او «کارشناس اقتصادی سفارت ایران در هلسینکی» بوده، اما دوره ماموریت‌اش در مردادماه تمام شده است.

فرهنگیان سومین دیپلماتی بود که دست به این حرکت زد. اما به گفته حیدری از سفارت سبز این آخرین نخواهد بود و دیگر کارشناسان و دیپلمات‌ها در وزارت امور خارجه در صدد هستند

اما این اظهارات نتوانست مانع از آن بشود که خبر استعفا و پناهندگی سومین عضو وزارت امور خارجه ایران یعنی «فرزاد فرهنگیان» منتشر نشود. فرزاد فرهنگیان، رایزن سفارت ایران در بروکسل در ماه شهریور سال جاری به نشانه اعتراض از سمت خود استعفا کرد. در اخبار آمد که «رایزن دوم سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل، پایتخت بلژیک روز جمعه گذشته استعفای خود را داده و راهی اسلو، پایتخت نروژ شده است.»

فرهنگیان سومین دیپلماتی بود که دست به این حرکت زد. اما به گفته حیدری از سفارت سبز این آخرین نخواهد بود و دیگر کارشناسان و دیپلمات‌ها در وزارت امور خارجه در صدد هستند.

در همین مورد و انگیزه و دلیل این حرکت از سوی دیپلمات‌های معترض و هم چنین روی کرد دولت‌های خارجی به این اعتراض با فرزاد فرهنگیان گفت‌و‌گو کرده‌ام.

با شناختی که شما از دست‌گاه دیپلماسی جمهوری اسلامی دارید، فکر می‌کنید جریان ‌و روند دیپلماسی که در داخل ایران وجود دارد، آن‌چه به مردم نشان داده می‌شود و نگاهی که  در خارج از کشور وجود دارد، چگونه می‌تواند ادامه پیدا کند. آیا حرکت اعتراضی شما و دیگر دوستانتان تاثیری در جامعه‌ی جهانی و جریان دیپلماسی خارج از کشور گذاشته است یا خیر؟

به نظر من روندی که از دولت نهم به این طرف آغاز شده است و اتفاقاتی که سال گذشته ‌از خرداد 88 رخ داد، روند تغییری خواهد بود. با توجه به خروج ‌بنده و دوستانم از دست‌گاه دیپلماسی که در واقع نوعی حرکت اعتراضی به وقایع به‌خصوص سال گذشته بوده است، قطعن تفکر تغییر در تک تک هم‌وطنان عزیز و هم‌چنین در بین کارشناسانی که من آن‌ها را می‌شناسم ایجاد شده است.  امروز نیاز و ضرورت این تغییر یک حقیقت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

من با سوال مردم طرح موضوع می‌کنم. بعضی می‌گویند عواملی که سال‌ها در تشکیلات سیاسی ایران کار کرده‌اند چطور امروز به این نتیجه رسیده‌اند که جریانات انقلاب در‌گیر انحرافات غیر‌قبولی شده است؟

من نوجوان حدود شانزده ساله بودم که وارد وقایع انقلاب شدم. امروز با گذشت سی سال قطعن تمام تفکرات ما دچار تغییر شده است. به خصوص نیروهای وزارت امور خارجه که این شانس را دارند تا سفر کنند و با فرهنگ‌ها و ملت‌های مختلف آشنا شوند و از بیرون نگاهی به کشور داشته باشند. این امتیازی است که فرد با تحلیل‌ها و وقایع مختلف کشورش آشنا می‌شود. انسان دچار تغییر و تحول می‌شود. ما آن انسان سی سال پیش نیستیم.

وقایعی که از سال گذشته رخ داد خیلی از حقایق را بر‌ملا کرد. ممکن است سی سال پیش هم اتفاقات دیگری رخ داده باشد اما متاسفانه نمود بیرونی آن مانند وقایع سال گذشته نبوده است.

شما در مجوعه‌ای موسوم به «کمپین سفارت سبز فعال» هستید. این گروه چه کاری را انجام می‌دهد و آیا تا به حال توانسته است تاثیر‌گذار باشد؟

از زمانی که آقای «حیدری» که از نیروهای کنسولی سفارت ایران در نروژ بودند ‌از سفارت خارج شد، کمپین سفارت سبز که ایده‌ی ابتکاری ایشان بوده را راه‌اندازی کرد و با هدف کمک به نیروهایی بوده است که امروز در صدد خروج از سیستم هستند. خروج ما نیروهای دیپلماتیک دست‌گاه دیپلماسی کشور به معنای نشان دادن بی‌اعتباری و فقدان مشروعیت این حکومت است.

