Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
به بهانه روز جهانی «کوهستان»

«روزنگاشت / اقلیت‌های کوه‌نشین و مردمان بومی»

2010 December 11

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

یازدهم دسامبر برابر با بیستم آذر مصادف است با «روز جهانی کوهستان» سال ۲۰۰۳، مجمع عمومی سازمان ملل متحد،  این روز را به عنوان روز جهانی کوهستان تعیین کرد و هر سال یک موضوع یا تم را در ارتباط با حفاظت و توسعه‌ی پای‌دار، کوه‌ها طرح می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«به یاری آفریدگاری که پستی‌ها را درکنار بلندی‌ها آفرید تا شور رسیدن به اوج را تجربه کنیم.»

در سال 1998 به پیشنهاد کشور «قزاقستان»، سازمان ملل متحد، سال 2002 را به عنوان سال بین‌المللی کوه‌ها تعیین و اعلام کرد و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد یعنی «FAO» را به عنوان هماهنگ‌کننده‌ی فعالیت‌های مربوط به این سال در سطح جهان مشخص کرد.

در طول سال 2002 کشورهای کوهستانی جهان از جمله ایران با تشکیل کمیته‌های ویژه‌ی این سال برنامه‌هایی را پیش بینی واجرا کردند.

ساختار‌ «مشارکت بین‌المللی» که در «سند بالی» پیش بینی و  تصویب شده بود، در سال 2003 تاسیس و آغاز به کار کرد. هدف از تشکیل این ساختار که اتحادی از دولت‌ها، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیر‌دولتی رادربرمی گیرد، تلاش برای کاهش فقر در نواحی کوهستانی و امنیت غذایی جوامع کوه‌نشین، حمایت از اکوسیستم‌های شکننده‌ی کوهستانی جهان، حفاظت از آب شیرین و تنوع زیستی کوه‌ها است.

تاکنون47 کشور، 14 سازمان غیر‌دولتی بین‌المللی و 76 گروه اصلی از جمله وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی و انجمن حفظ محیط کوهستان به عضویت مشارکت بین‌المللی در آمده‌اند.

و اما حرکت‌های بزرگ جهانی که با موفقیت هم‌راه بود و مورد استقبال حامیان حفاظت از مناطق کوهستانی قرار گرفته بود، سبب گردید تا مجمع عمومی سازمان ملل در پنجاه و هفتمین جلسه خود در  ژانویه 2003 طی قطع‌نامه‌ای، روز یازدهم دسامبر را به عنوان روز جهانی کوهستان تصویب کند.

سازمام خوابار و کشاورزی، هماهنگ‌کننده‌ی این روز در سطح جهان، از کشورهای کوهستانی دعوت کرد تا با اقداماتی نظیر برگزاری نشست، انتشار ویژه‌نامه و اعلام از طریق رسانه‌ها در بزرگ‌داشت این روز بکوشند. این سازمان هر سال برای این روز یک موضوع یا شعار تعیین می‌کند.

در همین حال، بسیاری از کشورها جشن‌های مختلفی برای بزرگداشت این روز به پا کرده‌اند و پایگاه‌های اینترنتی خاصی نیز برای تبادل نظر در این زمینه به راه افتاده است. این روز جهانی، هر سال با مناسبت خاصی که مرتبط با کوهستان باشد برگزار می‌شود.

روز کوهستان امسال یعنی در سال 2010 با شعار «اقلیت‌های کوه‌نشین و مردمان بومی»  نام‌گذاری شده است.

روز جهانی کوهستان، امسال در نظر دارد تا آگاهی عمومی در مورد خطرهای طبیعی در مناطق کوهستانی و آسیب‌پذیری جامعه‌های کوهستانی را بالا ببرد، جلب توجه کافی به کشاورزی پای‌دار، مرتع‌ها، چرای دام و جنگل‌بانی، پابه‌پای نیازی که به گسترش هدف‌ها و روش‌ها در مقیاس ملی وجود دارد، به عنوان نکات کلیدی برای کاهش خطرها و مدیریت بلاها و فاجعه‌ها در محیط‌های کوهستانی به شمار می‌روند.

به همین منظور، انجمن کوه نوردان ایران، از سال ۱۳۸۴ هر سال به این مناسبت، همایش‌هایی را برگزار کرده و با کارهایی مانند انتشار مقاله و اجرای برنامه‌های پاک سازی کوهستان، کوشیده است توجه همگان را به مسایل کوهستان و ضرورت حفاظت از این محیط‌های باارزش، جلب کند.

همایش‌های تهران، با هم‌کاری باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات، و با عنوان «جشن کوهستان» برگزار می‌شود که به فرصتی برای دیدار پیش کسوتان، اعضای گروه‌های کوه‌نوردی، و دیگر دوست‌داران کوهستان بدل شده است.

منبع‌ها :

راسخون

سایت کوهستان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,