Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
بیستم آذر - یازدهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیستم آذر»

2010 December 11

رادیو کوچه

2003 میلادی- برابر با روز جهانی کوهستان است. این روز فرصتی است تا دوست‌داران کوهستان گام‌هایی در جهت حفظ محیط‌های کوهستانی بردارند. فائو (FAO) از سوی سازمان ملل، نهاد مسوول اعلام و پی‌گیری برنامه‌های این روز است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1896 میلادی- برابر با زادروز «مارشال گئورگی ژوکف» فاتح برلین، نابغه نظامی روسیه و قهرمان شوروی است.  او یک سرباز وظیفه در ارتش تزاری بود که در انقلاب بلشویکی اکتبر 1917 شرکت کرد و وارد حزب کمونیست شد. او سپس به عنوان یک سرباز ارتش سرخ در جنگ با ضد انقلابیون شرکت کرد. در دسامبر 1941 آلمانی‌ها را با تحمل تلفات سنگین مجبور به عقب‌نشینی کرد و با این که رییس ستاد ارتش شوروی بود و باید در دفتر خود می‌نشست، به صحنه شتافت.

پس از رفع محاصره، از اوکراین حمله همه جانبه خود به نیروهای آلمان را آغاز کرد که به حمله نهایی سال 1345 انجامید و در آوریل همین سال برلین را تصرف کرد و در شرق آلمان مستقر شد.

1789 میلادی انتخاب شهر واشینگتن به عنوان پایتخت ایالات متحده آمریکا. واشینگتن در شرق آمریکا و بین دو ایالت مریلند و ویرجینیا قرار دارد. این شهر به‌نام «جرج واشینگتن» رهبر استقلال‌طلبان و اولین رییس جمهوری دولت فدرال آمریکا نام‌گذاری شده است. این شهر در «ناحیه کلمبیا» (District of Columbia) با نام «دی.سی» زیر نظر کنگره آمریکا و خارج از حاکمیت تمامی پنجاه ایالت این کشور قرار دارد.

1924 میلادی- مغولستان‌، سرزمین چنگیزخان مغول‌، کشوری در مرکز قاره آسیا است که رژیم جمهوری کمونیستی خود را به جهان اعلام کرد و به این ترتیب کشوری که بیش از سه سال از تاریخ استقلال و جدایی آن از امپراتوری قدیم چین نمی‌گذشت‌، به صورت جمهوری درآمد. پس از جنگ جهانی دوم مغولستان تحت‌تاثیر عواقب جنگ و فراز و نشیب‌های فراوان و نفوذ قدرت‌های بزرگ مانند چین و اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. ‌مغولستان‌، بعد از قرن‌ها که تحت سیطره چین بود‌، روز 13 مارس 1921 مستقل و بعد از ایجاد کشور چین کمونیست‌، با حفظ استقلال به آن کشور ملحق شد.

1967 میلادی- نخستین جت مسافربر مافوق سرعت صوت به نام «کنکورد»، ساخت مشترک فرانسه و انگلستان در «تولوز» فرانسه به معرض تماشا گذارده شد. شرکت‌های هواپیمایی دولتی فرانسه و انگلستان بعد‌ها از این هواپیما در بعضی خطوط خود از جمله میان آمریکا و اروپا استفاده کردند که زمان مسافرت را کاهش داد.

پس از مدتی تولید این نوع هواپیما متوقف شد و بعد از منفجر شدن یکی از این هواپیماها پس از برخاستن از فرودگاه پاریس، پرواز بقیه آن‌ها تا مدتی متوقف و سپس از جریان خارج شدند.

1911 میلادی- «نجیب محفوظ» نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس مصری و برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات، در یکی از محلات قاهره به‌نام «جمیلیه»‌، به دنیا آمد. محفوظ، مجموعه‌ای در حدود چهل رمان و داستان کوتاه، به علاوه‌ی بیش از سی نمایش‌نامه رادیویی و سینمایی و نمایش‌نامه نوشت. «بچه‌های محله ما» (۱۹۵۹) یکی از به‌ترین آثار او است که به‌خاطر کفرگویی ناشی از تصویر‌کنایی او از خدا که مخالف عقاید ادیان ابراهیمی یهودیت، مسیحیت و اسلام بود در مصر سال‌ها ممنوع بود. به خاطر حمایت فراوان او از پیمان صلح «انور سادات» با اسراییل در «کمپ دیوید»، کتاب‌های او در بسیاری از کشورهای عربی ممنوع بود. این ممنوعیت با گرفتن جایزه نوبل برداشته شد.

1941 میلادی- کنگره آمریکا پیشنهاد «روزولت» رییس جمهوری وقت این کشور برای دادن اعلان جنگ به آلمان و ایتالیا را تصویب کرد. روزولت در نطقی در کنگره، از آلمان و ایتالیا به عنوان دو امپریالیست و دو دولتی که می‌خواهند جهان را برده خود کنند، نام برده بود. روزولت با محاسبه دقیق و با هدف ابرقدرت کردن آمریکا و پشت‌سر گذاردن رکود اقتصادی طولانی‌اش وارد جنگ جهانی دوم شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,