دولت جمهوری اسلامی معتقد است چند موردی که اتفاق افتاده، از جمله استعفای شما به نشانه‌ی اعتراض که صورت گرفته، در بعد از موعد کار شما بوده و شرایط دیپلمات را نداشتید. در مورد این موضوع توضیح دهید.

ما در تمامی مصاحبه‌هایی که از دو ماه پیش داشتیم اعلام کردیم که این مطلبی برای فرافکنی است که آقای «مهمان‌پرست» یا دیگر مقامات ایران طرح کردند. تا زمانی که دیپلمات پاسپورت سیاسی خود را در دست دارد و در خارج از کشور به سر می‌برد دیپلمات محسوب می‌شود. تمامی دوستانی که خارج شدند دیپلمات بودند و پاسپورت سیاسی داشتند. مطلبی که آقای مهمان‌پرست بیان کرده کاملن کذب است.

ما تاکنون از استعفای سه نماینده‌ی دیپلماتیک ایران خبر داریم. آیا شما خبری از مجموعه‌ی دوستانتان در وزارت امور خارجه دارید؟ آیا این اتفاق ادامه خواهد داشت؟

قطعن همین‌طور است. آن‌چه ما خبر داریم حدود بیست نفر از دوستان خارج شدند. ‌دوستانی چهار یا پانزده سال پیش خارج شدند. روش‌های خروج متفاوت بوده است. دوستانی هستند که در رده‌های بالا‌، سفیر یا سرکنسول بودند که بدون سرو صدا خروج کردند و امروز در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

دوستانی هم که اخیرن خارج شدند ما سه نفر هستیم. به صورتی خارج شدیم که فقدان مشروعیت دولت دهم را به جهانیان نشان دهیم. قطعن دوستان دیگری در صدد هستند که اخبار آن به گوش شما هم خواهد رسید.

آیا فکر می‌کنید در روند فعلی، دولت‌های خارجی  نیز تاثیر حرکت شما را احساس کردند؟

بله همین‌طور است. دولت‌های نروژ، فنلاند، بلژیک و حتا دول دیگر که دوستان دیگری در صدد خروج هستند با این موضوع با بهت برخورد کردند. چرا که برای آن‌ها جای سوال است که چرا از دست‌گاه دیپلماسی کشوی که مدعی ثبات و اداره و مدیریت جهان است، از بدنه‌ی دیپلماسی و کارشناسی آن کشور دیپلمات‌های ارشد خارج می‌شوند و ادعا می‌کنند به واسطه‌ی فقدان مشروعیت دولت است که خروج کردیم و این تاثیر ادامه خواهد داشت.

آیا پس از اتفاق به‌وجود آمده، از سوی دولت ایران مورد تهدید یا ارعابی قرار گرفتید؟

من ارتباطات خود را قطع کردم اما به‌طور غیر‌مستقیم بله تهدیداتی بوده است که به‌صورت غیر‌مستقیم به گوش من رسیده است. تهدیدات مسئله‌ی جدیدی نیست و از پانزده سال پیش که دوستان من خارج شدند با آن‌ها مواجه بودند. اما فکر می‌کنم جنبش سبز مردم ایران فراتر از این حرف‌ها رفته است.

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۲ Comments


  1. raheleh
    1

    با درود به بزرگ مردان دستگاه سیاست خارجی دولت کودتا، خروج اعتراضی این آزادگان جهانیان را متوجه جنایات رژیم استبدادی ضحاک زمان کرده و چنانچه از این دست دیپلمات های مردمی بازهم باشد، دولت غاصب کودتا درمیان جامعه جهانی بیش از پیش بی اعتبارو جهانیان با حوادث داخلی ایران با بی تفاوتی برخورد نخواهند نمود.


  2. jiji persian
    2

    درود بر همهٔ آزادی خواهان، و……بر حکومت خو….. اسلامی، به امید ایرانی‌ سبز و آزاد با کمک همهٔ هموطنان سبزمان