Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

«بیانیه گروه‌های ایرانی حقوق بشری فعال درآمریکای شمالی»

2010 December 11

رادیو کوچه

گروه‌های ایرانی فعال حقوق بشری در آمریکای شمالی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بیانیه‌ای به شرح زیر انتشار داده‌اند: 

«دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر است. روز پاس‌داشت تمامی تلاش‌ها و کوشش‌هایی است که دغدغه انسانی‌تر کردن هرچه بیشتر  دنیا را دارند. بی‌شک این تلاش ارزشمندترین بعد حیات انسان را تشکیل می‌‌دهد تا در گرو اصلاحات تدریجی و تکاملی بتوان به آرمان جهانی مملو از صلح، آزادی، رفاه و کرامت انسانی نزدیک شد. البته وضعیت کنونی دنیا و بخصوص در کشور های در حال توسعه با این آرمان فاصله زیادی دارد و از این رهرو سعی و تلاش بیشتر ساکنان آن‌ها و همراهی و حمایت کشورهای دیگری را می‌طلبد که به صورت نسبی از استانداردی بالا در زمینه موازین حقوق بشری برخوردار هستند.

رصد کردن عمل‌کرد ۳۲ ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که نقض سیستماتیک و برنامه ریزی شده حقوق بشر یک رویه بوده است و همواره حاکمیت با سرکوب آزادی‌ها و تعرض به حقوق شهروندی بقای خود را تثبیت کرده است. ضدیت با حقوق بشر در مبانی مشروعیت، نظام قانونی و ساختار حکومت نهادینه شده است و ابعاد آن بسیار فراتر از رفتار دولت‌ها  و سیاست‌های مقطعی است.

امروز در حالی به استقبال سال‌گرد روز جهانی حقوق بشر می‌رویم که کشور و میهن در یکی از سیاه ترین ادوار خود به لحاظ رعایت موازین حقوق بشری بسر می برد. تعداد زیاد و شرم‌آور اعدام‌ها که به لحاظ نسبی بیشترین آمار جهانی را دارد ، وجود صدها نفر زندانیان سیاسی و عقیدتی، اصرار در اعمال تبعیض‌های جنسیتی، اذیت و آزار اقلیت‌های مذهبی بویژه بهائیان، نو مسیحیان، زرتشتیان و یهودیان،  افزایش سانسور و انسداد رسانه‌ای، قلع و قمع گروه‌های هویت طلب قومیتی، استفاده گسترده از شکنجه‌های جسمی و روانی، اعترافات اجباری و تکنیک‌های تواب سازی، صدور احکام ضد انسانی و قرون وسطایی چون سنگسار و قطع اجزای بدن، تشدید سخت گیری‌ها در حوزه آزادی‌های اجتماعی و دخالت دولت در امور خصوصی افراد، هجمه سنگین به دانشگاه‌ها و محرومیت از تحصیل موقت و دائمی صدها فعال دانشجویی، اخراج اساتید مستقل دانشگاه‌ها  در پوشش طرح‌های بازنشستگی اجباری،  دخالت حکومت در تنظیم متون درسی علوم انسانی، بازداشت و برخورد‌های امنیتی با وکلای مستقل داوطلب‌، اعمال تبعیض‌های عقیدتی، ایدئولوژیک و جنسیتی در پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها، برخورد خشونت‌آمیز با تجمع‌های مسالمت‌آمیز اعتراضی، ممانعت از شکل گیری سندیکاهای کارگری، منحل کردن نزدیک به تمامی سازمان های مردم بنیاد، انجمن‌های صنفی و احزاب سیاسی مستقل و منتقد و ده‌ها عامل دیگر اجزای مختلف تصویر سیاه کنونی جامعه را بازتاب می‌دهند.

ازاین رو ما جمعی از گروه‌های حقوق بشری فعال در آمریکای شمالی که دغدغه و هدفی جز بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران نداریم، مصرانه به حکومت جمهوری اسلامی گوش‌زد می‌کنیم که به فوریت به رفتارهای ناقض حقوق بشر در ایران پایان دهد. اکنون درخواست رعایت موازین حقوق بشر و پایان دادن به مشکلات موجود علاوه بر این‌که مورد حمایت ملت ایران است، یک تقاضای جهانی نیز به شمار ‌می‌آید.

ما مصرانه از دبیر کل سازمان ملل  و اتحادیه اروپا  خواستاریم تا در زمینه اجرای حقوق بشر دولت ایران را تحت فشار قرار داده و توجه داشته باشند که آزادی معدود زندانی تنها فریبی بیش نیست.

حضور گزارش‌گر ویژه سازمان ملل و آزادی عمل او در جهت جمع آوری اطلاعات می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد. قطعا آزادی فوری و غیر مشروط زندانیان سیاسی و عقیدتی همراه با رفع محدودیت از رسانه‌ها، گروه‌های دانشجویی، سندیکاهای کارگری، احزاب سیاسی و سازمان‌های مردم نهاد پیش شرط هر گونه اقدام اصلاحی برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران است.

ما هم‌چنین می‌خواهیم صدور حکم اعدام از نظام مجازات ایران حذف شود. افزایش چشم‌گیر نرخ بزهکاری در ایران باطل‌کننده نظری است که این شیوه خشونت‌آمیز را پاسخ‌گوی حل مشکلات اجتماعی می‌داند، بلکه  با تشدید خشونت، جو نفرت و کینه توزی را در اجتماع گسترش داده است.

اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گوید: «پیدایش جهانی که در آن انسان‌ها  در بیان و عقیده آزاد، و از ترس و فقر فارغ باشند، عالی‌ترین آرزوی بشر اعلام شده است.» در شرایط مشقت بار کنونی که حاکمیت با اعمال فضای سنگین پلیسی و جو اختناق عرصه را بر کوشندگان مدنی و  مدافعان حقوق بشری در داخل تنگ کرده است و عالی ترین آرزوی بشری برای هم میهنان‌امان به محال‌ترین در افق زمانی کوتاه مدت تبدیل شده است، لذا تلاش‌های جمعی و هماهنگ ایرانیان برون مرزی و همیاری شهروندان خارجی در ارتفاع بخشیدن به پژواک اعتراض به سلب حقوق شهروندی و بنیادین مردم ایران می‌تواند نقش موثری در متوقف کردن رفتارهای ناقض حقوق بشر جمهوری اسلامی  ایفا کند.»

دسامبر ۹، ۲۰۱۰

نهاد های امضا کننده:

کمیته همبستگی با خواست های دموکراتیک مردم ایران

www.scpipw.org

اتحاد برای ایران

www.united4iran.org

Top of Form

ائتلاف  ایرانیان بوستون

Boston.iranians@gmail.com

Bottom of Formاتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران

uasdi.action@gmail.com

پویش راه سبز دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی‌ خارج از کشور، پرسا

www.iranporsa.org/

آستین برای ایران (واحد دانشجویی)

www.austinforiran.org

کمپین یک میلیون صدا برای ایران

www.speak4iran.org

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,