Saturday, 18 July 2015
06 July 2020
جهت بازسازی صحنه جنایت‌،

«پخش اعترافات جدید سکینه محمدی از تلویزیون جمهوری اسلامی»

2010 December 11

منبع: بی‌بی‌سی

سکینه محمدی آشتیانی در یک برنامه شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی که نیمه شب جمعه به وقت تهران پخش شد، به روابط نامشروع جنسی و قتل شوهرش ابراهیم قادرزاده اعتراف کرده است.

خانم آشتیانی در برنامه انگلیسی زبان «تودی ایران» در حالی که بر روی یک صندلی در اتاقی که گفته می‌شود در منزلش است نشسته، درباره روابط خود با عیسا طاهری که متهم به قتل شوهرش است صحبت می‌کند.

این در حالی است که روز پنج‌شنبه و به‌دنبال انتشار برخی اخبار و تصاویر، رسانه‌های خارجی اعلام کردند که خانم آشتیانی و پسر او آزاد شده‌اند.

اما سایت پرس‌تی‌وی این اخبار را تکذیب و اعلام کرد تصاویری که از این دو در منزلشان منتشر شده مربوط به یک برنامه تلویزیونی است که آن‌ها در آن «صحنه جنایت» را بازسازی می‌کنند.

در برنامه جمعه شب، سکینه آشتیانی بر خلاف سه برنامه تلویزیونی قبلی که با چادر ظاهر می‌شد و به زبان ترکی حرف می‌زد، این بار با روسری بود و به زبان فارسی نحوه آشنایی خود را با عیسا طاهری توضیح داد.

وی گفت: «یک روز که در منزل بودم، تلفن زنگ زد. گوشی را برداشتم و فردی که آن‌سوی خط بود حرف‌هایی زد که من مجبور شدم تلفن را قطع کنم. من او را نمی‌شناختم. دوباره زنگ زد. وقتی که برای سومین بار زنگ زد، به من گفت که باید چیزی را به من بگوید و التماس کرد که قطع نکنم. … او گفت که یکی از بستگان من است. … ما قرار گذاشتیم که هم‌دیگر را در پارک ببینیم.»

خانم آشتیانی در ادامه این برنامه می‌گوید عیسا طاهری به او گفته که می‌خواهد با او دوست شود و با وجود آن‌که هر دوی آن‌ها متاهل بوده‌اند با یک‌دیگر ارتباط نامشروع برقرار کرده‌اند.

او سپس می‌گوید که عیسا طاهری پنج سال پیش تصمیم به قتل شوهر او گرفت: «یک روز او به من زنگ زد و گفت که بچه‌هایم را به خانه مادرم در تبریز بفرستم. وقتی پرسیدم چرا، گفت که فردای آن روز می‌خواهد شوهرم را بکشد. پرسیدم با چی، گفت که با برق. پرسیدم چطور، گفت که آمپولی به او بزنم که او را بی‌هوش کند تا (عیسا طاهری) بیاید و او را با شوک الکتریکی بکشد.»

سکینه آشتیانی در این برنامه تلویزیونی «صحنه جنایت» را در منزل خود بازسازی می‌کند و می‌گوید بعد از آن‌که شوهرش را بی‌هوش کرد، عیسا طاهری وارد خانه شده و سیم برق را به مچ و کمر او می‌بندد.

به گفته خانم آشتیانی، عیسا طاهری شش بار تلاش کرد شوهر او را با برق بکشد، اما وی هم‌چنان تکان می‌خورد تا سرانجام بار هفتم او کشته شد.

روسپی‌گری

سکینه آشتیانی می‌گوید پس از این واقعه، او به‌دلیل عذاب وجدان خود را به پلیس معرفی کرد.

خانم آشتیانی به زنای محصنه، مشارکت در قتل شوهرش و روسپی‌گری اعتراف کرده است.

اما گوینده شبکه پرس‌تی‌وی به اسنادی اشاره می‌کند که پلیس منحصرن در اختیار این برنامه تلویزیونی گذاشته که نشان می‌دهد که خانم آشتیانی پس از آن‌که توسط پلیس احضار شده به دست داشتن در قتل شوهرش اعتراف کرده و عیسا طاهری را نیز به‌عنوان هم‌دست معرفی کرده است.

این شبکه می‌گوید که خانم آشتیانی هم‌چنین اعتراف به روسپی‌گری کرده است.

به گفته پرس‌تی‌وی دیوان‌عالی کشور در سال ۲۰۰۶، خانم آشتیانی را محکوم به سنگ‌سار کرده اما این حکم جنبه «نمادین» داشته زیرا در حال حاضر مطابق بخش‌نامه‌ای، اجرای سنگ‌سار در ایران ممنوع است.

در برنامه جمعه شب، سکینه آشتیانی بر خلاف سه برنامه تلویزیونی قبلی که با چادر ظاهر می‌شد و به زبان ترکی حرف می‌زد، این بار با روسری بود و به زبان فارسی نحوه آشنایی خود را با عیسا طاهری توضیح داد

در ادامه این برنامه، سجاد قادرزاده، پسر سکینه آشتیانی، می‌گوید که با محمد مصطفایی برای پذیرش وکالت مادرش تماس گرفت: «به مصطفایی زنگ زدم و او خواستار ۲ میلیون تومان شد. پول را به حساب بانکیش ریختم و او نیز شروع به کار کرد. او را هرگز ندیده‌ام. تنها تلفنی صحبت کرده‌ایم.»

به گفته پرس‌تی‌وی، اما مصطفایی از ایران گریخت و به نروژ پناهنده شد.

این شبکه بخش‌هایی از مصاحبه آقای مصطفایی با تلویزیون بی‌بی‌سی را نشان داد که او می‌گوید برای پرونده خانم آشتیانی و به‌طور کلی دفاع از حقوق بشر هرگز پولی دریافت نمی‌کند.

پس از آن هوتن کیان، وکیل کنونی خانم آشتیانی، صحبت می‌کند و می‌گوید که به‌دلیل تبلیغات منفی کشورهای خارجی که در آن گفته شده مجازات همه افرادی که مرتکب زنا شوند اعدام است، وکالت این پرونده را بر عهده گرفته است.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله، در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش و ارتکاب زنای محصنه در تبریز محاکمه و به سنگ‌سار محکوم شد.

به دنبال فشارهای جهانی برای جلوگیری از اجرای حکم سنگ‌سار، سرانجام قوه قضاییه ایران اعلام کرد که خانم آشتیانی به جرم دست داشتن در قتل همسرش به قصاص محکوم شده و اجرای حکم اعدام او بر حکم سنگ‌سار اولویت دارد.

برخی رسانه‌های خبری گفتند که احتمال دارد مقامات قضایی ایران که با واکنش گسترده جهانی علیه مجازات سنگ‌سار مواجه شده‌اند در صدد باشند خانم آشتیانی را به اتهام مشارکت در قتل همسرش، اعدام کنند.

به گفته آنان، در چنین صورتی، مقامات قضایی ضمن جلب رضایت طرف‌داران شدت عمل در پرونده‌های جنسی، از اجرای حکم سنگ‌سار که طرف‌داران حقوق بشر آن را «ظالمانه، غیرانسانی و تحقیر‌آمیز» و در نتیجه، مغایر موازین حقوقی بین‌المللی می‌دانند نیز اجتناب خواهند کرد.

چندی پیش جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و سرپرست هیت ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مجازات سنگ‌سار دفاع کرد، اما گفت که خانم آشتیانی ممکن است اعدام نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,